Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010:

Srpen

Obsah položky Srpen:

 • Nezaměstnanost v EU se v červenci nezměnila - zůstala na 10 pct (ČTK)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v červenci zůstala v eurozóně na červnových deseti procentech. V celé Evropské unii se její výše meziměsíčně rovněž nezměnila a zůstala na 9,6 procenta. Ve srovnání s červnem ale podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) v EU klesl počet lidí bez práce zhruba o 45.000, z toho o 8000 v eurozóně.
  ČTK, 31. 8. 2010
 • Poradenské centrum v Uherském Hradišti pomůže nezaměstnaným nad 50 let (MediaFax)
  ilustrační fotoV Uherském Hradišti bude v úterý slavnostně otevřeno nové Poradenské centrum pro dlouhodobě nezaměstnané. Cílem regionálního projektu je primárně řešit problém dlouhodobé nezaměstnanosti u cílové skupiny nad 50 let, ta je jednou z nejvíce diskriminovaných na trhu práce.
  MediaFax, 31. 8. 2010
 • Smrtelných úrazů na pracovištích v Česku ubývá (ČTK)
  ilustrační fotoV Česku loni zemřelo na následky pracovního úrazu 126 lidí, což bylo o třetinu méně než v roce 2008, kdy došlo ke 183 smrtelným úrazům. Počet smrtelných nehod na pracovištích klesá od roku 2007. Uvedl to dnes server Týden.cz s odvoláním na informace Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), podle kterého mezi nejvíce ohrožené patří pracovníci ve stavebnictví, horníci nebo obsluha strojů.
  ČTK, 31. 8. 2010
 • Průměrný důchod je přes 10 000 korun (MF Dnes)
  ilustrační fotoCelkem 2 242 281 starobních důchodů vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení ke konci června 2010. Průměrná výše starobního důchodu činila ke 30. červnu 2010 celkem 10 075 korun.
  MF Dnes, 31. 8. 2010
 • Nové firmy v kraji nabídnou až tisíc míst, hlavně vysokoškolákům (MF Dnes)
  ilustrační fotoNejvíce nových projektů a nejvíce nových pracovních míst získala letos za první pololetí pro jižní Moravu agentura pro podporu podnikání CzechInvest. Pro region se rozhodlo 36 firem, které do svých projektů za více než půl miliardy korun shání přes tisícovku zaměstnanců.
  MF Dnes, 31. 8. 2010
 • Projekty úřadů práce nabízejí získání praxe. Podporuje je EU (MF Dnes)
  ilustrační fotoKaždý region má svá specifika - zatímco někde se zvyšuje počet nezaměstnaných absolventů, jinde mají problémy s nezaměstnanými ve věku padesáti a více let Některé úřady práce nabízejí nezaměstnaným absolventům účast v projektech, které jim, když ne rovnou místo, zajistí alespoň důležitou praxi - ve státní správě nebo v soukromém sektoru. Projekty jsou dotovány ze sociálního fondu Evropské unie.
  MF Dnes, 31. 8. 2010
 • Šance pro mladé bez vzdělání (MF Dnes)
  ilustrační fotoProjekt Ústeckého kraje pomůže stovkám mladých lidí k práci nebo alespoň k rekvalifikaci. Pokud žijete v Ústeckém kraji, může být pro vás řešením projekt zdejšího úřadu práce s názvem První šance i mladým bez vzdělání. Cílem projektu je pomoci mladým lidem získat pracovní návyky a najít udržitelné zaměstnání.
  MF Dnes, 31. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Za nelegální práci musí hrozit vězení (LN)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro LN, hovořil o plánovaném zpřísnění kontrol mj. u dohod o provedení práce, které by měly mít písemnou podobu či důrazněji se zaměřit na zneužívání sociálních dávek nebo také více trestat práci načerno.
  Lidové noviny, 31. 8. 2010
 • Škrty si vyžádají propuštění pěti až osmi procent státních zaměstnanců, odhaduje Nečas (MediaFax)
  ilustrační fotoŠkrty si vyžádají propuštění pěti až osmi procent státních zaměstnanců. Uvedl to premiér Petr Nečas v nedělním diskusním pořadu televize Prima Partie. Propuštěním chce vláda dosáhnout vyšší efektivity státní správy. "Jde o výraz tlaku na to, aby státní správa fungovala efektivněji, než je tomu dnes. Měla by mít o něco méně, ale zato lépe placených zaměstnanců," uvedl Nečas.
  MediaFax, 29. 8. 2010
 • Odvody firem na nemocenské pojištění se zřejmě nesníží (Právo)
  ilustrační fotoOdvody firem na nemocenské pojištění se z 2,3 na 1,4 procenta příští rok asi nesníží. Stát už navíc ani nebude zaměstnavatelům odvody částečně kompenzovat jako dosud. Právu to včera řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová.
  Právo, 28. 8. 2010
 • Živnostníci si za nemoc připlatí (LN)
  ilustrační fotoVýhodná možnost navýšení mateřské i nemocenské u živnostníků má skončit. Prodlouží se také doba, po kterou nemocný živnostník, který si platí pojištění, nedostává dávky, ze dvou na tři týdny. A navíc budou osoby samostatně výdělečně činné platit na dobrovolném nemocenském víc než dnes.
