Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Jaromír Drábek: Bleskové povodně, sčítání škod, Otázky Václava Moravce (ČT 24)

Moderátor
Stovky milionů korun - pravděpodobně v těchto řádech se budou pohybovat škody po sobotních bleskových povodních na severu Čech. V pondělí se mimořádně sejde vláda a má jednat o pomoci krajům, které o víkendu postihly tyto záplavy. Ve středu pak bude kabinet jednat o uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům. Krizový štáb libereckého kraje dnes upřesnil počet záplav, potvrzení jsou 3 mrtví, v Lindavě, Raspenavě a v Dolní Libchavě. Další 3 lidé se dál pohřešují. V Lindavě utonul 34 letý muž, když ho strhnul proud, v Raspenavě se utopil 83 letý muž ve svém domě a stejný osud potkal dalšího staršího muže v Dolní Libchavě. Pomalu se z přívalu velké vody vzpamatovává také Děčínsko. Na většině míst je voda na ústupu a déšť ustává, ale zejména podél říčky Kamenice bude zatopená území voda vydávat lidem jen pozvolna. Následující výpovědi nepotřebují komentář.

Výpovědi lidí postižených povodněmi:
Říkají každou chvíli, že se jim to dostane do baráku, nemůžou se dostat odtamtaď, prostě jsou zavřený doma, nemůžou se hnout, že jo.

To je největší katastrofa, která nás v tomto směru postihla snad v historii. Vím, že tu byla povodeň v roce 58, ale nevěřím, že byla tak strašná, jako je ta letošní.

No, podlaha se rozbila v obýváku.

V nářadí je tak za půl milionu, pardon za 250 tisíc a co se týče auta, tak jako... Si vemte, teď říkal, že tam měl pro 2 montážní party nářadí, za prvý, nikdo nedokáže. Už vidím pojišťovnu, jak přijde a...

Moderátor
Zaznamenala zpravodajská 24 výpovědi lidí v povodněmi postižených oblastech. Jedním z měst, které zasáhla velká voda je i Hrádek nad Nisou, kam právě teď míříme z Otázkami. Mimořádným hostem je starosta Martin Půta. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, pokud možno hezkou neděli.

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Děkuji vám.

Moderátor
Pane starosto, kolik lidí ta blesková povodeň ve vaší obci, nebo ve vašem městě zasáhla?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Tak my dnes odhadujeme, že máme zaplaveno zhruba 300 nemovitostí, včera jsme evakuovali asi 400 lidí, z části díky hasičům. Z části díky pomoci České armády a také asi 16 lidí bylo evakuováno vrtulníky, protože ti prostě neopustili své nemovitosti včas.

Moderátor
Vy jste dopoledne v rozhovoru pro zpravodajskou 24 říkal, že těch 300 nemovitostí, které byly zaplaveny obchází statik. V jakém stavu ty nemovitosti jsou a ukazuje se v některých případech, že bude muset dojít ke stržení, nebo statika u všech zhruba tří stovek nemovitostí je dobrá?

Moderátor
Tak statik začal pracovat někde kolem osmé hodiny, takže máme zatím prohlídnutou jenom malou část. Odhadujeme zatím, že bude muset být strženo zhruba 10 domů a 1 provozovna. Já věřím, že to číslo nebude nějak velké, i když ta voda tady stála vlastně téměř 24 hodin.

Moderátor
Co je teď největším problémem, když se podíváte na to, že už se podařilo tím že voda opadá, tak spojit některé části města?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Tak já myslím, že v tudletu v tudletu chvíli bude největším problémem dostat mezi obyvatele potřebnou pomoc, to znamená čistící prostředky, v některých částech města ještě nejde elektrický proud, takže budeme potřebovat k lidem dostat i jídlo a vodu a hlavně to co nám bude chybět nejvíc jsou lidské ruce, protože spousta věcí se jinak než rukama uklidit nedá.

Moderátor
Jak je možné v případě, že teď se na nás dívají desítky ba možná asi stovky tisíc lidí na zpravodajské 24, je možné tu pomoc koordinovat u vás? A nebo máte ruce plné práce s jinými věcmi a obrátit se na humanitární organizace? Pokud teď se dívají lidé, kteří chtějí přijet k vám a pomoci vám, přiložit ruku k dílu, jak je nejlepší postupovat?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Pokud můžou přijet přímo do Hrádku a jsou někde z okolí, tak ať se obrátí na krizový štáb, který je v naší hasičské zbrojnici, máme ho 9 členný, máme rozdělené, rozdělenou práci a funkce a myslím si že to zvládneme dobře, ale samozřejmě pokud chtějí třeba pomoct finančně, tak tady komunikujeme s Člověkem v Tísni, s Adrou, s organizací Handsforhelp, takže mohou podpořit třeba tyto organizace, které nám pomáhají.

