Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Jaromír Drábek: Ministr chce sjednotit rodičovskou (HN)

Je mezi nimi i zásadní revoluce rodičovského příspěvku. Rodiče by si podle plánů ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) mohli nově sami zvolit jeho výši i délku čerpání a průběžně ji měnit.

"Zvažujeme úplné rozvolnění rodičovského příspěvku. Doufám, že to stihneme od ledna. Pokud ne, uděláme to v průběhu příštího roku, třeba od března," řekl HN ministr Jaromír Drábek.

Změna by podle něj spočívala ve sjednocení částky, kterou stát rodičům vyplatí. Dnes dostane maminka při dvouletém čerpání celkem 216 600 korun, při tříletém 235 600 a při čtyřletém 224 200 korun. Podle Drábka by byla jednotná částka obdobná.

"Mírně ušetřit by se mělo na čtyřleté rodičovské," řekl Drábek. Návrh rozpočtu počítá s úsporou asi 1,2 miliardy korun.

Dvouletá se otevře všem

Nově by si rodič mohl částku, kterou bude brát, ovlivnit délkou čerpání.

"Jedinou podmínkou by bylo, že například při dvouleté variantě nebude rodičovská vyšší než dosavadní příjmy," dodal ministr.

Právě dvouletou variantu, která je nyní podmíněna předchozími příjmy minimálně 16 500 hrubého, chce Drábek otevřít i těm, kdo tuto podmínku nesplní. Zachována by naopak zůstala maximální doba čerpání čtyři roky. Zvolenou délku by si ale na rozdíl od současnosti bylo možné průběžně měnit. Podle Drábka by takové řešení mělo být administrativně únosné a nepředpokládá, že by s ním v koalici narazil. Vládou včera prošly i škrty v dalších dávkách, které jeho resort vyplácí.

Od ledna mají například dlouhodobě nemocní dostávat trvale nižší nemocenskou. Ta zůstane od druhého měsíce snížena tak, jak to "dočasně" platilo už letos. Člověk s hrubým příjmem 20 000 korun tak za čtyři měsíce nemoci dostane od státu asi o 5000 korun méně než loni před rozpočtovými škrty. Rozpočet ušetří také tím, že zaměstnavatelé budou lidem platit náhradu mzdy i za třetí týden marodění, místo současných dvou. Odvody se firmám ale snižovat nebudou.

Přísnější má být od ledna i vyplácení podpor v nezaměstnanosti a porodného. Na porodné budou mít nárok jen rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima a to jen na první dítě.

Omezí se i vyplácení podpor

Podporu nemají od ledna dostávat lidé, kteří sami odejdou z práce nebo dostanou odstupné.

"Zrušit chceme také možnost nekolidujícího zaměstnání," potvrdil HN Drábek.

Šetřit se bude i na příspěvku na péči, za který si lidé, kteří nejsou soběstační, nakupují sociální služby. Ten se má v prvním stupni snížit z 2000 na 800 korun měsíčně. Dalších stupňů příspěvku se ale škrty nedotknou. První dávkou, která padne úsporám za oběť úplně, je sociální příplatek. Ten nyní pobírá asi 150 000 rodin s dětmi. Podmínkou jsou příjmy nižší než dvojnásobek životního minima. Výše příplatku je různá, v průměru jde podle MPSV asi o 1700 korun měsíčně.

"Běžné rodiny dostávají stokoruny. Těm se příplatek zruší úplně," řekl Drábek.

Rodiny s postiženými a nemocnými dětmi ale podle něj čerpají tuto dávku ve výši 3000 až 4000 korun.

"Těm to budeme chtít nějak kompenzovat," dodal Drábek.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:10.