  Lidové noviny, 28. 8. 2010
 • MPSV: Úspory domácností se od roku 1993 čtyřnásobily (ČTK)
  ilustrační fotoČtyřnásobně na více než 1,5 bilionu korun se od vzniku samostatné ČR zvýšily úspory českých domácností. Češi se za posledních 16 let také naučili žít více na dluh. Úvěry domácností se od roku 1993 do konce roku 2009 zvýšily ze zhruba 93 miliard na zhruba 975 miliard korun, což znamená více než desetinásobný nárůst.
  ČTK, 27. 8. 2010
 • Snižování mzdových tarifů státních zaměstnanců nemusí být definitivní (MediaFax)
  ilustrační fotoPorada ekonomických ministrů vyústila ve slib ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, že připraví další varianty změn v zákoníku práce, které se týkají změn mezd pracovníků státní a veřejné správy. Mediafaxu to ve čtvrtek potvrdil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
  MediaFax, 26. 8. 2010
 • Česko získalo v prvním pololetí přes CzechInvest investice za sedm miliard korun (MediaFax)
  ilustrační fotoČeská republika získala v prvním pololetí tohoto roku přes vládní agenturu na podporu podnikání a investic CzechInvest celkem 125 investičních projektů za sedm miliard korun. CzechInvest o tom informoval ve čtvrtek. Nové investiční projekty vytvoří podle agentury více než 4500 pracovních míst.
  MediaFax, 26. 8. 2010
 • Soutěž OSN o nejlepší obraz proti chudobě vyhrál Islanďan (ČTK)
  ilustrační fotoSoutěž OSN pod názvem Kreativně proti chudobě, v níž šlo o vytvoření nejpoutavějšího obrazového inzerátu v kampani proti chudobě, vyhrál čtyřiačtyřicetiletý grafický designér z Islandu Stefán Einarsson. Oznámilo to pražské informační centrum OSN.
  ČTK, 26. 8. 2010
 • AMSP: Nižší sociální a zdravotní pojištění by zjednodušilo využívání práce na částečný úvazek (MediaFax)
  ilustrační fotoPro lepší možnost využívání částečných úvazků by firmy nejvíce přivítaly snížení povinné platby na sociální a zdravotní pojištění. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které ve čtvrtek zveřejnila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).
  MediaFax, 26. 8. 2010
 • Na penzi už je v Česku připojištěno 4,5 milionu lidí (HN)
  ilustrační fotoPočet účastníků penzijního připojištění v prvním pololetí stoupl na 4,47 milionu, což byl proti konci roku 2009 nárůst o 80 tisíc lidí. Tempo růstu jejich počtu se ale zpomalilo. V prvních šesti měsících bylo uzavřeno 256 tisíc nových penzijních připojištění, tedy o 18 000 smluv méně než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.
  Hospodářské noviny, 26. 8. 2010
 • Praha 8 si pochvaluje vyplácení sociálních dávek v poukázkách (MediaFax)
  ilustrační fotoMěstská část Praha 8 si pochvaluje vyplácení sociálních dávek ve formě poukázek. Systém, který už funguje téměř deset let, vhodným způsobem motivuje lidi bez práce a šetří peníze státnímu rozpočtu, uvedla ve středu zástupkyně starosty Prahy 8 Vladimíra Ludková.
  MediaFax, 25. 8. 2010
 • Průměrný český důchod je 10 075 korun, o téměř 2,5 tisíce vyšší než před pěti lety (MediaFax)
  ilustrační fotoPrůměrná výše starobního důchodu k 30. červnu činila 10 075 korun, v roce 2005 ke stejnému dni to bylo 7 720 korun, o 2 345 korun méně než letos. Muži průměrně pobírají 11 192 korun, ženy 9 154 korun a nejlépe jsou na tom pražští důchodci, informovala ve středu Jana Buraňová z ČSSZ.
  MediaFax, 25. 8. 2010
 • V Liberci začalo fungovat nové nízkoprahové denní centrum (MediaFax)
  ilustrační fotoNové nízko prahové denní centrum Naděje zahájilo provoz v liberecké Valdštejnské ulici. Potřebným lidem se budou věnovat pracovníci centra a pomáhat jim začlenit se zpět do společnosti. Poskytnou jim pomoc například s obnovou dokladů nebo hledáním zaměstnání. Středisko rovněž nabízí možnost hygieny, výměny ošacení, a také potravinový servis. Denní centrum bude v provozu každý pracovní den od 8 do 18 hodin.
  MediaFax, 25. 8. 2010
 • O titul Obec přátelská rodině se letos utká pouze 135 měst a obcí (MediaFax)
  ilustrační fotoLetošního ročníku soutěže Obec přátelská rodině se zúčastní nejmenší počet měst a obcí v její tříleté historii. Vítězové z celkem 135 přihlášených budou vyhlášeni v listopadu, informovalo ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které akci organizuje. Celkem sedm milionů korun si stejně jako v předchozím ročníku rozdělí obce, které se umístí na prvním až třetím místě v jedné z šesti velikostních kategorií.
  MediaFax, 25. 8. 2010
 • Lhůty pro doplatky pojištění možná Senát navrhne sjednotit (ČTK)
  ilustrační fotoTermíny pro doplacení pojistného na zdravotní pojištění se možná sjednotí se lhůtou pro zaplacení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nyní je mezi těmito termíny třítýdenní rozdíl.
