Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Drábek ustoupil, snížení platů státním zaměstnancům chce odložit o rok (Novinky.cz)

„Odbory chtějí věcné hledání systémového řešení, aby platilo od roku 2012. Dal jsem k tomu principiální souhlas,“ prohlásil Drábek na ČT. „Můj vstřícný krok je ten, že ve vládě předložím návrh, aby se s tarifními tabulkami nehýbalo,“ dodal ministr s tím, že nyní bude záležet na stanovisku kabinetu.

I přes schválení návrhu ale na 10procentní snížení objemu platů ve státní správě dojde, ubezpečil Drábek. Pokud to nebude snížením tarifní složky platů, budou se úspory hledat jinak, například v propouštění nebo v šetření na odměnách.

„Jde i o to, jak se sníží objem zaměstnanců. Je nutné ale hledat individuální řešení, posílit efektivitu práce,“ vysvětlil Drábek.

V budoucnu hodlá s odbory jednat i o možnosti pásmového odměňování pro širší vrstvy státních zaměstnanců, které v současnosti například funguje ve zdravotnictví. To by podle Drábka mohlo vejít v platnost již v roce 2011.

Drábek: Demonstrace neměla na nic vliv

Ministr uznal, že demonstrace je způsob demokratického vyjádření, ale neměla prý na nic vliv. Ohradil se přitom proti argumentaci soc. dem., kteří žádají, aby stát výpadky na výdajové straně doplnil posílením příjmů a zavedl progresivní daň. Podle Drábka minulost ukázala, že tento model nefunguje.

„Za vlády ČSSD se (v systému vyššího progresivního zdanění) vybralo na daních právnických osob 100 miliard, zatímco za Topolánkovy vlády (která usilovala o rovnou daň - pozn. red.) se vybralo 170 miliard korun,“ uvedl Drábek s tím, že zvýšení daňového zatížení by podseklo ekonomický růst.

Částečnou daňovou progresi doporučila České republice i Organizace pro hospodářskou a rozvojovou pomoc (OECD).

Zdroj: Novinky.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:08.