Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Radikální obrat v platech (LN)

Nečasova vláda chystá největší změny v platech státních zaměstnanců v historii samostatné České republiky. Pevně dané mzdy, na které se dosud mohli úředníci spolehnout, budou od Nového roku minulostí. Do cifry na výplatní pásce se naopak promítne dobře odvedená práce. Bez ohledu na to, kolik let kdo na úřadě "odseděl".

Návrh, který včera představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, bere státním zaměstnancům 10 procent z platů. Dává jim ale zároveň naději, že si vydělají mnohem víc než doposud. O tom, kolik peněz přinesou domů, totiž nově rozhodne jejich šéf, ne tabulka. Podobně, jako to chodí v soukromých firmách. Šikovný úředník si tak bude moci vydělat až třikrát víc než jeho méně zdatný kolega na stejné pozici. Jeden si tak odnese domů třeba 48 tisíc, zatímco druhý jen 16.

"Zaměstnavatel, ať už ve veřejné, nebo v soukromé sféře, musí mít možnost rozlišovat mezi zaměstnanci podle kvality odváděné práce," řekl Drábek.

Dnes mohou státní zaměstnanci získat za dobře odvedenou práci maximálně dvojnásobek mzdy. Běžně ale dostávají podstatně méně. Od Nového roku přestane také záležet na počtu odpracovaných let.

"Automatické zvyšování platů přece není motivací k rozšiřování schopností a dovedností, ale motivací k setrvání v úřadu," uvedl Drábek.

Stejný plat tak dostane absolvent i letitý úředník. Bonusy za praxi buď zmizí úplně, nebo se omezí.

Ostře se proti plánovaným změnám ihned postavily odbory.

"Pokud by to mělo platit, státní zaměstnanci by se měli masově postavit proti. Je to skutečně na tu ulici," řekla šéfka Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Změny, které včera Drábek představil, se dotknou všech státních zaměstnanců. Zvláštní tabulky však budou platit pro učitele a zdravotníky. Změny v platech policistů připraví ministr vnitra, o mzdách vojáků se ještě jedná.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.12. 2018 000 00:54.