Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Plán ministerstva: přijdete o práci, budete zametat ulice (Deníky)

Dávky od státu? Něco za něco

"Plánujeme, že se nezaměstnaný automaticky do veřejné služby zapojí. Když odmítne, budeme to vnímat tak, že požaduje pomoc od státu, ale není se ochoten do práce zapojit. A podle toho ho také oceníme na sociálních dávkách," řekl Drábek.

V současnosti musí v zájmu získání dávek v hmotné nouzi odpracovat alespoň 20 hodin týdně ve veřejné službě ti, kteří jsou na úřadech práce registrováni více než šest měsíců. To chce Drábek změnit.

Plánuje také zvýšit rozdíl ve výši vyplácených dávek těm, kteří jsou ochotni pracovat nad rámec povinného počtu hodin. Drábek připomněl, že rozdíl v dávkách hmotné nouze mezi lidmi, kteří odpracují pouze povinných 20 hodin veřejné služby, a těmi, kteří pracují více, je dnes 1500 korun. Tento rozdíl podle něj není dostatečně motivující, musí být vyšší. Na novele zákona chce ministr začít pracovat ještě letos.

"V průběhu příštího roku by opatření mělo vstoupit v platnost," dodal Drábek.

Pomoc při dalších povodních

Zapojení více nezaměstnaných do povinné veřejné služby má snížit výdaje státu například na budoucí úklidy povodňových škod. Do těch se nyní nezaměstnaní zapojují v rámci veřejně prospěšných projektů. V Česku je přes půl milionu nezaměstnaných.

Zdroj: Deníky

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:36.