  ČTK, 25. 8. 2010
 • Personalisté: Lidé často ani nevědí, kam se hlásí o práci (MF Dnes)
  ilustrační fotoNejčastějším průšvihem bývá naprostá nepřipravenost kandidátů. Nevědí vůbec nic o konkrétním místě, kam se hlásí, ani o firmě, myslí si tuzemští personalisté. Jaké jsou největší chyby, kterých se lidé při svých prvních profesních pohovorech, tedy hlavně absolventi, dopouštějí a na co si mají dát pozor, radí personalisté v uvedeném článku MF Dnes.
  MF Dnes, 26. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Flexibilnější pracovní trh přináší výhody (LN)
  ilustrační fotoZ článku Češi chtějí pružnější práci (LN 13. 8.) vyplývá, že domácí i zahraniční firmy působící v České republice postupně, byť pomalu, začínají více využívat i netradičních forem pracovněprávních vztahů, než je klasický osmihodinový pracovní den od pondělí do pátku, s výkonem práce přímo na pracovišti. Jsem rád, že i zaměstnanci sami mají zájem o daleko flexibilnější pracovní dobu, píše ve svém článku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  Lidové noviny, 25. 8. 2010
 • Práci ve veřejné službě našli v Chomutově pro více než 300 lidí (MediaFax)
  ilustrační fotoVe veřejné službě pracuje v Chomutově více než 300 lidí. Ve veřejné službě pracují v Chomutově lidé na úklidu veřejných prostranství, ale také při výsadbě a údržbě zeleně. Magistrát ve spolupráci s úředníky ministerstva práce a sociálních věcí zpracoval příručku pod názvem „Obec a veřejná služba“, která je metodickým návodem pro obce, kde zatím veřejnou službu nemají.
  MediaFax, 24. 8. 2010
 • MPSV vyplatilo na dávkách v pololetí o 1,4 pct víc než před rokem (ČTK)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyplatilo v prvním pololetí na dávkách přibližně 218 miliard korun, což je meziročně o 1,4 procenta více. Výdaje na důchody vzrostly o 4,4 miliardy na 165,5 miliardy korun. Výdaje na podporu v nezaměstnanosti stouply o šest procent na 7,8 miliardy korun. Méně lidí ale stonalo, takže výdaje na nemocenskou klesly o 18,1 procenta na 11,5 miliardy korun. MPSV o tom dnes informovalo ČTK.
  ČTK, 24. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: pořad Fakta (Prima TV)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem v pořadu Fakta na Prima TV, kde hovořil o chystané novele zákoníku práce a plánovaném snížení platů státních zaměstnanců. Tématem diskuse byl také současný postoj odborových svazů proti navrhovaným změnám.
  Prima TV, 24. 8. 2010
 • Obrana propustí další tisícovku lidí (Právo)
  ilustrační fotoVelké propouštění vojáků a občanských zaměstnanců ministerstva obrany z minulého roku bude letos pokračovat. O místo letos přijde 1050 vojáků a civilních zaměstnanců. Původně mělo z armády odejít 350 vojáků a 1350 civilních zaměstnanců. Ministr obrany Alexandr Vondra již vydal i úkolový list, ale kvůli plánu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) snížit mzdové tarify obrana svůj záměr propouštět částečně zredukovala.
  Právo, 24. 8. 2010
 • Více firem nabízí pracovní místa pro postižené (MF Dnes)
  ilustrační fotoPočet firem nabízejících zaměstnání zdravotně postiženým lidem vzrostl od loňského listopadu do letošního srpna o 65 procent. Podstatná část nabízených pozic je přitom na plný pracovní úvazek. Celkově přitom v celé České republice ubývá nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením. Zatímco v únoru jich bylo 69 216, na konci července jich úřady práce registrovaly o 4 489 méně.
  MF Dnes, 24. 8. 2010
 • Děláš načerno? Najdeme tě. Máš dávky i vůz? Najdeme tě (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Drábek spouští masivní kontroly firem i lidí na dávkách. Pomůžou mu zkušenosti ze severu Čech. Kdo zaměstnává lidi načerno, může přijít o živnostenský list nebo jeho firmu či provozovnu úřad zavře. Zpřísněné kontroly v provozovnách začnou již na podzim. Také bude přísnější postup pro poskytování sociálních dávek. O těchto tématech hovořil ministr Drábek v rozhovoru pro MF Dnes.
  MF Dnes, 24. 8. 2010
 • Tady se můžete umýt i najíst (MF Dnes)
  ilustrační fotoLidé bez domova v Liberci mají místo, kde si mohou vyprat, umýt se nebo najíst. Včera slavnostně otevřelo denní centrum ve Valdštejnské ulici. Provizorně funguje od dubna.
  MF Dnes, 24. 8. 2010
 • Důchody se od ledna zvýší (Profit)
  ilustrační fotoPrůměrně o 371 korun se od ledna 2011 zvýší starobní důchody, a dosáhnou tak na částku 10 494 korun.
  Profit, 23. 8. 2010
 • Nová rodičovská: nepracujícím klesne o 3 100 Kč měsíčně (MF Dnes)
  ilustrační fotoNová pravidla pro výpočet rodičovského příspěvku sníží dávku všem, kteří vydělávají méně než 11 tisíc korun hrubého měsíčně. Maximální výše dávky se totiž bude odvíjet od předchozího příjmu. Rodič si bude moci zvolit výši, a tedy i délku pobírání rodičovského příspěvku a ve výsledku dostanou všichni stejně - 220 tisíc korun. Skončí tak systém, kdy si rodič může vybrat pouze ze tří možností a své rozhodnutí nemůže změnit. Změny by měly začít fungovat od dubna 2011.
