Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Děláš načerno? Najdeme tě. Máš dávky i vůz? Najdeme tě (MF Dnes)

To je jedna z novinek v systému kontroly účelného výběru daní a sociální podpory, kterou včera při otevírání TOP Centra v ústeckém centru Zdar představil ministr práce a sociálních věcí a severočeský poslanec Jaromír Drábek. Zpřísněné kontroly v provozovnách začnou již na podzim.

"Práce načerno je po nezaměstnanosti druhý nejpalčivější problém Ústeckého kraje. Proto připravujeme kroky, abychom byli co nejdříve schopni s tím něco udělat. Právě dokončujeme něco jako akční plán kontrol, abychom lidi, kteří si nelegálně přivydělávají, eliminovali ze sociálního systému, který je pro ty, kteří si pomoc státu zaslouží," řekl včera Drábek.

Dodal, že velmi důležitý v boji se zneužívání dávek byl pro ministerstvo rozsudek z Litvínova.

"To je velmi důležitý precedens a tímto směrem budeme dál postupovat. Chceme ukázat, že ti, kteří zneužívají pomoc státu, na to doplatí," reagoval Drábek na nedávný případ, kdy soud uložil šestiměsíční podmínku muži, který zatajil v prohlášení o majetkových poměrech přiložených k žádosti o dávky automobil.

Kontrol lidí pobírajících sociální dávky na severu Čech funguje celá řada. Spolupracujete s městy v kraji a využíváte jejich zkušenosti?

Samozřejmě. Jsem třeba v úzkém kontaktu se starostou Litvínova Danielem Volákem. Litvínov je jedním z míst, kde jsou v této otázce vpředu. Je třeba využívat zkušeností konkrétních lidí a snažit se to dobré použít v celé republice.

Kolik lidí podle vás pracuje u nás nelegálně?

Míra šedé ekonomiky v Česku se odhaduje na zhruba 15 procent. Z 6 milionů obyvatel republiky v produktivním věku je to tedy asi milion lidí. Ekonomiku to poškozuje hned dvakrát. Kromě zneužívání dávek nejsou také řádně odváděny daně a zdravotní a sociální pojištění.

Zmínil jste, že chcete do firem poslat kontrolory, kteří budou hledat zaměstnané načerno. Jak to udělají?

Kontroly v terénu se zaměří zejména na stavby a restaurace, což jsou podle našich analýz místa, kde pracuje načerno nejvíce lidí. Budou trvat dva měsíce a potom je budeme vyhodnocovat a na základě výsledků bude vypracován plán kontrol na příští rok. A podle závažnosti bude živnostenský úřad navrhovat odebrání oprávnění k podnikání nebo uzavření provozovny. My se samozřejmě nebudeme vyhýbat ani podávání trestního oznámení.

Před volbami jste uvedl, že jste nespokojen s činností úřadů práce. Proč? Co změníte?

Musíme změnit styl práce. Chci prosadit nové manažerské řízení. Za prvé - dělat efektivní práci a ne evidenční, která jde automatizovat. Za druhé se úředníci nemohou na polovinu lidí, pro které jsou dávky dobrý způsob života, dívat stejnou optikou jako na ty, kteří pracovat chtějí.

Některé dobré zkušenosti z kontrol by města mohla využívat už nyní. Co chcete dál změnit?

Rozdělím do dvou oblastí, co se dá vylepšit v exekutivní a co v legislativní. Řadu věcí můžeme dělat už dnes a opravdu nemusíme čekat. Některé je třeba dotáhnout. Dnes je řada věcí, které jsou stále tiše tolerovány a všichni vědí, že řada žadatelů deklaruje věci, které nejsou pravda. Je běžné, že lidé v žádosti uvedou, že s dětmi žije jeden člověk a přitom partner žije ve stejném bytě. To jsou všechno věci, které s osobním nasazením kontrolorů můžeme řešit a nepotřebujeme k tomu změnu zákona. U dalších je třeba upravit zákon tak, aby kontroly byly jednodušší. To je také důvod, proč jsem vyhlásil slučování dávek, nikoli omezování.

Myslíte slučování, že budou jen tři dávky - pro sociálně slabé, při ztrátě zaměstnání a pro zdravotně postižené?

Ano. Nyní je ke třem dávkám nutný stejný posudek lékaře. To je naprosto zbytečné. Složité to není jen pro žadatele, ale i na kontrolu a drahá je i administrativa. Proto se snažím velmi rychle změnit organizační strukturu úřadů práce, aby manažerské řízení bylo možné zavést co nejdříve.

Kolik bude změna stát? Nebude nakonec ve výsledku dražší než ta původní?

Nesmí to stát víc, než kolik peněz je v omezeném rozpočtu k dispozici. Důležitý bude prostor na kontrolu, proto se dávky budou slučovat, aby vedle sebe neběžely paralelně, řazení se bude automatizovat a úředníci se budou více věnovat práci s nezaměstnanými. Potřebujeme lidem dát práci, a když nebude, tak je zaměstnat ve veřejné službě, aby získali pracovní návyky.

Před volbami jste prosazoval, že ten, kdo neodpracuje 20 hodin týdně ve veřejné službě nebo se nezúčastní rekvalifikací, nedostane podporu v nezaměstnanosti. Stále s tím počítáte?

Tohoto cíle nedosáhneme za dva měsíce. Musíme nejprve zajistit toho, kdo ty lidi zaměstná, kdo je bude hlídat, evidovat... Ale chci, aby tento systém začal platit v průběhu příštího léta.

Chcete zachovat systém rekvalifikací. Přitom byly drahé a často i k ničemu. Někdy jich lidé absolvovali více a stejně nikdy práci nenašli.

Obecné drahé a neúčinné rekvalifikace zmizí. Zůstane obecná finanční a počítačová gramotnost, které jsou základem uplatnění na trhu práce. Pak budou rekvalifikace, které budou směřovat ke konkrétnímu zaměstnavateli.

Na jaké novinky v dávkách a kontrolách se tedy mají lidé připravit v horizontu měsíců?

Porodné bude jen na jedno dítě a dostávat ho budou pouze ti, kteří nedosahují 2,4 násobku životního minima. Kdo sám odejde ze zaměstnání, bude mít sníženou podporu v nezaměstnanosti, pokud lidé dostanou odstupné, nebudou mít nárok na podporu od státu, protože to prostě není fér.

Rodiče na severu Čech mají problém sehnat pro dítě školku, což jim nástup do práce velmi ztěžuje. Nezvažujete systém jako v zahraničí, že matky na mateřské by si mohly přivydělat hlídám dvou tří dětí?

Se systémem vzájemné výpomoci a miniškolek počítáme. Připravujeme návrh spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu, protože hlídání dětí by byla forma vázané živnosti. Ale chceme, aby základní body pro to byly co nejjednodušší. Se zavedením tohoto systému počítáme již během příštího roku.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:47.