Moderátor
Pane starosto, věc která je podstatná, v 1. hodině Otázek o ní mluvil ministr obrany Alexandr Vondra, protože zítra se mimořádně sejde vláda a podle Alexandra Vondry je dobré, aby se starostové obraceli přímo na vládu, co budou potřebovat, jakou pomoc, příp. vojáky. Funguje tady koordinace u vás v rámci Libereckého kraje a obracíte se vy jako starostové právě skrze krizový štáb na vládu, aby vám vláda už v pondělí mohla nějakou pomoc uvolnit?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Ano, my samozřejmě krizový štáb informujeme průběžně o našich požadavcích. Samozřejmě vedle této komunikační linky probíhá spousta telefonátů s firmami, které nám nabízí lidi a techniku. Ale já si myslím, že není možná jiná cesta než fungování přes krizové štáby a vlády, protože těch zasažených míst je celá řada a tato koordinace je prostě nutná.

Moderátor
Co krom rukou se vám teď ještě nedostává?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Říkal, už jsem to říkal, čisticí prostředky, potřebujeme lopaty, potřebujeme smetáky, budeme rádi, když nám když se nám tady podaří obnovit dodávky vody, protože pro čištění, pro čištění těch nemovitostí je potřeba voda a v tuto chvíli naši partneři v přeshraniční Žitavě nám poskytují dodávky vody cisternami užitkové vody, díky kterým se mohou ty nemovitosti vytírat a umývat. Ale opravdu, nejvíc potřebujeme lidské ruce a dobrovolníky.

Moderátor
Vy teď máte jedinečnou příležitost, protože hostem Otázek je ministr práce a sociálních věcí České republiky Jaromír Drábek, který na konci 1. hodiny Otázek řekl, že Ministerstvo práce a sociálních věcí opět uvolňuje peníze na pomoc v hmotné nouzi. Předpokládám, že ve vašem městě tu hmotnou nouzi a onu dávku asi bude potřebovat poměrně velké množství lidí, když mluvíte o možném stržení až 10 objektů.

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Bohužel to bude potřebovat celá řada lidí. Vlastně už dnešní den sociální pracovníci byli na radnici, byli v evakuačních centrech, obcházejí nemovitosti, snažíme se lidem dávat potřebné informace, pomáhat s vyplněním formulářů, protože ta 1. pomoc musí být hlavně rychlá. Já samozřejmě vítám pomoc vlády, myslím si, že máme jeden velký problém, který se dlouhodobě neřeší. Ti lidé v záplavových oblastech prostě v tuto chvíli nemají pojištěné nemovitosti, protože žádná pojišťovna je nepojistí a pokud přijdou při takovém katastrofickém stavu jaký byl dneska o svůj dům, tak prostě přijdou o všechno, protože ta vládní pomoc je samozřejmě dobrá, ale dům, který měli, jim bohužel nenahradí. Já v tuto chvíli nemám řešení v tuto chvíli tady prostě mluvím o problému, který tady je.

Moderátor
Pomoc s vyplněním formulářů, když zůstanu u toho prvního. Ty formuláře jsou hodně složité, nebo to není žádný problém?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Já si myslím, že nejsou složité, myslím si, že ve spolupráci se sociálními pracovníky to není problém vyplnit, ale musíme si uvědomit, že ti lidé mají často slzy v očích, protože přišli o všechno a myslím, že to pro ně je složité.

Moderátor
Chápu-li správně, tak větším problémem a propó, jestli máte předpokládám jako správný starosta, tak vy asi neevidujete počet domů které jsou pojištěné a které nejsou, ale nějaké povědomí máte. Chápu, že je to velmi těžké, např. u vás v Hrádku nad Nisou si nechat pojistit dům, protože jste v oblasti, kterou velká voda často sužuje?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Ano, je to tak, že v roce 2002 při poslední povodni, která tady v Hrádku dosáhla 310 cm, ta letošní byla téměř 4 metry, tak vlastně po té povodni už pojišťovny neprodlužovaly smlouvy a nebo nabízely takové podmínky, že někteří majitelé nemovitostí prostě od těch smluv odstoupili. Já jsem měl od včerejška možnost mluvit s celou řadou obyvatel, kteří prostě nemovitosti pojištěné nemají a ti lidé se samozřejmě obracejí s nadějí na stát, tedy na starostu, kterého potkají jako prvního a ptají se, co pro ně stát v této situaci udělá.

