Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Vláda schválila schodek rozpočtu 135 miliard (Právo)

V praxi to znamená, řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že všechny resorty dostanou příští rok méně peněz než letos, s výjimkou jediné položky - výdajů na vědu a výzkum. Jeho slova potvrdil i ministr vnitra Radek John (VV). Jeho resort musí proti letošku ušetřit 8,3 miliardy korun. To podle ministra znamená mimo jiné, že se bude propouštět a zeštíhlí i policie.

"Nejde o rozpočet reformní, ale úsporný, nejde o reformy, ale o škrtformy," řekl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Vláda si je vědoma, že při rychlé přípravě rozpočtu na rok 2011 jde jen o plošné škrty, případně jednoduché parametrické změny systému, řekl premiér. Kdyby vláda limity nestanovila, vyšplhal by se podle slov premiéra deficit na 210 miliard Kč, tedy 6,7 procenta HDP.

Hluboké reformy na výdajové straně rozpočtu, tedy reformy penzijního, zdravotního či sociálního systému, budou obsaženy v rozpočtu na rok 2012 a další roky. Po schválení rozpočtových limitů na rok 2011 pro jednotlivé kapitoly a státní fondy zpracují ministři svůj návrh rozpočtu a předloží jej ministerstvu financí. To připraví na základě předložených podkladů návrh první verze rozpočtu na rok 2011 pro jednání vlády do 31. srpna 2010, uvedl ministr financí Kalousek.

Vláda plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Kabinet také sníží celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Krátit se budou i některé sociální dávky, omezí se podpora stavebního spoření.

Sněmovna by měla projednávat návrh státního rozpočtu pro rok 2011 v prvním čtení v říjnu.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 12.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:18.