  MF Dnes, 21. 8. 2010
 • Změnou tarifů by stát mohl ušetřit až 21 miliard korun (ČTK)
  ilustrační fotoZměnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd státních zaměstnanců o desetinu by mohl stát ušetřit příští rok zhruba až 21 miliard korun. Další úspory by mohly změny přinést i krajů a obcím a také zdravotním pojišťovnám. Vyplývá to z důvodových zpráv k návrhu nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, který poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Ministerstvo také navrhlo snížit o pět procent platy ústavních činitelů.
  ČTK, 20. 8. 2010
 • Vojákům se změní platové tarify a sníží základní mzda o 10 pct. (ČTK)
  ilustrační fotoTabulky platových tarifů vojáků z povolání se zřejmě změní. Podle jedné varianty by jejich základní plat nerostl s počtem odpracovaných let a zvýšila by se horní hranice osobního ohodnocení. Podle druhé možnosti by nařízení snížilo hranici let práce, po kterou mzda stoupá. V obou variantách by se platové tarify snížily od příštího roku o desetinu. U první možnosti navrhuje ministerstvo zvýšit hranici možného osobního ohodnocení z 50 na 100 procent, ve výjimečných případech ze 100 na 200 procent.
  ČTK, 20. 8. 2010
 • Lidé mohou zdarma zjistit, zda mají v pořádku všechny náležitosti k přiznání důchodu (MediaFax)
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zdarma poskytuje tzv. informativní osobní list důchodového pojištění (IOLDP), v němž mohou lidé zjistit, jestli mají v pořádku všechny dokumenty, které potřebují k přiznání důchodu.
  MediaFax, 20. 8. 2010
 • Úsporám se nevyhne ani ministerstvo práce, přesto však jeho rozpočet vinou penzí narůstá (MediaFax)
  ilustrační fotoCelkem si ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) bude muset v příštím roce vystačit s částkou 479,5 miliardy korun, což je o 7,2 miliardy více než letos. Vyplývá to z materiálu, který Mediafax v pátek obdržel od mluvčí MPSV Viktorie Plívové. Finální podoba rozpočtu tohoto resortu bude ještě předmětem jednání mezi ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
  MediaFax, 20. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Ministr chce státním zaměstnancům snížit plat (Radiožurnál)
  ilustrační fotoO podobě návrhů změny výše platů státních zaměstnanců a jak by mohla vypadat jejich budoucí struktura hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek s předsedkyní Odborového svazu státních zaměstnanců Alenou Vondrovou na Radiožurnálu.
  Radiožurnál, 19. 8. 2010
 • Radikální obrat v platech (LN)
  ilustrační fotoStát sebere zaměstnancům 10 procent, mohou si ale polepšit na bonusech. O mzdě rozhodne šéf, ne tabulky. To vyplynulo ze včerejší tiskové konferenci na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde ministr Jaromír Drábek vůbec poprvé představil své návrhy o snižování platů státních zaměstnanců. "Zaměstnavatel, ať už ve veřejné, nebo v soukromé sféře, musí mít možnost rozlišovat mezi zaměstnanci podle kvality odváděné práce," řekl Drábek.
  Lidové noviny, 20. 8. 2010
 • Stát šetří. Nižší platy o 10 a konec odsloužených let (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí přišlo s převratnou změnou v hodnocení státních zaměstnanců. Navrhuje omezit platové tabulky a zvýšit část platu udělovanou za dobře odvedený výkon. "Je to správný postup, posílit individuální hodnocení," uvedl ministr práce Jaromír Drábek. Platit to má pro úředníky či zdravotníky. Učitelé budou mít vlastní pravidla. Odbory se tarifů nechtějí vzdát, léta představovaly jistotu.
  MF Dnes, 20. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Průvan v platech prověří i manažery (Právo)
  ilustrační fotoO chystaných změnách na snížení platů u státních zaměstnanců a jednotlivých návrhů mluvil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro deník Právo.
  Právo, 20. 8. 2010
 • Státním zaměstnancům klesnou platy (Deníky)
  ilustrační fotoPlaty zaměstnanců ve státní správě by se měly od příštího roku plošně snížit o 10 procent, a to na všech úrovních. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který včera ministr Jaromír Drábek poslal do připomínkového řízení. Návrh počítá se dvěma variantami, prohlásil ministr.
  Deníky, 20. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Události a komentáře (ČT2)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem pořadu Události a komentáře na ČT 2, kde společně s předsedkyní Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě Alenou Vondrovou diskutoval o podobě návrhů na snižování platů zaměstnanců ve veřejném sektoru.
  ČT 2, 19. 8. 2010
 • Vedle pojištění vydali Češi za zdraví 47 miliard (Právo)
  ilustrační fotoZa zdravotní péči zaplatili loni Češi kromě povinného zdravotního pojištění ještě navíc 46,928 miliardy Kč, o 19,5 miliardy více než v roce 2005.
