Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Jaromír Drábek: Příště může být úklid po vodě povinný (LN)

Jejich zapojení ale dále navýší výdaje úřadů práce, tedy státu. Za úklidové práce totiž získá většina nezaměstnaných řádně zaplaceno.

"Za vykonání pracovní výpomoci náleží každému peněžní náhrada," potvrdila Kateřina Sadílková, ředitelka úřadu práce v Liberci.

Výjimku představuje pouze ta skupina nezaměstnaných, kteří jsou na úřadech práce registrováni více než šest měsíců. Aby mohli pobírat sociální příspěvky v hmotné nouzi, musí týdně zdarma odpracovat alespoň 20 hodin. Za práci "přesčas" náleží odměna i jim.

Drábek nyní připravuje opatření, které by náklady státu zmírnilo. Povinnost odpracovat pro veřejnou službu hodiny zdarma by měli nově mít i krátkodobě nezaměstnaní, kteří pobírají od úřadů práce sociální dávky.

"Plánujeme, že se nezaměstnaný automaticky do veřejné služby zapojí. Když odmítne, budeme to vnímat tak, že požaduje pomoc od státu, ale není ochoten se do práce zapojit. A podle toho ho také oceníme na sociálních dávkách," řekl Drábek LN.

Podle ministra je nedostatečný rozdíl v penězích mezi nezaměstnanými, kteří pracovat chtějí, a těmi, kteří ne.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.9. 2018 000 17:00.