Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Září:

Český Těšín otevřel svou firemní mateřskou školku (MF Dnes)

S nadšením se dneska ze školky vracela Julie Moldrzyková z Českého Těšína. Byl to její první den ve školce, a i když měli rodiče zpočátku obavu, jak to zvládne, všechno proběhlo bez problémů.

"Zvládla to, byla tam až do půl čtvrté. Všechno měli krásně nachystané, takže to bylo fajn," říká její tatínek Richard Moldrzyk.

Julie a dalších dvacet malých předškoláčků jsou vůbec prvními dětmi v nové firemní školce, kterou včera město otevřelo v budově Masarykovy základní a mateřské školy v Českém Těšíně. Důvod, proč ji vedení českotěšínské radnice zřídilo, byl nedostatek míst pro předškoláčky především v samotném centru města.

"S několik let přetrvávajícím baby-boomem a snahou rodičů umisťovat děti v předškolním zařízení již od dvou let věku jsme nebyli schopni uspokojit všechny zájemce z centra města a museli jsme je odkazovat na mateřinky na sídlištích. Proto jsme hledali možnosti, jak rozšířit kapacity předškolních zařízení v této části města," vysvětluje starosta Vít Slováček.

S výběrem vhodných prostor to nebylo složité, našly se v budově Masarykovy základní a mateřské školy. O dotaci na zřízení školky pak město zažádalo u Evropského sociálního fondu.

"V rámci projektu Podporujeme vaši budoucnost jsme získali prostředky na zřízení firemní mateřinky. Proto školka figuruje jako zařízení pro zaměstnance školy, kterých je necelá stovka, dále pracovníky městského úřadu a příspěvkových organizací. Neobsazená místa pak můžeme nabídnout i dalším zájemcům. Navíc se díky našemu zařízení uvolní i místa v okolních školkách," říká ředitelka Masarykovy základní školy Iveta Chalupová.

Rodiče snahu města vítají. "Byl to opravdu dobrý nápad otevřít školku právě tady. A myslím, že i nadále bude dětí přibývat, tak možná bude potřeba otevřít ještě nějakou další," míní Moldrzyk.

Stavební práce přišly na půldruhého milionu korun. Část prostředků přitom šla z městské kasy a část uhradila škola z vlastních zdrojů. Vnitřní vybavení mateřinky a také platy zaměstnanců na celé tři roky zaplatí Evropský sociální fond z více než 5,5 milionu korun.

"Prozatím jsme použili vlastní vybavení, ale díky penězům z Unie budeme moci školku vybavit zcela nově a také v příštím roce upravíme zahradu a zakoupíme venkovní atrakce," dodává ředitelka Chalupová.

Do školky včera poprvé vyrazilo dvacet dětí. V současnosti je tak její kapacita naplněna, školka navíc eviduje dalších pět "čekatelů“. Českotěšínští mají k dispozici celkem patnáct mateřských školek českých a tři polské, s novým zařízením jich bude celkem devatenáct. To v Karviné o zřízení nové školky neuvažují, míst mají dost.

"Vzhledem k tomu, že nám počet dětí stále ubývá, tak nemáme s nedostatkem míst ve školkách problémy. Jen ty v centru bývají plnější," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová a dodává: "Pokud je nějaká stížnost na to, že se dítě do nějaké konkrétní školky nedostane, najde se místo jinde."

Firemní školka

Je určena pro děti zaměstnanců školy, pracovníků městského úřadu a příspěvkových organizací.

Neobsazená místa nabízí město dalším zájemcům. Jejím zřízením radnice řeší nedostatek místa především ve školkách v centru města. Kapacita zařízení je 20 míst. Dohromady se do jejího zřízení, včetně platů zaměstnanců, investovalo 7 milionů korun, přičemž 5,5 milionu zaplatila dotace z Evropského sociálního fondu.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.9.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:14.