Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Drábek: Strhávat dluhy přímo z dávek by mělo být jednodušší (HN)

Sociální dávky

Podle úřadu ombudsmana by strhávání z dávek jen nahrávalo poskytovatelům půjček za lichvářské úroky.

Známý případ exekuce dávek na chomutovském úřadě sice u soudu narazil, podle ministra ale nebylo zpochybněno samotné strhávání dluhů z dávek.

"Kritika podle mě nebyla zaměřena na to, že jsou dávky nepostižitelné, ale na to, že to bylo za hranou zákona," řekl HN Drábek.

Strhávání dluhů z dávek nicméně kritizuje úřad veřejného ochránce práv.

"Nesouhlasím s tím, aby tak stát de facto kryl podnikatelské riziko nebankovních institucí, které půjčují na lichvářské úroky, a to bylo sanováno z veřejných rozpočtů," řekla HN zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

Sociálně slabé osoby s malou finanční gramotností jsou podle ní poskytovateli nebankovních půjček vyhledávány záměrně.

Již nyní je totiž možné dluhy z dávek strhávat, pokud jdou přes bankovní účet. Nezabavitelná je pak jen částka 6252 korun na měsíc. Ve většině případů to ale zatím nebylo možné.

Již v příštím roce by Drábek rád zavedl také to, že lidé, kteří budou brát dávky, budou muset podepsat čestné prohlášení, že se bez nich neobejdou.

Dnes mají například zdravotně postižení nárok na některé dávky (příspěvek na péči, příspěvek na provoz auta nebo individuální dopravu) bez ohledu na svou majetkovou situaci.

Podle ministra mají ale pomoc od státu dostávat jen ti, kdo nemají žádný majetek a nemohou ani vydělávat. Zda mají být například všechny dávky pro zdravotně postižené, tedy i příspěvek na péči, majetkově testované, zatím ale říci nechtěl.

"Budeme o tom jednat. Chceme o tom diskutovat i s organizacemi zdravotně postižených," řekl HN Drábek. Své plány nebude prosazovat lehce, i když v koalici s nimi zřejmě nenarazí.

Změnu systému dávek totiž za svého působení na ministerstvu práce a sociálních věcí nastartoval už před dvěma lety současný premiér Petr Nečas.

Oříškem ale bude i již zmíněná redukce dávek na tři. Například podpora v nezaměstnanosti, kterou ministr do svých plánů zahrnul, není klasickou dávkou, ale pojistným systémem.

Skutečné dávky by mu tak zbyly už jen dvě. Odborníci přitom navrhují minimálně čtyři: na bydlení, na osobní potřeby a výživu, pro zdravotně postižené a rodinnou dávku.

"Bydlení budeme muset zřejmě řešit zvlášť," připouští Drábek, že jeho počet tří dávek nemusí být konečný.

Narazit může i s jednou dávkou pro zdravotně postižené.

"Obávám se, že jen jedna dávka nebude možná. Vidím to v zásadě na tři, i když jsem pro administrativní úspory," řekl HN předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:55.