Moderátor
To znamená, podle vás by se vláda a měla, protože předpokládám, že nepůjde jenom o vaše město ale i o další města, které pravidelně čelí přívalům velké vody tak asi se potýkají s podobnou zkušeností, tak podle vás by centrální orgány měly řešit jisté jistotu nebo zkrátka to, aby bylo možné si pojistit si domy i v těch oblastech, které trápí voda častěji.

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Já vím, uvědomuji si, že to je obtížné, vím že prostě není možné v těch oblastech už stavět nové domy, ale my tady řešíme problematiku domů, které tady stojí třeba 80 nebo 100 let a myslím si, že těm lidem prostě nemůžeme říct: "máte smůlu, nemáte pojištěný dům".

Moderátor
Tady vás velmi pozorně poslouchá právě Jaromír Drábek, na kterého se teď obracím. Pane ministře, kolik je v rámci toho balíku hmotné nouze teď k dispozici peněz? Tady jste slyšel, že vyplňování těch formulářů zas není komplikovanou věcí.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Skutečně, ty formuláře jsou poměrně velmi jednoduché. Tam stačí uvést parametry, respektive údaje o těch jednotlivých postižených osobách v té domácnosti a stručný popis toho, co se v té domácnosti přihodilo, což u záplavy skutečně není až takový problém. Samozřejmě, že je potřeba těm lidem pomoci i s takovým jednoduchým vyplněním formulářů, protože tak jak já jsem to viděl včera, ti lidé skutečně nemají myšlenky na to, aby se zabývali nějakým formulářem. Prostě oni potřebují v tu chvíli nejenom pomoc fyzickou, ale i pomoc psychickou a tak jak jsem v kontaktu se starosty některých obcí, tak oni skutečně potřebují nejenom pomoci s vyklízením domů, ale také pomoci v té náročné psychické situaci.

Moderátor
Kolik těch peněz v rámci pomoci v hmotné nouzi je teď k dispozici, kolik máte vy jako Ministerstvo práce a sociálních věcí?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tu okamžitou pomoc v hmotné nouzi vyplácejí obecní úřady a oni nám dávají výkazy na takové ty běžné výdaje a tam je plánovaná poměrně velká částka celoročně na ty výdaje. To znamená, pokud se stane lokální problém typu záplava, nepostihne to celé území, tak my nemáme žádnou potíž vyčlenit peníze na takovou tu na takovouto záležitost ze stávajícího rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, protože prostě ten objem na to jedno malé území oproti tomu objemu, který se průběžně každý měsíc vynakládá na pomoc v hmotné nouzi, tak není porovnatelně tak velký. Tady je, tady je...

Moderátor
Nicméně, ty povodně se opakují často.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tady je jenom jediný problém, aby těm lidem dorazily peníze v tu chvíli, kdy je potřebují, tedy co nejdříve. V tuto chvíli obce jsou zálohované na tento měsíc, tzn. nějakou částku z takové té běžné měsíční úrovně tu mají. My se budeme snažit ve spolupráci s kraji, protože ty peníze bohužel jdou prostřednictvím krajů přes vlastně jednoho prostředníka, aby v řádu několika dnů měly peníze obce na účtech, aby měly dostatek peněz pro vyplácení svých lidí.

Moderátor
Znovu za panem starostou, to že jdou ty peníze v hmotné nouzi nebo dávka v hmotné nouzi, pane starosto, přes kraj, pomohlo by vám, kdyby tam ten prostředník nebyl? Kdyby je distribuovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, k čemuž je zapotřebí změnit zákon, podotýkám, kdyby šly cestou přímou?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Já si myslím, že obecně je lepší, když peníze jdou napřímo, bez prostředníků. Dovolím si ale říci, že v tuhle chvíli bych v tom nechtěl hledat rozpor mezi kraji a vládou, my budeme hlavně rádi, když ty peníze dostaneme co nejdříve. My nebudeme lidem říkat, že je zatím nemáme, my jim prostě budeme vyplácet peníze z našeho rozpočtu a budeme čekat, až následně ty peníze, které budeme potřebovat, dorazí. Já si myslím, že to je běžný postup, že to je do jisté míry povinností obce nebo města, aby se alespoň takto postarala o své občany.

