Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Živnostníci si za nemoc připlatí (LN)

Konec výhod pro živnostníky v nemocenském pojištění. Vyšší mateřská se kadeřnici prodraží

Takové změny navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí už pro příští rok. Dotknou se řemeslníků, kadeřnic, soukromých lékařů i umělců, zkrátka všech živnostníků, kterých je v Česku zhruba milion.

Důvodem je, že se ministerstvo snaží ušetřit. Ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi se také nelíbí, že si osoby samostatně výdělečně činné mohou na nemocenském platit, kolik chtějí a snadno si účelově navýšit dávky - mateřskou a nemocenskou.

"Současný stav je pro ně zvýhodňující oproti zaměstnancům," vysvětluje ministerstvo.

Nyní totiž živnostníkům stačí platit vyšší pojistné tři měsíce třeba před plánovanou operací a dostanou vyšší nemocenskou. Nebo půl roku před nástupem na mateřskou. Když si žena platí 1010 korun měsíčně na nemocenském pojištění, dosáhne na nejvyšší možnou mateřskou, tedy téměř 29 tisíc měsíčně. Její kamarádka zaměstnankyně by přitom musela vydělávat 72 tisíc měsíčně, aby na takovou pomoc v mateřství měla nárok.

Drábek se rozhodl tuto výhodu živnostníků zrušit. Když si nově bude chtít kadeřnice, která pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, zajistit nejvyšší mateřskou, bude si muset připlatit. Kromě vyššího nemocenského pojištění bude muset platit víc i na důchodové pojištění. A to podstatně. Každý měsíc by musela dát na důchodovém přes 20 tisíc. Tolik by v současnosti platila, kdyby měla příjem přes 140 tisíc měsíčně. V současnosti přitom stačí, když platí důchodové pojištění podle výše svého příjmu. Když bere například 20 tisíc, dává necelé tři tisíce.

Ušetří se miliarda "Zneužívání nemocenského pojištění bude značně omezeno," věří ministerstvo.

Placení nemocenského pojištění zůstane pro živnostníky stále dobrovolné. Když se ale pro ně rozhodnou, budou si muset od příštího roku připlatit. Dnes je minimální platba 1,4 procenta z vyměřovacího základu, nově 2,3 procenta. Úplně nejmenší platba je dnes 56 korun měsíčně, podle návrhu se má zvýšit na 92 korun. Změny v nemocenském pojištění osob samostatně výdělečně činných mají přinést zhruba miliardu korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že se na nemocenské vyplatí o 1,1 miliardy méně, o dalších 200 milionů méně vydá stát za mateřskou. Zároveň ale Drábek počítá s tím, že si další živnostníci rozmyslí placení nemocenského pojištění. Příjmy z pojistného podle odhadu příští rok klesnou o 250 milionů korun. V současné době platí živnostníci do nemocenského pojištění významně méně, než kolik čerpají.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 31.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:35.