Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Ministři Drábek a Dobeš vysvětlovali romským ženám v Ústí nad Labem změny sociálních dávek (Mediafax)

Drábek agentuře Mediafax řekl, že chtějí jednat s lidmi a vysvětlovat jim smysl změn sociálních dávek. Oba ministry doprovodil vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, ústecký primátor Jan Kubata (ODS) a další představitelé. Schůzky v tělocvičně školy se zúčastnilo asi čtyřicet místních lidí, převážně romských žen. Dobeš jim připomenul, že vzdělání je základní výbavou pro uplatnění jejich dětí v budoucnosti.

Drábek hovořil o změnách v sociálním systému: "Drastické škrty ve výplatě dávek nechystáme. Ale chceme postihnout práci na černo. A chceme také, když už se o někoho stát postará, aby to ten člověk nějak oplatil. To znamená, aby se podílel například na práci při úklidu svého okolí, a za přirozené pokládáme, že bude posílat své děti do školy. Ten kdo to dělat nebude, nemůže počítat s tím, že dostane sociální dávky v plné výši," uvedl Drábek.

Zlata Žigová, romská asistentka předlické školy se ministrů zeptala: "Když moje děti úspěšně dokončí základní školu a vyučí se, kdo zaručí, že dostanou práci. To je pro Romy velmi těžké, nikdo nás nechce."

„Musíme převrátit situaci ve společnosti, kdy Romové nepracují nebo dělají jen nekvalifikované práce. A právě vzdělání povede k vytvoření romské inteligence a bude normální, že boudou romští lékaři, učitelé, řidiči autobusů nebo instalatéři. Úřady práce a různé agentury zároveň s pomocí státu vytvářejí podmínky pro zaměstnávání Romů," odpověděl jim Drábek.

Ministři Drábek a Dobeš a zmocněnec Kocáb pokračují ve své cestě po kraji. Navštíví Trmice na Ústecku a Litvínov.

Zdroj: Mediafax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:28.