  Právo, 19. 8. 2010
 • Rekord: zaměstnanci loni stonali nejméně za 50 let (LN)
  ilustrační fotoZaměstnaní lidé byli loni v pracovní neschopnosti nejkratší dobu za posledních padesát let - každý z nich v průměru 4,184 pracovního dne. Jde o historicky nejnižší hodnotu od počátku 60. let. Vyplývá to z analýzy, kterou nedávno vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky.
  Lidové noviny, 19. 8. 2010
 • Zaměstnaní lidé loni stonali nejkratší dobu za posledních padesát let (ČTK)
  ilustrační fotoZaměstnaní lidé loni stonali, respektive byli v pracovní neschopnosti, nejkratší dobu za posledních padesát let - každý z nich v průměru 4,184 pracovního dne. Jde o historicky nejnižší hodnotu od počátku 60. let. Vyplývá to z analýzy, kterou nedávno vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
  ČTK, 18. 8. 2010
 • Vládní plány: 7 změn v sociálních dávkách! (Aha)
  ilustrační fotoVláda Petra Nečase bude škrtat a zaměří se i na sociální dávky. Podívejte se, co má v plánu prosadit. Většina těchto chystaných změn je v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí, které připravuje změny v systému sociálních dávek.
  Aha, 18. 8. 2010
 • Průměrná penze vzroste v lednu o 371 Kč (HN)
  ilustrační fotoStarobní důchody by se od ledna měly zvýšit v průměru o 371 korun měsíčně, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Definitivně to sice potvrdí až vláda na některém ze svých zářijových zasedání, kvůli splnění zákonné podmínky pro zvýšení penzí by ale její posvěcení mělo být již jen formální. Základní výměra důchodu, kterou mají všichni penzisté stejnou, by se měla zvýšit o 60 korun na 2 230 korun měsíčně.
  Hospodářské noviny, 18. 8. 2010
 • Soukromá penze? Pro čtyřicátníky (LN)
  ilustrační fotoMinistr práce Jaromír Drábek už připravuje první varianty penzijní reformy, které vláda předloží na podzim do veřejné debaty. Koalice se shoduje, že mladší lidé dostanou šanci odvést si část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromý účet. "Předložím alternativní návrhy na povinné a dobrovolné odvody. V diskusi by se mělo vytříbit, čemu dá vláda nakonec přednost," říká Drábek.
  Lidové noviny, 18. 8. 2010
 • Pojištění se bude platit jen do 69 tisíc (LN)
  ilustrační fotoPo reformě penzí budou české důchody méně rovnostářské. Vláda totiž musí do září příštího roku změnit penze pro lidi s vyššími příjmy. Ústavní soud rozhodl, že důchod musí výrazně víc než dnes odpovídat předchozím příjmům. "Musíme to vyřešit tak, abychom nespravedlivé penze srovnali, jak nás vyzval soud, a zároveň příliš neprohloubili státní dluhy," říká ministr práce Jaromír Drábek.
  Lidové noviny, 18. 8. 2010
 • Důchody od ledna vzrostou v průměru o 371 korun (Právo)
  ilustrační fotoDůchodci mají dobrý důvod k radosti. Od ledna příštího roku by se jim měly zvednout důchody. Například průměrný starobní důchod stoupne o 371 korun na 10 494 korun měsíčně, tedy o 3,66 procenta. Sdělilo to včera ministerstvo práce a sociálních věcí. "Zvednou se i ostatní důchody, to je předčasné, invalidní, vdovské a sirotčí," potvrdila Právu tisková mluvčí Viktorie Plívová.
  Právo, 18. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Systém sociálních dávek v České republice se zřejmě už brzy zásadně změní (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem ve vysílání na Radiožurnálu, kde hovořil o budoucích plánech a změnách v systému sociálních dávek, které by se měly zásadním způsobem reformovat.
  Radiožurnál, 17. 8. 2010
 • Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři (HN)
  ilustrační fotoTři dávky vyplácené místo současných více než dvaceti. Tak ambiciózní je plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na zásadní proměnu sociální sítě, kterou plánuje spustit v roce 2012. "Chceme postavit úplně nový systém sociálních dávek," potvrdil HN Drábek.
  Hospodářské noviny, 17. 8. 2010
 • Drábek: Strhávat dluhy přímo z dávek by mělo být jednodušší (HN)
  ilustrační fotoOdvážné plány ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na proměnu dávek obsahují i snazší strhávání dluhů ze sociálních dávek. "Nestihne se to od ledna, ale mohlo by to začít platit v průběhu příštího roku," řekl HN Drábek.
  Hospodářské noviny, 17. 8. 2010
 • Porodné dostane méně matek (Profit)
  ilustrační fotoPouze 17 tisíc matek by mělo mít od ledna nárok na porodné. Ministerstvo práce a sociálních věcí je chce vyplácet jen prvorodičkám v rodinách s příjmem do 2,4násobku životního minima.
  Profit, 16. 8. 2010
 • Drábek chystá ve firmách hloubkové kontroly kvůli práci na černo (Právo)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce od září více kontrolovat a postihovat práci na černo. Tedy praxi, kdy zaměstnavatel proto, aby nemusel platit odvody, dává pracovníkům peníze přímo na ruku a jejich odměnu před státem zatají.
