Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Vládní plány: 7 změn v sociálních dávkách! (Aha)

1. ZRUŠÍ SE Sociální příplatek
Dávku dostávají chudé rodiny s dětmi, které mají příjmy pod dvojnásobek životního minima. Zrušením stát ušetří téměř tři miliardy Kč.

2. MĚNÍ SE Porodné
Příspěvek ve výši 13 000 Kč budou dostávat jen rodiny, které mají první dítě a dohromady maximálně 2,4násobek životního minima. Stát by mohl ušetřit zhruba 1,5 miliardy korun.

3. SNÍŽÍ SE Méně výhodná delší mateřská
Zůstávat s dítětem na rodičovské dovolené déle se nevyplatí. Podle plánů vlády by lidé pobírající rodičovský příspěvek po dobu čtyř let, měli dostat přinejlepším stejně jako při dvouleté variantě. Tedy zhruba o 45 tisíc korun méně (měsíčně o 950 korun méně) než nyní.

4. SNÍŽÍ SE Příspěvek na péči pro postižené
Starým a tělesně postiženým lidem v prvním stupni závislosti se zkrátí měsíční příspěvek na péči z dnešních dvou tisíc na 800 Kč. Ve druhé skupině postižených se pak uvažuje, že by se část příspěvku (4 000 Kč) převedla do formy poukázek.

DALŠÍ ZMĚNY

5. Dávky jen za školní docházku
Kdo neposílá děti do školy, nedostane dávky. Týká se to dávek, které nejsou určeny pro děti. Část dávek pro děti by navíc měla být vyplácena v poukázkách.

6. Dlužníci přijdou o část dávek
Z dávek se bude moci strhávat nájemné a pokuty. Příjemci dávek pak zůstane pouze životní minimum, zbytek půjde na úhradu dluhů.

7. Méně peněz pro ty, kdo nehledají práci
Kdo odmítne veřejnou službu, nedostane plnou podporu v nezaměstnanosti.

Zdroj: Aha

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:17.