Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Důchody od ledna vzrostou v průměru o 371 korun (Právo)

Jde o první zvýšení po dvou letech. Naposledy se důchody valorizovaly v lednu 2009. Podle návrhu by se měla procentní výměra každého starobního důchodu zvýšit o 3,9 procenta a základní výměr by měl vzrůst o 60 korun na 2230 korun. Od ledna 2011 se také navrhuje zvýšit o 3,9 procenta příplatky k důchodu, například za křivdy způsobené komunistickým režimem či za účast v boji za vznik a osvobození Československa.

"Návrh předložím vládě počátkem září, kabinet o něm rozhodne do 30. září," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Návrh by měl projít hladce, protože se k němu vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.

"Vláda do doby provedení důchodové reformy zajistí valorizaci důchodů podle podmínek stanovených v zákoně," uvádí se v dokumentu. Plošné škrty Nečasovy vlády se tedy příjmů důchodců nedotknou. Předchozí - Fischerova vláda - naopak pravidelnou valorizaci důchodů od ledna 2010 odmítla.

"V současné ekonomické situaci nejsme připraveni tu částku okolo sedmi miliard korun věnovat," sdělil tehdy premiér Jan Fischer.

Přitom kromě letošního roku a roku 2002 se penze valorizovaly pravidelně každý rok. Výdaje státního rozpočtu na valorizaci budou v roce 2011 činit 12,41 miliardy korun.

Podle zákona by se důchody od ledna měly zvýšit, pokud růst cen mezi srpnem 2009 a letošním červencem a třetina růstu reálných mezd v roce 2009 dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Inflace se přitom zvýšila o 2,2 procenta a růst reálných mezd dosáhl 4,1 procenta.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:15.