  Právo, 16. 8. 2010
 • Škrty pocítí na platech i duchovní (LN)
  ilustrační fotoŠetření a škrty se nevyhnou ani církvím a duchovním. Platy duchovních možná klesnou o pět až deset procent. Na úpravě mzdových tarifů zaměstnanců církví nyní pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna se chystá ve více variantách, o kterých rozhodne vláda na některém ze svých příštích zasedání, řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
  Lidové noviny, 13. 8. 2010
 • Poptávka po zkrácených úvazcích převyšuje nabídku (ČTK)
  ilustrační fotoPodíl zkrácených úvazků v ČR mírně stoupl na 6,2 procenta, průměr v EU je 19,2 procenta. Poptávka po zkrácených pracovních úvazcích ze strany uchazečů o práci činí 23 procent z registrovaných životopisů a výrazně převyšuje nabídku firem.
  ČTK, 13. 8. 2010
 • Po mateřské dříve do práce (Právo)
  ilustrační fotoŽeny po mateřské dovolené spěchají do práce daleko více než dříve. Loni bylo zaměstnáno 16,4 procenta žen s nejmladším dítětem ve věku do dvou let. To je o 1,6 procentního bodu více než v roce 2008. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  Právo, 13. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Ministr chce sjednotit rodičovskou (HN)
  ilustrační fotoMatky si mají podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka pružně volit délku a tím i výši rodičovské. Škrtat se bude i v nemocenské. Spolu s přípravou rozpočtu na příští rok finišuje ministerstvo práce změny dávek, které mají začít platit již od ledna.
  Hospodářské noviny, 12. 8. 2010
 • Vláda schválila schodek rozpočtu 135 miliard (Právo)
  ilustrační fotoVláda ve středu schválila základní výši výdajových limitů pro rozpočet na příští rok tak, aby rozpočtový schodek dosáhl maximálně 135 miliard korun. Dodržela tím svůj cíl pro deficit veřejných financí v roce 2011, který bude 4,6 procenta HDP.
  Právo, 12. 8. 2010
 • Na platy pomáhajících lidí přijde padesát milionů (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí poskytne na pomoc občanům v záplavami postižených oblastech v Libereckém a Ústeckém kraji 50 milionů korun. Jsou určené na výplatu mimořádných dávek v hmotné nouzi, ale i na mzdy pro nezaměstnané, které kraj zapojí do úklidu a likvidace škod po povodních. Postižení povodněmi mohou na městských úřadech požádat o mimořádné dávky až do 46 tisíc korun, konkrétní částka se určuje podle výše škod.
  MF Dnes, 12. 8. 2010
 • Co s vyplavenou zahradou či autem? (MF Dnes)
  ilustrační fotoTisíce lidí uklízejí spoušť, kterou v 55 obcích regionu napáchala víkendová povodeň. MF DNES s hygieniky, humanitárními pracovníky a dalšími odborníky sestavila malý návod, jak ke spoušti přistupovat.
  MF Dnes, 11. 8. 2010
 • Lidé, kteří jsou kvůli povodni v nouzi, mají nárok na pomoc (Rádio Praha)
  ilustrační fotoLidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc až 46.890 korun. O tuto dávku se žádá podle informací na webu ministerstva práce a sociálních věcí na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele. "Okamžitá pomoc je řešitelná v řádu několika dnů," řekl v České televizi ministr resortu Jaromír Drábek.
  Rádio Praha, 8. 8. 2010
 • EU přiznává OSVČ nové dávky (Právo)
  ilustrační fotoOsobám samostatně výdělečně činným a jejich partnerkám či partnerům bude přiznána lepší ochrana v oblasti sociálního zabezpečení - poprvé včetně nároku na mateřskou dovolenou, a to podle nové směrnice EU, která v srpnu vstoupila v platnost. Členské státy EU musí tuto směrnici zapracovat do svých právních řádů do dvou let. Lhůtu lze prodloužit o dva roky, avšak pouze v případě výskytu zvláštních obtíží.
  Právo, 11. 8. 2010
 • Plán ministerstva: přijdete o práci, budete zametat ulice (Deníky)
  ilustrační fotoLidé, kteří budou chtít získat příspěvek v hmotné nouzi, budou mít povinnost odpracovat určitý počet hodin veřejně prospěšných prací. Zavést to chce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Změna by se už v příštím roce mohla týkat všech nezaměstnaných s výjimkou lidí práce neschopných.
  Deníky, 11. 8. 2010
 • Cizince se špičkovým vzděláním bude Česko lákat modrými kartami (iDnes)
  ilustrační fotoZelená karta opravňující k trvalému pobytu v USA je snem pro mnoho lidí z celého světa. Česko bude mít spolu s celou Evropskou unií podobnou "modrou kartu". Ministr vnitra Radek John posílá do vlády návrh, podle kterého by kartu Česko nabídlo cizincům se špičkovým vzděláním, kteří by u nás chtěli pracovat a později se tu i usadit.
  iDnes, 7. 8. 2010
 • Nezaměstnaných po čtyřech měsících opět přibylo (Právo)
  ilustrační fotoLidí bez práce v Česku po čtyřech měsících znovu přibylo. Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla o 0,2 procentního bodu na 8,7 procenta a vrátila se tak na květnovou úroveň. Úřady práce ke konci července evidovaly 505 284 lidí, což je o 4784 více než o měsíc dříve. V pondělí to oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
  Právo, 10. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Příště může být úklid po vodě povinný (LN)
  ilustrační fotoVyužijte co nejvíce nezaměstnaných pro popovodňový úklid. Takový pokyn vydal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek úřadům práce v postižených oblastech.
