Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Práce se důchodcům vyplatí, radí ČSSZ (MediaFax)

První z nich je pobírání řádného starobního důchodu (tedy od důchodového věku) a souběžně s tím zachovat pracovní poměr. Tímto způsobem si lze zvýšit výpočtový základ o 0,4 procenta za každý odpracovaný rok. Druhou možností je pobírání důchodu v poloviční výši a současně u toho pracovat. Důchod se následně zvýší o 1,5 procenta výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů. Pokud tedy muž pobírá starobní důchod v plné výši 13 000 korun, z čehož je 2170 korun základní výměra, která je pro všechny stejná, a 10 830 korun procentní výměra stanovená na základě odpracovaných let, tak se mu po dvou letech práce v důchodu zvýší o 0,8 procenta výpočtového základu, který tvoří na základě počtu odpracovaných let 18 050 korun.

Celkem mu tedy důchod stoupne o 145 korun měsíčně. Občanská demokratická strana (ODS) však nedávno navrhla další zvýhodnění pracujících důchodců. Pokud by návrh strany prošel, nezvýšil by se důchod o 0,4 procenta vyměřovacího základu, ale o 0,8 procenta.

"Není pravda, že důchodci berou mladým práci. To je pouze předsudek, který není pravdivý, protože z demografického vývoje je zřejmé, že počet mladých bude klesat, a proto je aktivní stáří naším cílem," komentoval tento návrh premiér Petr Nečas.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:12.