Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Poptávka po zkrácených úvazcích převyšuje nabídku (ČTK)

Trh práce

Ty nabízejí jen pět procent zkrácených úvazků. Novinářům to včera řekl Petr Skondrojanis ze společnosti LMC, která provozuje internetové pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

Částečná změna v myšlení lidí i firem směrem k využití pružnějších pracovních úvazků v Česku nastala podle něj až vlivem dopadu ekonomické krize na trh práce. Ta znejistila zaměstnavatele, jiným způsobem se prý začalo pohlížet na roli klasických kmenových zaměstnanců. Zvýšila se potřeba využít pracovní sílu podle aktuální potřeby firem v daném čase, dodal. Celkem čtvrtina odpovídajících v průzkumu hovořila o tom, že nejsou s tradičním úvazkem na hlavní poměr příliš spokojeni. Téměř 40 procent lidí přemýšlí o změně k jiné alternativě pracovního poměru.

Podíl zkrácených úvazků v ČR loni mírně stoupl na 6,2 procenta, průměr v zemích EU ale představuje 19,2 procenta, uvedl Skondrojanis. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že počet lidí pracujících na zkrácený pracovní úvazek s výjimkou drobného výkyvu ve 3. čtvrtletí 2008 již dva roky po sobě roste. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl 298 000, což je nejvíce minimálně od roku 2001.

Téměř dvě třetiny takto pracujících tvoří ženy. Současně s rostoucím počtem pracovních úvazků se zvyšuje i množství lidí, kteří podobný typ pracovní smlouvy hledají. Zatímco na počátku roku 2008 jich bylo 27 800, letos to bylo již 34 700. I zde tvoří dvoutřetinovou většinu ženy. LMC je nejvýznamnější operátor na českém elektronickém trhu práce a jedna z předních evropských e-recruitmentových společností. Provozuje službu www.jobs.cz určenou pro elitní pozice na domácím pracovním trhu a největší pracovní portál na českém internetu www.prace.cz. Nyní registruje 8500 firemních zákazníků z ČR i zahraničí.

Portál Jobs.cz se chce stát místem, kde se propojí nabídka s poptávkou po flexibilních formách zaměstnávání. Do nich patří zkrácené úvazky, krátkodobé přivýdělky, brigády, nabídka práce v neziskovém sektoru, nabídky pro osoby ze zdravotním postižením, jiné alternativní formy a nabídky práce pro absolventy.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:04.