Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Cizince se špičkovým vzděláním bude Česko lákat modrými kartami (iDnes)

Ministr vnitra Radek John předloží do vlády návrh, podle které by Česko lákalo stejně jako celá Evropská unie cizince se špičkovým vzděláním modrými kartami, které by umožnily po pěti letech získat v zemi trvalý pobyt.

"Vím, že ve Spojených státech je to tak, že když má někdo speciální dovednosti, dostane povolení k práci. Zavedení modré karty po nás chce Evropská unie, u nás by to tedy mělo fungovat podobně," řekl iDNES.cz ministr John, jehož návrh novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky bude příští týden schvalovat vláda.

Modrá karta se bude vydávat na dva roky - s možností jejího prodloužení. Po pěti letech by cizinec mohl získat povolení k trvalému pobytu v Česku. Mohl by se tu tedy usadit a mít zde rodinu.

Podmínkou pro získání "modré karty" bude, že cizinec musí mít vysokoškolský diplom uznaný alespoň v jednom ze členských států Evropské unie nebo minimálně pětiletou pracovní zkušenost v daném oboru a vyjednanou pracovní smlouvu s ročním příjmem vyšším než 1,5násobek průměrné hrubé roční mzdy v Česku.

Návrh lákat vzdělané cizince podporuje i opoziční ČSSD

Jak ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09, tak jeho stínový protějšek, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, považují "modré karty" za velmi dobrý nápad, který může pomoci do Evropské unie i do České republiky přivést špičkové experty například ze zemí třetího světa, pro které bude pobyt zde zajímavou možností.

"Protože by šlo o vysoce kvalifikované lidi, nešlo by určitě o nijak masové přistěhovalectví. S modrými kartami souhlasím," řekl iDNES.cz Drábek.

Stejně tak John si myslí, že opravdu špičkoví experti si spíš vyhlídnou jinou zemi než Česko. "Je zbytečné se bavit o tom, jestli bych to navrhl i v případě, že by to po nás Evropská unie nechtěla, protože ona to po nás prostě chce," uvedl ministr vnitra a šéf Věcí veřejných.

V parlamentu by zákon o pobytu cizinců mohl být jedním z příkladů návrhů, který by mohla podpořit i opozice. Škromach řekl, že bude záležet na konkrétní podobě návrhu, v jakém ho vláda do Sněmovny předloží. "V zásadě je to ale snaha navázat na aktivitu, se kterou začal za vlád ČSSD už Vladimír Špidla. Považujeme to za správnou myšlenku," uvedl stínový ministr práce Škromach.

Držitelé modré karty by měli zajištěný volný pohyb v rámci Evropské unie a v průběhu pěti let, po nichž by měli právo na trvalý pobyt, by mohli změnit rozhodnutí, ve které z unijních zemí chtějí pracovat a usadit se. O vydání modrých karet by v Česku rozhodovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, na případnou změnu zaměstnání po příchodu cizince do země by ale muselo kývnout také vnitro.

Zdroj: iDnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.9. 2018 000 17:25.