Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Stát šetří. Nižší platy o 10 a konec odsloužených let (MF Dnes)

Ministerstvo práce plánuje úplně změnit způsob odměňování státních zaměstnanců. Poprvé po osmnácti letech navrhuje dosud pravidelně rostoucí tarify šmahem snížit o deset procent. A především oslabit, nebo dokonce úplně zrušit zvyšování platu podle počtu odsloužených let v práci. Mladší a výkonnější zaměstnanec by tak mohl brát více než starší, který se v práci nesnaží. Platit to má pro úředníky či zdravotníky. Učitelé budou mít vlastní pravidla. Například zdravotní sestra (9. platová třída) po šestnácti letech praxe měla dosud garantovaný příjem 19 090, nově to bude o téměř dva tisíce méně - 17 190 korun měsíčně. Všechno ostatní by pak už záviselo jen na tom, jaké osobní ohodnocení dostane od nadřízených.

"Je to správný postup, posílit individuální hodnocení," uvedl ministr práce Jaromír Drábek, který změnu navrhuje.

Zatímco dnes tvoří pevná složka platu v průměru 70 % a zbytek je osobní ohodnocení, po změně by mohla být pevná složka jen 40 % z dnešního průměrného platu. Rozplývá se tak jedno z lákadel, které dosud státní správa poskytovala: jisté místo je jistotou rostoucího platu podle počtu let. Ministerstvo práce si kvůli lepší vyjednávací pozici připravilo dvě varianty změn - v té první ruší nárůst platu podle odpracovaných let úplně, v té druhé roste plat všem jen ze začátku služby, po letech jen vysoce kvalifikovaným úředníkům, maximálně však 15 let. Pak už bude záležet zase jen na výkonu. V obou případech se navíc snižují stávající tarify o deset procent. Odborářům se změny nelíbí. Ještě více než snižování tarifů je dráždí ztráta jistoty.

"Se snížením nesouhlasím, ale dá se to řešit při zachování stávajícího systému," uvedla Alena Vondrová, šéfka odborů státních zaměstnanců, a mluví dokonce o stávce v ulicích.

Ačkoliv odbory jsou podle ní ochotny přistoupit maximálně na zmrazení platů, za přijatelný zároveň označuje způsob, jaký zvolilo ministerstvo vnitra: to navrhne platy policistů plošně seškrtat o deset procent, ale odstupňování podle počtu odsloužených let ponechat. Plán na snížení tabulkových platů souvisí se závazkem vlády ušetřit na státních zaměstnancích desetinu nákladů, tedy zhruba osm miliard. Vláda bude o návrhu jednat ještě v srpnu.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:12.