Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Odvody firem na nemocenské pojištění se zřejmě nesníží (Právo)

Zdůvodnila to nutností dodržet nařízené výdajové limity, na kterých se dohodla současná vládní koalice. Změnou plateb nemocenského pojištění si tak stát od firem vezme příští rok asi 12 miliard korun.

Podle novely zákona o nemocenském pojištění, která začala platit na začátku roku 2009, se měly odvody podniků a institucí postupně snížit až na 1,4 procenta. MPSV však chce nyní příslušný paragraf ze zákona vypustit. Firmy tak mají na nemocenském pojištění odvádět státu stejně jako dosud. Navíc nově budou muset nemocným zaměstnancům hradit nemocenské dávky po dobu tří týdnů místo dvou.

"Je to jasné porušení předvolebních slibů, že se nebudou zvyšovat odvody ani daňová zátěž podnikatelů," reagoval pro Právo prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

"Na snížení pojistného firmy loni vydělaly 10 miliard korun, i když z nich tři miliardy vyplatily zaměstnancům na nemocenské, stále jsou ve výrazném přebytku. Věřím, že navrhované opatření pro ně nebude jednoduché, ale na druhou stranu si troufám tvrdit, že únosné a proti předcházejícím rokům před rokem 2009 stále výhodnější," řekl Právu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Jak dodal, v souvislosti s těmito změnami ministerstvo také navrhuje alespoň částečnou kompenzaci pro firmy do 25 zaměstnanců.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 31.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:41.