Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Nový plán v péči o opuštěné děti: ústavy nahradí placení pěstouni (ČTK)

Právě 21 tisíc dnes stát platí za každý měsíc pobytu dítěte v ústavu. Podle nápadu ministerstva by se minimálně větší část této sumy vyplácela jako mzda náhradním rodičům, kteří by si děti vzali domů.

Ministerstvo chce projekt představit příští rok, teď počítá, na kolik peněz by státní kasu přišel. Podobný systém už funguje třeba na Slovensku, kde jsou pěstouni oficiálně zaměstnanci dětských domovů a jiné zaměstnání nemají.

V Česku se ke konci loňského roku celkem o 9 237 dětí staralo celkem 6 313 pěstounských rodin. Ty mají dnes nárok pouze na odměnu 3 126 korun měsíčně. Dále dostávají třeba příspěvek na úhradu potřeb dítěte, který u zdravého dítěte do šesti let činí 3 680 korun. Pokud se starají alespoň o tři děti nebo minimálně o jedno se zdravotním postižením, vyšplhá se základní odměna na 17 192 korun.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:23.