Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Kabinet projedná novela zákoníku práce o platech úředníků (MediaFax)

V současnosti tvoří plat zaměstnanců státní a veřejné správy z asi 70 procent tarifní složka a zbytek je osobní ohodnocení, které podle zákona může dosáhnout až 50 procent tarifu a v mimořádných případech dokonce 100 procent. Pokud novela projde, klesne tarifní složka o 10 procent, ale možnost osobního ohodnocení stoupne na 100 procent tarifu a v mimořádných případech až na 200 procent.

S návrhem striktně nesouhlasí odboráři a stejné reakce se novela dočkala od všech krajů s výjimkou Prahy. Záměr snížit objem mzdových prostředků o 10 procent vychází z programového prohlášení vlády. Změna v systému odměňování je iniciativou ministra Drábka. Nelíbí se mu, že mladí zaměstnanci mají podle zákona nižší plat než jejich starší kolegové, kteří často mají horší kvalifikaci.

„Nám jde o to, aby mohl být ohodnocen člověk s kvalifikací, protože v současnosti musí nastoupit do zaměstnání a vidí, že člověk, který má horší vzdělání než on, ale je starší, má o třetinu vyšší plat," sdělil Mediafaxu Drábek.

Odstranění této věkové diskriminace je podle Drábka vedle snížení objemu mzdových prostředků další vládní prioritou. Třetí podmínka vlády v oblasti odměňování úředníků je zrušení růstu platu v návaznosti na počet odpracovaných let u nekvalifikovaných profesí.

"Pokud například uklízečka pracuje třicet let na jednom místě, tak sice její kvalifikace nijak nevzrostla, ale výrazně jí vzrostl plat," vysvětlil Drábek.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:39.