Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Jaromír Drábek: Práce pro stát bude zajímavá hlavně pro pracovité a kvalifikované (Hospodářské noviny)

Jak lukrativní podle vás bude pracovat v příštích letech pro stát nebo ve sféře, která je financována státem?
Chtěl bych dosáhnout toho, aby pracovat pro stát bylo výhodné v těch případech, kdy se jedná o kvalifikovaného a pracovitého člověka a aby to bylo mnohem výhodnější než pro člověka, který kvalifikovaný a pracovitý není.

Děláte velkou revoluci v platech. Příští rok na ně ale celkově půjde méně peněz. S jakými výhledy počítáte pro další roky?
Já bych to nenazval revolucí. Pro rok 2011 předpokládá návrh státního rozpočtu snížení objemu mzdových prostředků o deset procent a poté předpokládá programové prohlášení vlády a koaliční dohoda udržení tohoto objemu další minimálně dva roky. To znamená minimálně roky 2012 a 2013.

Jste připraven zachovat určité zvyšování platu s věkem a udělat například zdravotníkům takovou výjimku, jakou si vyjednal ministr školství Josef Dobeš (VV) nebo ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)?
Budeme o tom ještě dál jednat. Na úrovni vlády i na bilaterální úrovni s jednotlivými ministry. Chtěl bych zdůraznit, že žádné z těch jednání není dokončeno. Ano, jednám s ministrem Dobešem o tom, jak zajistit, aby určitá výše osobního příplatku musela být ředitelem učitelům přiznána.

Aby se prostě ty peníze, které jsou určeny pedagogickým pracovníkům, nepoužily na něco jiného. Je zřejmé, že výsledek té dohody bude dobrým precedentem pro jednání i s jinými obory a já se tomu jednání vůbec nebráním.

Ve vašem návrhu se hýbe také s výší osobního příplatku. Zvyšuje se sice procentně na dvojnásobek, ale základ, ze kterého se počítá, se má naopak snížit. Takže zvýšení nebude tak velké, jak by se mohlo zdát. Není tohle spíš způsob, jak ten návrh hezky prodat?
Není to tak. Ano, ta základna se snižuje o 33 procent. Teď se osobní příplatek vypočítává z nejvyššího stupně v daném tarifu.

Já tam ale nově žádný nejvyšší stupeň nemám. Mám tam jen jeden stupeň. Ta základna se samozřejmě sníží, ale to rozšíření možnosti osobního příplatku vyjde na výrazně víc, než o kolik se sníží ta základna.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:18.