Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Nová rodičovská: nepracujícím klesne o 3 100 Kč měsíčně (MF Dnes)

To je největší novinka, se kterou přišel tento týden ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ve svém návrhu novely zákona. Skončí tak systém, kdy si rodič může vybrat pouze ze tří možností a své rozhodnutí nemůže změnit. Nové pravidlo, že rodičovská může dosahovat nanejvýš 70 procent 30násobku denního vyměřovacího základu (odpovídá měsíční hrubé mzdě), však znamená snížení měsíční výše dávky pro všechny s příjmem pod 11 tisíc korun. Změny by měly začít fungovat od dubna 2011.

1. Co všechno si bude moci rodič vybrat?

Libovolně půjde zvolit výši rodičovského příspěvku v rozmezí od 4 500 do 11 500 korun měsíčně. Částka však nesmí převýšit 70 procent předchozí hrubé mzdy. Kdo nepracoval, dostane minimum ve výši 4 500 korun. Od zvolené částky se zároveň odvíjí délka rodičovské. V součtu za celou dobu pobírání má totiž každý nárok na 220 tisíc korun (např. 10 tisíc korun se pobírá 22 měsíců). Své rozhodnutí navíc může rodič v průběhu rodičovské měnit.

2. Jak často si budu moci měnit výši rodičovské?

Od předchozí změny musí uplynout nejméně tři měsíce.

3. Pravidla se změní v průběhu pobírání mé rodičovské. Co to pro mě znamená?

Stát zvažuje dvě varianty, pravděpodobnější je ta, že budou k určitému datu všichni převedeni na nový systém. Zachování současných podmínek je méně pravděpodobné.

4. Jaký plat mi zajistí nejvyšší možnou rodičovskou?

Nejméně 16 a půl tisíce hrubého. Dávku však budete pobírat jen 19 měsíců.

5. Jak dostanu poslední výplatu do 220 tisíc korun?

Dostanete ji spolu s příspěvkem za poslední měsíc. Poslední rodičovská tak bude pravděpodobně o něco málo větší, než její standardní výše.

6. Pro koho je nový systém méně výhodný než současný?

Pro ty, kteří před porodem nepracovali. Budou totiž měsíčně dostávat 4 500 korun a po dobu čerpání rodičovské to nemohou změnit, ani když při ní nastoupí do práce. Hůře na tom budou i rodiče s nejnižšími příjmy. Na současnou rodičovskou ve výši 7 600 Kč měsíčně (pobírá se do tří let dítěte) bude nutné brát alespoň 11 tisíc hrubého. Kdo má plat třeba 9 tisíc,může dostat nejvýše 6 200 rodičovské.

7. Proč se ministerstvo rozhodlo pro změnu pravidel?

Rodiny budou moci pružněji reagovat na svou situaci. Příjemci dávky budou více motivováni k práci.

8. Co se na změně pravidel líbí rodičům?

Zejména možnost měnit způsob výplaty v průběhu pobírání dávky. "Teď mám rodičovskou na tři roky a vyprší mi v únoru. Jenže malou mi do školky vezmou až v září a mezitím od státu nedostanu žádné peníze," popisuje dvojnásobná matka Tereza Švestková s tím, že právě v tomto případě by se jí hodila možnost svou původní volbu změnit.

9. Jak se tyto změny dotknou mateřské?

Nijak. Zůstávají současná pravidla i její výše.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:49.