Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Praha 8 si pochvaluje vyplácení sociálních dávek v poukázkách (MediaFax)

Hlavní úspěch alternativního vyplácení sociálních dávek vidí Ludková v individuálním přístupu k žadatelům ze strany úředníků na sociálním odboru Prahy 8. Úředníci lidem vysvětlují, proč dostávají část dávky ve formě peněz a část ve formě poukázek. Za poukázky si pak lidé mohou koupit kromě jídla i základní vybavení pro děti, například obuv, ložní prádlo, postýlky, či výživu pro batolata. Sociální pracovníci také pomáhají rodinám vybrat za poukázky vhodné školní potřeby pro děti. Klientům navíc pomáhají s hledáním nového zaměstnání. Praha 8 vyplácí sociální dívky nejen v poukázkách na konkrétní zboží, ale i v podobě objednávek sociálních pracovníků přímo u prodejců. Podle radnice se takový systém osvědčil a Praze 8 ubývají lidé závislí na pomoci státu.

"Pokud by na poukázkový systém přistoupilo více obcí, zaručeně by došlo k úspoře ve státním rozpočtu," konstatovala Ludková.

Poskytování sociálních dávek kombinovanou formou (poukázky a peníze) už zavedly i některé další obce a města.

"Poskytování sociálních dávek všeobecně má být pouze přechodnou pomocí, v ideálním případě by člověk měl být po určité době schopen postavit se na vlastní nohy, najít si práci, zbavit se závislostí, jako je alkohol, cigarety, výherní automaty. V tomto systém poukázek jednoznačně pomáhá," řekla Ludková s tím, že takto vyplácené dávky nutí lidi, aby přijali i hůře placené zaměstnání. "Poukázky navíc nejsou atraktivní ani pro ty, kteří pracují 'na černo'," poznamenala zástupkyně starosty.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.9. 2018 000 18:16.