Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Zaměstnavatelé budou platit týden nemocenské navíc, rozhodla vláda (MediaFax)

Mediafaxu to řekl zdroj z vlády. Nemocenská měla být na 60 procentech denního vyměřovacího základu (DVZ) pouze v letošním roce, ale v souvislosti s ekonomickým vývojem státu ji ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce ponechat v této výši i nadále. Návrh na prodloužení nemocenské hrazené zaměstnavatelem kritizují zejména zaměstnavatelé. V současnosti totiž zaměstnavatel platí za zaměstnance 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti.

Podle vlády by měl platit dnů 21. Svaz průmyslu a dopravy varoval, že toto opatření by mohlo dostat do problémů zejména menší firmy, což povede k nárůstu nezaměstnanosti a zhoršení celkové ekonomické situace. Podobně nepopulární je návrh na ponechání maximálního vyměřovacího základu, tj. stropu pro placení pojistného zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými (OSVČ) na úrovni roku 2010, to je 72násobku průměrné mzdy. Původně mělo toto opatření platit pouze v letošním roce v rámci tzv. Janotova úsporného balíčku, se kterým přišla vláda bývalého premiéra Jana Fischera.

Od příštího roku se měl strop na pojistné vrátit na 48násobek průměrné mzdy. To by ovšem v případě přijetí návrhu MPSV neplatilo. Předloha zcela ruší sociální příplatek a výrazně by se měl omezit nárok na vyplácení porodného. Snížit by se měl i příspěvek na péči v sociálních službách. V rámci připomínkového řízení se návrh setkal zejména s kritikou. Prodloužení nemocenské placené zaměstnavatelem se nelíbí zaměstnavatelům, části krajů, odborářům a dalším institucím. Zrušení sociálního příplatku zase vyvolalo kritiku vládního zmocněnce pro lidská práva.

Zdroj : MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:17.