Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Co s vyplavenou zahradou či autem? (MF Dnes)

Lidem v postižených oblastech může pomoci také vydaný leták ministerstva práce a sociálních věcí – „ Jak se vypořádat s povodní“, který je postupně distribuován do poničených obcí. V e-podobě jej lze stáhnout ze stránek ministerstva, a to na adrese http://www.mpsv.cz/cs/8537.

1. Jak dlouho trvá vysušení domu?

Ve vyčištěném domě zbaveném podlahových krytin a obložení zdí, tedy i tapet, je možné bydlet poměrně rychle - za několik týdnů, někdy i dnů. Úplné vysušení ale může trvat až tři roky. Do rodinných domů odborníci doporučují dva vysoušeče, které doplní zdroje sálavého tepla - infrazářiče nebo propan-butanová kamna. Zbytečné je oklepávat omítky u betonových a panelových domů nebo u dobře izolovaných staveb s novými omítkami. Nejlepší je ale poradit se s odborníky-stavaři o postupu. U starších domů je lepší oklepávat omítku nejen zaplavenou, ale ještě i tu minimálně půl metru nad čarou vody.

2. Je možné podlahové krytiny znovu použít?

Dřevěné a plovoucí podlahy nebo parkety je lepší vyměnit. Koberce nebo PVC krytiny je někdy možné vysušit, vyčistit a pak znovu položit. Vždy je ale nutné vysušit hlavně betonový podklad.

3. Kam se mám obrátit pro radu, když mám psychické problémy a mám pocit, že situaci nezvládnu?

Zní to banálně, ale někdy stačí poprosit o radu souseda nebo starostu. Pomoc nabízejí i charitativní organizace, například Adra má přímo na severu Čech své terénní pracovníky. "Stačí zavolat na telefon 731 70 50 02 a poradíme, co dál. Na tomto čísle přijímáme jak žádosti o pomoc, tak nabídky pomoci. Stejně funguje náš mail poradna@adra.cz," ujistila mluvčí Adry Tereza Svobodová.

4. Kam se obrátit pro finanční pomoc v nouzi?

Na obecní úřad. Úředníci na základě žádosti vyplácejí částku, kterou určí podle příjmů žadatele nebo rodiny. "Může být až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce," uvádí pracovníci ministerstva práce a sociálních věcí.

5. Mohu ihned používat studnu? A když ji nemám, musím čistit vodovodní trubky?

Používání zatopené studny musí povolit hygienik. Pokud vodovodní trubky zůstaly pod tlakem po celou dobu, není nutné je čistit, stačí očistit přístupné části. Pokud byla dodávka pitné vody přerušena, je třeba vodovod dezinfikovat a propláchnout. Na dezinfekci se používá roztok chlornanu sodného v koncentraci 0,5miligramu na litr a působícího aspoň hodinu.

6. Co musím vyčistit na zatopené zahradě?

Zemina po takto rychlých povodních by neměla být kontaminovaná. "Stromy se dají ostříkat, ale myslím, že to zvládnou samy. U trávníků mohou hrozit plísně, takže by bylo vhodné je ostříkat vodou a případně přihnojit," říká majitel zahradnické firmy z Litoměřic Tomáš Gabriel. Pokud nebydlíte vyloženě pod skládkou nebezpečného odpadu a voda nebyla znečištěná odpadem z kanalizace, lze konzumovat i po důkladném omytí zeleninu včetně kořenové. "Stačí ji dobře omýt," říká děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

7. Hrozí infekce, když budu vyklízet vyplavený dům?

Hygienici na základě zkušeností z průběhu povodní v letech 2002 a 2006 varují před onemocněními, jako jsou leptospiróza, tularémie, průjmová onemocnění, ale i hepatitidy. Většina z nich se dostává do těla ústy nebo poraněním kůže. Lidé by si proto měli umývat ruce po úklidových pracích a používat ochranné pomůcky, jako jsou hlavně rukavice a pevné boty.

8. Kde se dozvím, kdy mi poteče pitná voda?

Na telefonním čísle Severočeských vodovodů a kanalizací - 840 111 111.

9. Jak zjistím, kdy půjde elektřina?

Na telefonní lince ČEZ - číslo 840 850 860.

10. Musím opravdu vyhodit všechny potraviny, které přišly do styku s vodou? Co kompoty a konzervy?

Ani plechovky a sklenice není dobré bez rozmyslu otevírat - nejprve je dezinfikujte a opláchněte.

11. Lze zachránit automobil, který zůstal pod vodou?

Spíše ne. Vůz může po vyčištění ještě nějakou dobu třeba sloužit, ale je třeba počítat s tím, že je odepsaný. "Problém je, že voda se dostane i do vnitřních dutin, jako jsou nosné části karoserie. A i když voda vyteče, vlhkost zůstane a auto koroduje. Druhý problém je elektronika. I ve starších autech jsou různá relé, která není možné dokonale rozebrat a vysušit," říká Ivo Molitor z Autocentra Litoměřice. Nejlepší je s autem nepočítat a nahlásit škodu pojišťovně.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 10:19.