Moderátor
Pane ministře, nebylo by dobré obecně změnit zákon, když tady pan starosta říká, samozřejmě, když je povodeň, tak město nějaké peníze má pak si to přerozdělí v rámci svého rozpočtu, když ty peníze doputují později skrze kraje a obce od vás, jako od ministerstva práce a sociálních věcí, ale ten mezičlánek, bylo by možné odstranit kraje?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Určitě o tom budeme diskutovat se zástupci obcí a krajů, ale v tuto chvíli skutečně ten problém neřešíme. V tuto chvíli řešíme ten problém, aby ty peníze byly co nejrychleji na místě a tak, jak jsem říkal, je to věc řádu jednotlivých dnů, takže s tím, že obce mají peníze na běžné záležitosti týkající s hmotné nouze, tak s tím několik málo dní vystačí a do té doby budou mít peněz dostatek.

Moderátor
Teď je tam v rozpočtu jak velká částka, protože už jde o druhé, respektive o třetí povodně v letošním roce?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Na celou oblast hmotné nouze je několik miliard korun, a to jsou skutečně záležitosti, které se procesně zpracovávají, průběžně není s tím problém, s pokrytím takové mimořádné události. Z pohledu okamžité pomoci v hmotné nouzi vůči občanům není žádný problém. Jiný problém bude, co se týká infrastruktury, co se týká silnic, co se týká opravy domů, to je jiná záležitost. Ta okamžitá pomoc je řešitelná v řádu několika dnů obce na to mají dostatečné pravomoci.

Moderátor
Pane starosto, poslední otázka na vás do Hrádku nad Nisou. Vím, že je to i předčasná otázka, ale zaznít musí, škody na vašem majetku? Jak velké jsou, podíváme-li se na to, jaký majetek jako obec máte?

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
My v tuhle chvíli pomalu, jak Nisa opadá, objevujeme další a další škody, takže já teď nebudu říkat žádné číslo, považoval bych ho za trochu neseriózní,ale obávám se, že budou poměrně velké, silnice jsou ve špatném stavu, máme zatopenou jednu školu, jednu školku, takže škody budou velké, číslo po mně v tuto chvíli nechtějte, ale pokud mohu využít této příležitosti, tak chci říci, že jsme požádali pana hejtmana, aby využil vyhlášeného krizového stavu a v podstatě povolal do práce nezaměstnané, protože budeme potřebovat opravdu ty ruce a já věřím, že se panu hejtmanovi podaří ve spolupráci s úřadem práce nezaměstnané do práce povolat, že nám pomohou k tomu, aby ty škody nejenom na městském ale i na soukromém majetku byly odstraněny co nejdříve.

Moderátor
Pane ministře, tady jste slyšel slova pana starosty. Počítáte s tím, že úřady práce budou hodně vstřícné a budou uvolňovány volné ruce nezaměstnaní pro odstraňování následků povodní?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Určitě a není to tak, že počítáme, ale už se v tom jedná, protože tady kdo rychle dává, dvakrát dává, ta pomoc je skutečně potřeba okamžitě a paní ředitelka Úřadu práce v Liberci už tuto situaci společně s hejtmanem řeší.

Moderátor
Děkuji, pane starosto a pokud možno zvládněte to a hezký zbytek dne k vám do Hrádku nad Nisou. Martin Púta, starosta Hrádku nad Nisou. Děkuji.

Martin Půta /TOP 09/, starosta Hrádku nad Nisou:
Děkuji, budeme se snažit.

Moderátor
Ještě, Pavle Kováčiku, když se podíváme na to, jak řešit odstraňování následků povodní. Bylo by dobré, aby vláda opět předstoupila před Poslaneckou sněmovnu s další fází povodňových dluhopisů, protože pravděpodobně to je na další dny, co vláda bude projednávat, jak řešit následky povodní a jejich odstraňování?

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Za prvé, možná jsem se přeslechl, ale nezaznělo to, co asi zaznít mělo, to znamená poděkování těm, co v té první linii zasahovali, ať už to byli hasiči, ať už to byli policisté, ať už to byli, jsou a budou vojáci, ale také třeba starostové a úředníci městských a místních samospráv a zastupitelé. Já si myslím, že je třeba. Naše krajská organizace Komunistické strany Čech a Moravy jednak příznivci té faktické pomoci co nejblíže třeba tím, že vezmou děti na několik dnů na prázdniny od rodin, které jsou postiženy, aby měli dostatek času a prostoru na uklízení nebo i přímo vlastníma rukama pomůžou. Vyhlásili jsme mimořádný členský příspěvek, v tom kraji budeme diskutovat o jeho rozšíření, případně celé stranické struktury a chceme, aby poslanecká sněmovna a teď v úterý k tomu také pokud možno vyzveme, aby vláda sdělila Poslanecké sněmovně, jakým způsobem hodlá celou tu situaci řešit. Čili, nejen informace, co se stalo, proč se stalo, ale jakým způsobem se ta situace bude řešit.

