Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Škrty pocítí na platech i duchovní (LN)

Církevní představitelé upozorňují na to, že už nyní je plat duchovních hluboko pod celostátním průměrem. Církve jsou financovány z rozpočtu ministerstva kultury, které letos musí ušetřit nejméně 428 milionů korun, klesnout má i rozpočet na příští rok. Úsporná opatření se dotknou jak platů duchovních, tak dotací pro církev.

"Nepochybně se krizová opatření, která se dotýkají každého občana našeho státu, musí dotknout i členů všech církví," sdělil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Církev se podle něj už několik let snaží pracovat úsporně. Duka zároveň upozornil na to, že průměrný plat duchovního, který činí podle tabulek zhruba 16 800 korun měsíčně, je hluboko pod celostátním platovým průměrem. Průměrná mzda v ČR se blíží k 23 000 korun měsíčně.

V souvislosti s otázkami financování církví Duka zopakoval, že v době krize nebude církev usilovat o realizaci majetkoprávního vyrovnání.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:05.