Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Drábek chystá ve firmách hloubkové kontroly kvůli práci na černo (Právo)

Podle odhadů kvůli šedé ekonomice stát přichází na daních a pojistném o desítky miliard korun ročně.

"Tuto věc nyní chceme kontrolami výrazně eliminovat," řekl Právu Drábek.

Ze statistik a různých odhadů je podle něj zcela zřejmé, že největší míra nelegální práce je ve stavebnictví a stravovacích službách.

Peníze na ruku bere až milión lidí

"Dá se proto předpokládat, že na tato odvětví se upře největší pozornost kontrolorů," upozornil ministr.

Jak Právu sdělili ředitelé několika úřadů práce, zaměstnávání na černo se loni kvůli krizi rozmohlo do nebývalých rozměrů.

"Počet nelegálně zaměstnaných lze odvodit z míry šedé ekonomiky, jejíž úroveň v ČR se odhaduje na zhruba 15 %. Z šesti miliónů obyvatel v produktivním věku lze tedy tímto velmi hrubým odhadem předpokládat asi jeden milión lidí zaměstnávaných.

Kontroly zaměřené na potírání šedé ekonomiky a nelegálního zaměstnávání budou podle ní na podzim na základě náhodného výběru firem provádět úřady práce, inspektoráty práce a Česká správa sociálního zabezpečení.

"Probíhat budou zhruba dva měsíce, potom vyhodnotíme výsledky, na základě nichž vytvoříme plán kontrol na rok 2011," uvedla mluvčí.

Podle oslovených úřadů práce je zaměstnávání lidí na černo obtížně a zdlouhavě prokazatelné.

"Poslední případ byl na anonymní udání. Byli jsme na místě, dotčená nic nepřiznala a argumentovala tím, že je na pracovišti první den na zkoušku. Tak argumentoval i její zaměstnavatel," sdělil např. Právu ředitel ÚP v Benešově Petr Němeček.

Teprve po oznámení policii a zahájení vyšetřování předložil zaměstnavatel policii dohody, jež práci na černo prokázaly.

"Policie nám tento výslech předala a dotčená uchazečka o zaměstnání byla vyřazena z evidence," uvedl Němeček.

I podle dalších úřadů práce si tímto způsobem vydělává mnoho uchazečů v jejich evidenci. "A nejedná se jenom o uchazeče o práci, ale i o zaměstnance, kteří v části svého pracovního úvazku pracují na černo. Poměr takové legální a černé práce je zhruba tři ku jedné," odhadl Němeček.

Zaměstnavatel totiž často lidem vyplatí oficiálně pouze čtyři tisíce korun, tedy odměnu v maximální výši, kdy člověk ještě neztrácí nárok na podporu státu. Zbytek dostanou pracovníci na ruku bokem. Současně však nelegálně pobírají podporu v nezaměstnanosti a navíc nechávají úřad práce, aby za ně nadále platil zdravotní i sociální pojištění.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 05:39.