Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Odborníci radili nezaměstnaným s nejlepším uplatněním (Právo)

Pracovní diagnostika analyzuje u člověka na základě testů a individuálního pohovoru profesní oblasti, do nichž je vhodné dále směřovat.

Je založena na posuzování osobnostních předpokladů, jako je temperament, volní vlastnosti a dovednosti, ale i kvalifikace, zájmy a motivace klienta.

"Pro mě byla pracovní diagnostika rozhodně užitečná, ačkoli jsem její výsledky brala možná až příliš vážně, zejména když mi doma rodina po jejich přečtení potvrdila, že paní psycholožka má pravdu a toto zhodnocení na mě skutečně sedí," říká Olga Machová z Domažlic, která testování v rámci projektu absolvovala.

Jak se liší obě metody

Bilanční diagnostika je komplexnějším poradenstvím, které využívá speciálních psychologických testů a dotazníků. U testovaného člověka odhalí možnosti pro jeho optimální pracovní zařazení. Jde i o vzájemné propojení jednotlivých schopností a dovedností v celkovém osobnostním profilu.

Psycholog doporučí klientovi orientaci na ty činnosti, pro které má podle testů nejlepší předpoklady.

"Bilanční diagnostika je vhodná zejména pro ty klienty, kteří se chtějí rekvalifikovat na jinou profesi, protože jim pomůže vybrat obor, který je v souladu s jejich schopnostmi a dovednostmi. Dále je obecně vhodná pro dlouhodobě nezaměstnané ke zjištění jejich osobnostního potenciálu a k podpoře osobnostního rozvoje," vysvětluje psycholožka Elena Wagnerová.

Psycholožka v rámci projektu S pomocí za prací prostřednictvím společnosti Grafia, s.r.o., bilanční diagnostiku zajišťuje.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 8.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 18:51.