Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Soutěž OSN o nejlepší obraz proti chudobě vyhrál Islanďan (ČTK)

Einarsson vytvořil fotomontáž, v níž mají světoví státníci nohy černošských dětí a stojí ve frontě na jídlo. Výjev je opatřen nápisem: "Vážení vládci světa. Stále čekáme."

Druhou cenu získal Slovinec Tine Lugarić za práci "Plané sliby, zmařené životy" a třetí znovu Stefán Einarsson za dílko "2015: Chudoba - vyhynulý druh". Islanďan a Slovinec se prosadili v konkurenci více než dvou tisíc grafických návrhů tiskových inzerátů. Soutěže vyhlášené v květnu se zúčastnili profesionální i amatérští grafici z 34 zemí Evropy, z České republiky bylo přihlášeno 21 prací. Pro nejlepší návrhy hlasovali lidé na internetu i porota složená z odborníků na reklamu, design, fotografii a zástupců OSN.

"Z ocenění mám samozřejmě velkou radost a upřímně věřím, že připomene politickým lídrům světa, že musí splnit sliby, které vůči chudým v minulosti učinili, a zasadit se o splnění Rozvojových cílů tisíciletí," řekl Einarsson, který hlavní cenu, šek na pět tisíc eur (zhruba 150.000 korun), převezme 10. září v Madridu z rukou španělské královny Sofie.

Cenu věnovalo španělské předsednictví EU. Slavnostního předání se zúčastní i herec Antonio Banderas, který při té příležitosti bude jmenován vyslancem dobré vůle Programu OSN pro rozvoj (UNDP).

Cílem soutěže bylo upozornit na globální problém chudoby a seznámit Evropany s důležitostí splnění deklarace Rozvojových cílů tisíciletí, v níž se světoví vedoucí představitelé v roce 2000 zavázali snížit do roku 2015 na polovinu počet extrémně chudých ve světě. Dosud každý den na následky chudoby umírá 50.000 lidí a propast mezi bohatými a chudými se prohlubuje. V chudobě žije téměř polovina světové populace.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:33.