Moderátor
Chápu to správně...

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Máme zkušenosti, pane redaktore...

Moderátor
Promiňte, chápu to tedy správně, že chcete rozšířit jednání sněmovny nejen o hlasování, o důvěře...

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Nejen o důvěře, ale v případě, že nebude možné, budeme se snažit nějakým jiným způsobem dostat co nejdříve do Poslanecké sněmovny toto téma. Máme totiž zkušenosti, že jakmile, pokud mám v živé paměti, tak předchozí vlády ledacos naslibovaly i v rámci protipovodňových opatření a pak, až voda odtekla a vymizely ty bezprostřední vzpomínky, tak se nic nedělo. Rádi bychom, aby tentokrát s výjimkou oněch podpisů, které byly naposledy, aby tentokrát se to nedělo. Jde i o to třeba, že povodí bude muset mít lepší, větší kompetenci, časově delší možnost napravovat bezprostřední škody v těch tocích tak, aby ty naplaveniny se mohly odstranit, nečekat na to, až se rozhodne životní prostředí, že tam na té písečné kose, která byla nakladena, mezitím zahnízdil nějaký kulík a tudíž už to nesmíme odstranit a tak podobně.

Moderátor
Pane ministře?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Já tady nebudu přihřívat takovou tu lacinou politickou propagaci v tom smyslu, že naší členové také v rámci kraje už organizují vzájemnou pomoc a podporu těm postiženým obcím a postiženým občanům. Já si myslím, že abychom o tom seriózně diskutovali, tak to musíme rozdělit do tří fází. Jedna věc je ta okamžitá pomoc při odstraňování těch následků, to znamená v tuto chvíli aby lidé tak, jak říkal pan starosta Púta, aby měli dost vody, aby měli dost čistících prostředků, v prvních dnech peníze na to, aby překlenuli tu krátkodobou obtížnou situaci.

Moderátor
A tady vidíte, že je několik variant?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Druhá věc je náprava toho stavu, a to už je na úrovni vlády, o tom my budeme zítra jednat, zítra dopoledne, to je aby se napravilo co nejdříve to, co bylo poškozeno komunikací, aby byla průjezdná komunikační síť, aby se všude dostala auta, aby se všude dostaly vlaky, aby bylo možné obnovit takový ten běžný normální život, jakým způsobem se bude nakládat s těmi budovami dál, které budou muset být strženy, které budou muset být obnoveny a navazuji na to, co říkal pan starosta, ano, je potřeba říci, pokud dvakrát za deset let nějaký dům byl nenávratně poškozen a v podstatě by se musel stavět znova, tak potom, až jaksi opadnou ty špatné psychické situace, je to samozřejmě velmi těžké říci si, ano, tady když já jsem bydlel 45 let nebo 60 let, tak prostě musím ten dům postavit. Pokud ten dům je již podruhé za sebou zničený tak, že by se v podstatě musel postavit znovu, tak musíme najít mechanismus, jak ten dům postavit někde jinde.

Moderátor
Můžete mi...

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
A potom je ta třetí fáze...

Moderátor
Ano, ...

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
..., a to jsou ta opatření, o kterých mluvil pan předseda Kováčik, to jsou ta opatření preventivní a dlouhodobá. Ano, je to přesně tak, když se stane povodeň, tak se udělá velký plán protipovodňových opatření a pak se za rok už trochu zapomene a za dva roky se téměř úplně zapomene a při další povodni se zjistí, že se toho udělala čtvrtina. To si myslím, že je velmi důležité nezapomenout na tu třetí fázi.

