Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Obrana propustí další tisícovku lidí (Právo)

"To byl úkolový list v době, kdy nebyly dány tarifní tabulky z MPSV, bude vydán nový úkolový list a pravděpodobně bude zrušeno 1050 systematizovaných míst," sdělil Právu náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata.

Vloni bylo propuštěno 1500 z 10 500 občanských zaměstnanců a 1100 z 24 100 vojáků. Kolik bude muset odejít vojáků a kolik civilních zaměstnanců letos, Hrbata nechtěl prozradit, nejdříve se chce domluvit s generálním štábem a s odboráři, s kterými se má sejít dnes.

Vondra včera potvrdil, že bude muset odejít okolo tisíce lidí.

"Propouštění se dotkne spíše úředníků, než vojáků z povolání," uvedl v Radiožurnálu.

Odboráři preferují, aby ministerstvo raději snížilo platy, než aby propouštělo. Tak postupuje například i vnitro.

Podle předsedy prezídia Samostatných odborů vysloužilců Josefa Tomka by resort mohl uspořit, kdyby zrušil podporu sportovního centra Dukla či "Dále například snížením kontingentu, který se spolupodílí na okupační válce v Afghánistánu, či sloučením Univerzity obrany Brno s Vojenskou akademií Vyškov," uvedl Tomek.

Na ministerstvu obrany se také připravují připomínky ke změně tarifů a zdanění výsluh a příplatku na bydlení. Ministerstvo práce navrhuje dvě varianty, jak by se mohly změnit mzdy vojáků. Podle první by se průměrná základní mzda snížila až o 6330 Kč, ale stouplo by osobní ohodnocení ze současných 50 na 100 procent a výjimečně na 200 procent. Druhá varianta počítá se snížením platů o 10 procent a vojáci by přišli průměrně o 2530 korun.

Podle návrhu ministerstva financí by vojáci měli přijít o část příspěvku na bydlení (10 tisíc korun), který by se měl stát součástí superhrubé mzdy a měl by být zdaněn 23 procenty. Také výsluhy a odchodné by se vojákům měly zmenšit o 15procentní srážkovou daň.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:29.