Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Tady se můžete umýt i najíst (MF Dnes)

V Liberci otevřeli denní centrum pro lidi bez domova. Mají tu téměř stále plno

"Setkalo se s velkým zájmem klientů, je tu plno i v teplých letních dnech," říká Petra Svatoňová, vedoucí sociálního odboru libereckého magistrátu.

Nízko prahové centrum provozuje občanské sdružení Naděje, které má podobná zařízení na různých místech republiky. Včetně Jablonce, kde je od roku 2001.

"V Liberci působíme od dubna s tím, že se v domě ještě prováděly stavební úpravy," vysvětlil oblastní ředitel Naděje Jan Vaněček.

Zájemci mají v domě k dispozici velký sál, hygienické zázemí se sprchami, umyvadlem a záchody. Mohou si tu přeprat a usušit prádlo.

"Poskytujeme i potravinovou pomoc pro lidi, kteří nemají co jíst, a také ošacení či obuv," uvádí. V centru působí i odborná sociální pracovnice. "Pomáhá jim při jednání s úřady, zprostředkuje ubytování či práci," upřesňuje.

Liberec byl podle něj jedním z posledních měst, kde podobné zařízení chybělo.

"Velmi rychle si sem lidé našli cestu, z počátku jsme vydávali i šedesát jídel denně," konstatuje. Naděje poskytuje síť následných služeb. "V Kateřinkách máme noclehárnu, několik bytů od města, azylový dům v Jablonci, takže můžeme klientům nabídnout i ubytování," objasňuje Vaněček.

Proti záměru denního centra protestovali místní lidé a podnikatelé. Sepsali před časem petici.

"Bojíme se, že si bezdomovci koupí krabicové víno a uvelebí se v nedalekém parku," obával se Ondřej Festa z kosmetického a vlasového studia, které je hned vedle.

S lidmi bez domova však podle Vaněčka problémy nejsou. "Se zástupci petičníků jsem jednal, nyní nevím o tom, že by si někdo stěžoval," míní.

Při vzniku obdobných zařízení je to podle něj obvyklé. "Na začátku jsou protesty místních, které po čase utichnou, když zjistí, že se nic závažného neděje," dodává.

Proti záměru denního centra protestovali místní lidé a podnikatelé. Sepsali před časem petici.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:15.