Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Ethnic Friendly zaměstnavatel nedělá rozdíl mezi lidmi (Hospodářské noviny)

Zaměstnavatelé, kteří se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a zároveň ji dlouhodobě dodržují, mají od roku 2003 možnost získat certifikát Ethnic Friendly zaměstnavatel (EFZ). Značku EFZ představuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2010 stánek v pavilonu A. Certifikát uděluje občanské sdružení IQ Roma servis. V současné době drží tuto značku v České republice dvaadvacet společností.

"Víme, že máme mnoho projektů, které se profilují proti sociálnímu vyloučení. IQ Roma servis podle mého názoru přispívá víc než jiné projekty. Řekla bych, že tento projekt je jedním z nejlepších počinů, který byl v České republice zahájen," zaznělo na tiskové konferenci k prezentaci EFZ z úst zástupkyně veřejného ochránce práv Jitky Seitlové. Ředitelka IQ Roma servis, o.s. Katarína Klamková k tomu sdělila, že zhruba každé dva měsíce kontaktuje občanské sdružení další zaměstnavatel, jenž má o značku EFZ zájem.

"Přístup má být rovný a nemůže být rovnější. Jsem rád za tuto iniciativu. Je jasná, faktická, na nic si nehraje. Každý hledá předsudky, je však třeba v lidech hledat to dobré a na základě toho k nim přistupovat," připomněl první náměstek primátora města Brna MUDr. Daniel Rychnovský. O pozitivech značky promluvili i ti, kterých se přímo dotýká.

"Jsme držitelem značky Ethnic Friendly zaměstnavatel od jejích počátků. Z hlediska ekonomického dopadu vliv nemá, ale má pro nás morální hodnotu," komentovala důvody držení značky Pavla Břečková ze strojírenské firmy Audacio. Zároveň zdůraznila, že Audacio nepodporuje ani pozitivní diskriminaci. Podobně odůvodnil svou účast na projektu personální ředitel společnosti Zetor Richard Kruksa, navíc jmenoval společenskou odpovědnost i marketing na pracovním trhu. "Jsme hrdí na to, že neděláme rozdíl mezi lidmi. Pro nás je důležité hledisko profesionální," uvedl Kruksa.

Projekt Ethnic Friendly zaměstnavatel je letos součástí kampaně "Pro rozmanitost. Proti diskriminaci", kterou provozuje Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Evropské komise.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 14.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:16.