Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Sociální dávky čeká revoluce. Budou jen tři (HN)

Ministr drábek chce zjednodušit systém dávek

Nově by podle něj měly existovat jen tři: jedna pro sociálně slabé, druhá při ztrátě zaměstnání a třetí pro zdravotně postižené.

"V tuto chvíli si myslím, že se to k 1. lednu 2012 dá stihnout," říká ministr.

Nyní stát na sociálních dávkách každoročně rozdělí asi 65 miliard korun. 60 miliard jde na invalidní důchody a další miliardy na podporu v nezaměstnanosti.

Přesné dopady změn ještě ministerstvo propočítává. Ušetřit chce podle Drábka hlavně na administrativě.

"Teď nedokážu říct, jak budou úspory vysoké. Samozřejmě budeme muset započítat i náklady na úpravu systému, přesuny lidí a změny softwaru," uvedl Drábek. "Omezit prostředky, které se na dávky vyplácejí, není moje ambice," řekl HN. Přesto se dá očekávat, že kromě zprůhlednění dávek se zpřísní i jejich vyplácení.

Ministr například uvažuje o testování majetku i v případech, kdy to dnes nutné není. To, že by například příspěvek na péči dostávali jen lidé s nízkými příjmy, měla TOP 09 i ve volebním programu.

Nově by se měly dávky vyplácet na jednom místě. "Nejpřirozenější by byly úřady práce, ale bude záležet na tom, jak se budou dál vyvíjet jejich agendy," řekl Drábek.

Že je dnes dávek moc a nefungují vždy tak, jak mají, a lidé se v nich nevyznají, potvrzují i odborníci. Jasným příkladem je dávka na bydlení. Existují totiž hned dvě: doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení. Pro každou jsou ale jiné podmínky a každou vyřizuje jiný úřad.

"Ano, zbytečně jsou dvě dávky, dělá to obrovské komplikace. Vzniklo to nedopatřením při schvalování zákonů," řekla HN zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

Účel navíc splňují jen částečně. Příspěvek na bydlení se totiž vypočítává z průměrných nákladů. V realitě to ale znamená, že ani s touto dávkou si lidé často nemohou dovolit platit skutečné nájemné.

"Současný systém dávek je velmi roztříštěný a administrativně náročný," potvrzuje úřad ombudsmana. Řada lidí se vůbec nedozví, že má na dávky nárok. A lidé z jednoho úřadu často nevědí, co vydává jiný úřad.

Zjednodušení by proto přivítali všichni. Snížit počet všech dávek jen na tři ale lidé z oboru nepovažují za příliš reálné. "Když se to podaří na polovičku, bude to úspěch," domnívá se Seitlová.

Kolik stojí dávky?

65 miliard se každoročně vyplatí na různých sociálních dávkách.

Drábkova redukce

Dávka při ztrátě zaměstnání

Nyní dostávají nezaměstnaní podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.

Dávka pro postižené

Kromě příspěvku na péči, na kterou šlo loni téměř 19 miliard, existuje nyní dalších deset dávek.

Dávka pro sociálně slabé

Musela by zřejmě obsáhnout nejen dávky v hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí, ale i státní sociální podporu, kam patří přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení. Ta dnes ale například zahrnuje i dávky pro pěstounské rodiny.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 18:32.