Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Průzkum: Více než polovina Čechů si spoří na stáří

Očekávání Čechů vůči státu jsou podle průzkumu zčásti mírněna reálným vývojem. Na 31 procent oslovených si uvědomuje, že je zachování životní úrovně ve stáří na nich samotných. Tři čtvrtiny považují za vhodný způsob spoření na stáří penzijní připojištění, 40 procent se kloní k životnímu pojištění.

"Překvapilo nás, jak moc je v lidech zakořeněno přesvědčení, že by je stát měl zaopatřit i v důchodovém věku. Naštěstí je zřejmé, že si lidé čím dál víc uvědomují dlouhodobou neudržitelnost tohoto stavu, a sami již spoří," uvedl člen představenstva a vrchní ředitel distribuce ČSOB Petr Hutla.

Jako sumu, se kterou by v důchodovém věku vystačili, lidé nejčastěji v průzkumu uváděli 15 000 až 20 000 korun měsíčně. Například pětatřicetiletý muž by v důchodu vyšel s částkou 17 500 Kč. Při současné průměrné penzi 10 065 Kč by tedy musel naspořit dalších 7 435 Kč měsíčně. Nyní si ale takový člověk v průměru střádá pouze 806 Kč měsíčně, což mu po nástupu do důchodu ze spoření zajistí 2 727 Kč měsíčně. K dosažení cílové částky 17 500 Kč by musel pravidelně střádat 2 457 Kč, dodal Hutla.

Obecně si vyšší částky spoří lidé v předdůchodovém věku, ukázal průzkum. S vyšším věkem roste i skromnost respondentů, tedy jejich představa o optimálním důchodu. Patrný je také rozdíl mezi vesnicemi a velkými městy, ve kterých mají lidé vyšší nároky. Z průzkumu také vyplynulo, že na stáří nejméně spoří mladí lidé, obyvatelé vesnic a lidé s příjmem do 15 000 Kč. Jen 22 procent ale uvádí jako důvod, proč nespoří nebo spoří málo, nedostatek financí.

Bohatší lidé podle průzkumu zase spoří na jiné věci než na stáří a také si proti ostatním skupinám chtějí nejvíce užívat života v přítomnosti. Čtvrtina Čechů je přesvědčena, že na stáří by si měli začít spořit již od 18 let. Na 34 procent respondentů se domnívá, že stačí začít až ve 30 letech.

Struktura úspor českých domácností je stále ještě výrazně vychýlená ve prospěch bankovních vkladů a stavebního spoření, vyplynulo z průzkumu.

"Podílové fondy, penzijní fondy a životní pojištění hrají i přes vzestupný trend stále mnohem menší roli než ve finančně vyspělejších zemích," uvedl hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:11.