Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

I v zahraničí chybějí pracovní síly s kvalifikací

Manpower v průzkumu mezi 35 000 zaměstnavateli zjistil, že v šesti z deseti velkých ekonomik je nedostatek kvalifikovaných dělníků problémem číslo jedna či dvě při najímání nových lidí. A v deseti ze 17 evropských zemí jsou hlavním nedostatkem kvalifikované profese. Krátkodobě je řešením migrace sil, dlouhodobě je však třeba změnit postoj vůči odborným profesím.

Od 70. let rodiče říkají potomkům, že jedinou cestou k finanční jistotě je vysokoškolský diplom. Manpower ale namítá, že všechny kvalifikované profese nabízejí život s téměř zajištěným příjmem a nabízejí možnost otevřít si vlastní živnost. V USA, kde je po hospodářské recesi vysoká nezaměstnanost, proto možná rodiče amladí přehodnotí názor. Starší a zkušení zedníci, truhláři, instalatéři či řezníci odcházejí do důchodu a mladší následovníci často nemají správnou průpravu, neboť jejich školy neodpovídají současným potřebám oboru. K nedostatku profesí přispívá i sociální stigma, jež se na tuto práci váže.

Průzkum mezi 15letými, který provedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ukázal, že jen jeden z deseti Američanů se ve třiceti vidí v dělnické profesi. V Japonsku je podíl ještě nižší. V celosvětovém průzkumu nedostatku talentů, který Manpower provedl popáté, mělo 31 procent zaměstnavatelů potíže zaplnit volné pozice kvůli nedostatku odpovídajících lidí. Meziročně se údaj zvýšil o procentní bod.

Procento zaměstnavatelů, kteří pociťují nedostatek odpovídajících pracovníků, je stále nižší než před hospodářskou krizí. Někde je ale situace horší než světový průměr. Mezi 36 zeměmi byla nejvyšší míra v Japonsku - 76 procent. Nadpoloviční většina podniků má potíže s hledáním zaměstnanců v Polsku, Singapuru, Argentině a Brazílii. Na druhou stranu je podle agentury Reuters inovativní vůči migraci pracovních sil Švédsko.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:05.