Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Rakouské odbory nabízejí pracovní poradenství v češtině (Hospodářské noviny)

Rakousko v roce 2004 po rozšíření EU nechalo svůj pracovní trh uzavřený a evropské nováčky na něj pouští jen po získání pracovního povolení. Bariéry alpská republika spolu s Německem zachová po maximální možnou dobu, tedy až do května příštího roku. Ostatní staré státy EU svůj pracovní trh už otevřely.

Podle Foglara bylo sedmileté období rozhodně správné a zabránilo ohrožení rakouského pracovního trhu kvůli možnému přílivu levnějších sil.

"Na druhou stranu to měla být samozřejmě také ochrana pracovního trhu v Česku, na Slovensku či v Maďarsku, aby neztratily tolik odborníků. Bylo by to škodlivé pro jejich ekonomiku," míní šéf ÖGB.

Že by Češi, Slováci či Maďaři v příštím roce rakouský trh práce po jeho otevření vzali útokem, odborový předák ale nepředpokládá.

"Neočekáváme žádnou obrovskou vlnu. Čekáme sice nárůst nabídky pracovních sil, ale ne v nezvladatelném množství," uvedl. Podotkl, že za sedmiletou lhůtu se podařilo přiblížit pracovní podmínky i úroveň mezd v nových zemích rakouskému standardu. Dodal, že díky tomu například ve Slovinsku pracuje víc lidí z rakouských Korutan než Slovinců v sousedních Korutanech.

Pracovní poradenství pro Čechy a Slováky je součástí společných projektů. Ve vídeňské centrále ÖGB na Johann-Böhm-Platz 1 mohou zájemci získat informace v češtině a slovenštině od úterý do čtvrtka, každé druhé úterý odpoledne pak i v Hollabrunu a Mistelbachu a každou druhou středu v Gänserndorfu a Haindorfu.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:24.