  Lidové noviny, 10. 8. 2010
 • Lidí bez práce opět přibylo. Vláda zasáhne (HN)
  ilustrační fotoNezaměstnanost se v červenci zvýšila na 8,7 procenta. A dál poroste. Vláda to chce zastavit jednodušším nabíráním a propouštěním lidí.
  Hospodářské noviny, 10. 8. 2010
 • Drábek: Veřejné práce pro všechny nezaměstnané (E 15)
  ilustrační fotoNezaměstnaní lidé, kteří budou chtít získat dávku v hmotné nouzi, budou mít povinnost odpracovat určitý počet hodin veřejně prospěšných prací pro město. To plánuje zavést od příštího roku ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  E15, 10. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Pomoc státu povodněmi postiženým oblastem (Radiožurnál)
  ilustrační fotoKolik peněz uvolnila vláda ze státního rozpočtu pro povodněmi nejvíce zasažené oblasti v Libereckém kraji, jakou okamžitou finanční pomoc mohou lidé očekávat od státu a jaké jsou první odhady škod, hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na Radiožurnálu.
  Radiožurnál, 9. 8. 2010
 • Jak žádat o pomoc? (Právo)
  ilustrační fotoLidé zasažení povodněmi mohou své obecní úřady na základě zákona o hmotné nouzi požádat o poskytnutí okamžité mimořádné pomoci, která může být v hodnotě až patnáctinásobku životního minima. U jednotlivce by tedy šlo o částku až 46 890 korun.
  Právo, 9. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Bleskové povodně, sčítání škod, Otázky Václava Moravce (ČT 24)
  ilustrační fotoLidem, kteří byli postiženi povodněmi, pomůže okamžitá pomoc v hmotné nouzi, na kterou postupně uvolňuje finanční prostředky ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). „My se budeme snažit ve spolupráci s kraji, protože ty peníze bohužel jdou prostřednictvím krajů přes vlastně jednoho prostředníka, aby v řádu několika dnů měly peníze obce na účtech, aby měly dostatek peněz pro vyplácení svých lidí“, řekl Drábek v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 24.
  ČT 24, 8. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Otázky Václava Moravce (ČT 1)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl jeden z hostů v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT 1, kde společným tématem diskuse byla mj. připravovaná novela zákoníku práce, změny v sociální oblasti v souvislosti s chystanými úspornými opatřeními státního rozpočtu a reakce odborů na programové prohlášení vlády.
  ČT 1, 8. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Předpověď nezaměstnanosti, Ekonomika ČT 24 (ČT24)
  ilustrační fotoO budoucím vývoji nezaměstnanosti a vlivu plánovaných vládních úsporných opatření na trh práce, společně diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v relaci Ekonomika na ČT 24.
  ČT 24, 6. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Debata o novele zákoníku práce, Události, komentáře (ČT 2)
  ilustrační fotoHostem v pořadu Události, komentáře na ČT 2 byl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který společně s Jaroslavem Zavadilem, předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů, diskutoval o plánované novele zákoníku práce a jejích základních rysech.
  ČT 2, 5. 8. 2010
 • Drábek: Kdo dá výpověď sám, nedostane podporu (Právo)
  ilustrační fotoPokud dá zaměstnanec výpověď sám, nedostane podporu v nezaměstnanosti. "Pokud je to situace, kterou sám svým vlastním rozhodnutím vyvolal (zaměstnanec), tak není vhodné, aby se ostatní spoluobčané na něj skládali," řekl Drábek. Firmy budou moci řetězit smlouvy na dobu určitou po dobu pěti let místo dvou a počet hodin pro práci na dohodu se zvýší. To jsou hlavní body, které chce prosadit do konce roku ministr resortu v rámci plánované novely zákoníku práce.
  Právo, 6. 8. 2010
 • Nejvíce volných míst nabídnou banky (LN)
  ilustrační fotoNejsnáze seženou lidé v následujících letech práci v bankovnictví a pojišťovnictví. Mezi roky 2010 a 2014 by v tomto sektoru mělo vzniknout zhruba 52 125 pracovních míst. Vyplývá to z prognózy Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.
  Lidové noviny, 6. 8. 2010
 • Ministerstvo práce ušetří 11 miliard (HN)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce chce příští rok ušetřit na zákonem daných výdajích asi 11,5 miliardy korun.
  Hospodářské noviny, 6. 8. 2010
 • Nový zákoník práce: až pět let na dobu určitou (MF Dnes)
  ilustrační fotoNižší odstupné pro často přecházející zaměstnance, možnost používat smlouvy na dobu určitou pro firmy až na pět let a rozšíření počtu hodin odpracovaných na dohodu o provedení práce až na tři sta hodin ročně. To jsou základní změny, které chce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek prosadit v zákoníku práce již od počátku příštího roku.
  MF Dnes, 5. 8. 2010
 • Na částečný úvazek pracuje v ČR jen 6 % lidí (Právo)
  ilustrační fotoPodíl lidí pracujících na částečný úvazek je v České republice čtvrtý nejnižší ze všech zemí Evropské unie. V prvním čtvrtletí dosahoval 6,2 procenta, zatímco evropský průměr byl 19,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
  Právo, 5. 8. 2010
 • Projekt má ulehčit matkám návrat do práce (Deníky)
  ilustrační fotoV rychle se rozvíjejících oblastech, jako jsou například IT technologie, nebo v oborech založených na aktuální znalosti platných předpisů je dočasná ztráta kontaktu s oborem velmi nevyhovující. Akademie J. A. Komenského v Sokolově ve spolupráci se zaměstnavateli Karlovarského kraje a úřady práce připravila pro tuto skupinu lidí potřebné kurzy, a to zcela zdarma. Projekt s názvem „Návrat na trh práce po mateřské dovolené (MD)“, mnohé matky velmi vítají.