Moderátor
Tady mi dovolte jednu otázku, která přitom je zásadní a ta se týká napravování těch škod, které se týkají infrastruktury, protože půjde o řády stamilionů korun. Do toho jsme v čase škrtů, které provádí váš místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek, to znamená, jaká tady bude cesta, když se škrtá u hasičů, bude se škrtat u policie, škrtá se u dopravní infrastruktury. Navýšit deficit rozpočtu a nebo prostě vzít peníze u vás rychlými novelami zákonů, protože vy máte největšího bumbrlíčka státního rozpočtu?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Nutná úsporná opatření provádíme všichni, ve všech resortech. To, že ministr financí je správcem toho škrtání, to je samozřejmě jeho nevděčná úloha. Co se týká živelných událostí, tak to jsou prostě mimořádné události. My musíme najít ty peníze a tak, jak bylo řečeno v tom příspěvku, v tuto chvíli ještě ani nevím, jaká bude celková škoda, to znamená, až budeme mít alespoň řádovou představu o tom, o jaké škody se jedná, tak potom budeme určitě to řešit buď na úrovni vlády, nebo ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou, ale myslím si, že v tom ten věcný problém není, protože nepředpokládám, že by tam nastaly nějaké politické tahanice, takže tam problém nevidím. Pokud říkáte, pane ministře, vy máte největší balík z rozpočtu, ano, ten největší balík z rozpočtu je, ale na důchody. Takže, určitě po mně nechcete, abych teď tady říkal, že budu škrtat důchodcům důchody a převádět je na to, aby se pomohlo postiženým povodněmi, to v žádném případě, tak to nestojí.

Moderátor
Počkejte, pane ministře, ale ta základní věc, v době, kdy je škrtnuto 10 mld. Kč, tak asi tušíme, že pro rozpočet, který už dvakrát byl škrtán nebo podvazován, je zásadní zásah do rozpočtu?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, ano, máte pravdu.

Moderátor
Já bych chtěl vědět tu základní věc, jestli vy jste proto, aby se schodek dodržel stůj, co stůj, na čemž vždy zatím trval Miroslav Kalousek a nebo tyto bleskové povodně v pořadí druhé, respektive třetí v letošním roce, je dobré financovat dluhopisy, povodňovými dluhopisy a přihmouřit oči nad vyšším deficitem státního rozpočtu právě o následky odstraňování bleskových povodní na severu Čech?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Já vám v tuto chvíli na to neodpovím, protože o tom bude jednat zítřejší mimořádné jednání vlády, budeme o tom jednat i ve středu a je potřeba si říci v komunikaci s ostatními resorty, kolik těch škod dopadne na jaký resort a kolik v této napjaté situaci, myslím tím fiskálně, finančně napjaté situaci, kolik je možné uhradit z rezerv, které mají jednotlivé resorty, pokud ještě nebyly proškrtány...

Moderátor
Počkejte, předpokládám, že už nebude nic...

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Rezervy na mimořádné situace. Samozřejmě vždycky musíte mít rezervu na mimořádnou situaci. Není přeci možné tak, jako každá zodpovědná rodina se chová, tak není přeci možné, že když vám klekne lednička, takže to v tu chvíli teprve začnete řešit. Ne, vždycky každý resort musí mít alespoň minimální reservu na mimořádné situace. Zda toto bude situace, která přesahuje ten rozměr v očekávané mimořádné situace, o tom se budeme radit zítra.

Moderátor
Pane předsedo, bylo by dobré, aby vláda už nepodvazovala žádné další výdaje, aby se navýšil schodek státního rozpočtu, byť zatím nevíme přesné škody, ale řády stamilionů jsou zřejmé?

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Ono to podvázání další případné, on už toto je dost, ale další případné podvázání výdajů znamená další ztrátu pracovních míst, další snížení koupěschopné poptávky, další oddálení případného rozvoje a další deficit, protože jsou funkce státu, které jsou nutné plnit. Já osobně bych se v tuto chvíli přikláněl spíše k tomu, aby se znovu uvažovalo o dluhopisech.

Moderátor
O povodňových dluhopisech a navýšení schodku státního rozpočtu?

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Mluvit o tom, že teď, v této situaci, mluví se o stamilionech, jsou to velké peníze, ne že nejsou, ale ty rezervy na tu ledničku na těch ministerstvech, tak maximálně na chladící tašku. To nevyřeší tyto rezervy. Tam jsou rezervy většinou rozpuštěny úplně, takže spíše se tímto způsobem zaměřit. Já osobně bych byl proto, aby se pan ministr Kalousek teď rozhodl nebo zítra na vládě se rozhodli, že ta kritéria o těch několiksetmilionů, protože to budou stamiliony, aby se navýšil.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak, jak jsem řekl, budeme průběžně sčítat škody, budeme o tom jednat a myslím si, že v tuto chvíli je předčasné slibovat, říkat, tento mechanismus použijeme a tento ne.

Zdroj: ČT 24

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:30.