  Deníky, 4. 8. 2010
 • Kabinet Petra Nečase chce snížit schodek veřejných financí prostřednictvím škrtů (ČRo 6)
  ilustrační fotoKabinet Petra Nečase chce snížit schodek veřejných financí prostřednictvím škrtů. Nejen v oblasti sociálních služeb, ale změny jsou plánovány i v oblasti zdravotnictví. Ty se nevyhnou ani seniorům či zdravotně postiženým. A o tom, jak se právě tyto změny dotknou těchto skupin obyvatel, hovořil mj. ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ve vysílání Studia STOP na ČRo 6.
  Český rozhlas 6, 4. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Vláda má program, ve kterém slibuje, že bude šetřit (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl jeden z hostů v pořadu Radiofórum na Radiožurnálu, kde hovořil o programovém prohlášení vlády a zejména o plánovaných úsporných opatření v sociální oblasti. Dalším hostem pořadu byl prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.
  Radiožurnál, 4. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Zákoník práce přitvrzovat nebudu (E15)
  ilustrační fotoPodstatné změny v pracovním právu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek nechystá. Dvouměsíční výpovědní doba zůstane, nebude se ani rozšiřovat okruh důvodů k výpovědi. "Změní se ale výše odstupného u lidí zaměstnaných kratší dobu. Kdo bude v práci méně než rok, dostane odstupné jednoměsíční, kdo méně než dva roky, získá dvouměsíční odstupné," řekl Drábek v rozhovoru pro E15.
  E15, 4. 8. 2010
 • Padá jedna z jistot ve státní službě: rostoucí tabulkový plat (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce chystá nové platové tabulky. Tarify se mají snížit o pět až deset procent. Platit by mohly začít nejpozději od začátku roku 2011. Pouze učitelé se nemusí bát, že se jim platy automaticky sníží. Změna se dotkne 432 tisíc státních zaměstnanců, od úředníků přes policisty až po duchovní.
  MF Dnes, 4. 8. 2010
 • Na důchodovém účtu chybí 18 miliard (HN)
  ilustrační fotoFinanční krize zasáhla do důchodového účtu. Chybí na něm podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přes 18 miliard korun.
  Hospodářské noviny, 4. 8. 2010
 • Nezaměstnaní odpracovali přes 5000 hodin (Právo)
  ilustrační fotoLidé vykonávající veřejnou službu či veřejně prospěšné práce odpracovali od začátku letošního roku v Semilech více než pět tisíc hodin bezplatně. Město Semily tak dává šanci lidem na sociálních dávkách, tak aby nespadli na existenční minimum, které činí 2020 korun měsíčně. Tito lidé po odpracování 20 hodin měsíčně dosáhnou na životní minimum (3 126 Kč) a po odpracování 30 hodin dostanou ještě přibližně o 500 korun více.
  Právo, 4. 8. 2010
 • Vláda oznámila pět priorit (MF Dnes)
  ilustrační fotoKabinet včera zveřejnil své dlouho připravované programové prohlášení. Slibuje hlavně bolestivé úspory, boj proti korupčníkům a záchranu země před pádem do obrovských dluhů. Přichází okamžik, kdy Nečasova vláda "zatáhne za záchrannou brzdu" úspor, jak se píše v úvodu jejího programového prohlášení.
  MF Dnes, 4. 8. 2010
 • Jaromír Drábek: Minuty regionu (Prima TV)
  ilustrační fotoHostem dne v pořadu Minuty regionu na Prima TV byl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který mj. hovořil o budoucích plánech a změnách v sociálním systému a především zabránění jeho zneužívání. Dalším tématem diskuse byly chystané změny v zákoníku práce či důchodová reforma.
  Prima TV, 2. 8. 2010
 • Drábek v srpnu startuje (E15)
  ilustrační fotoNa ministerstvu práce a sociálních věcí se rodí obrysy důchodové reformy. Ministr Jaromír Drábek v rozhovoru pro E15 uvedl, že už příští rok bude mít připraveny první zákony. Podkladem pro reformu budou výstupy Bezděkovy komise.
  E15, 2. 8. 2010
 • Mzdy: za deset let vzrostly o deset tisíc (Deníky)
  ilustrační fotoPrůměrná hrubá mzda v Česku vzrostla za posledních deset let o 10 269 korun na 23 488 Kč. Vyplývá to z publikace Časové řady základních ukazatelů statistiky práce, kterou zveřejnil Český statistický úřad.
  Deníky, 2. 8. 2010
 • Podle Eurostatu v EU ubylo lidí bez práce (Právo)
  ilustrační fotoMíra nezaměstnanosti v Evropské unii zůstala i v červnu na 9,6 procenta, počet lidí bez práce se ale již druhý měsíc po sobě snížil, tentokrát o 32 tisíc. Sdělil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat.
  Právo, 2. 8. 2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 06:45.