Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Jaromír Drábek: Otázky Václava Moravce (ČT 1)

Moderátor
Demonstrace, protesty a sociální nepokoje. Schyluje se k nim v Česku? Soudě z páteční výhružky nejsilnější odborové centrály v zemi se zdá, že se Nečasův kabinet, trojkoaliční kabinet, hodně zapotí, aby odbory uklidnil. Programové prohlášení vlády premiéra Petra Nečase se stalo pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů pomyslným rudým hadrem.

Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO, 6. 8. 2010:
Jestli půjde vládní koalice tím směrem, který je napsán v tomto programovém prohlášení, a co se dozvídáme i od vás a děkuji za tu vaši schopnost a dovednost to najít, tak my jsme připraveni skutečně dělat všechny kroky k tomu, ať využijeme těch nástrojů, které odbory mají. A jestli se ptáte na demonstrace, ano. Jestli se ptáte na stávky, ano. Ale to nebudou stávky proti těm zaměstnavatelům, kteří ty změny nechtějí. To budou stávky proti těm, kteří je chtějí.

Moderátor
Páteční výhružka zní jasně. Podle odborů hospodářská politika Nečasovy vlády pokračuje v krácení výdajů rozpočtu. Protože odmítá zvýšení příjmů s výjimkou růstu sazeb daně z přidané hodnoty. Rezignuje na progresi daní i na boj s daňovými úniky. Restrikce výdajů podle odborů utlumí hospodářský růst. To bude mít za následek omezení růstu spotřeby, nárůst nezaměstnanosti, v dalším okruhu pak i omezení investic. Premiér Petr Nečas po páteční výhružce odborů slibuje dialog. Ale vydírat se rozhodně nenechá.

Petr Nečas /ODS/, premiér, předseda strany, 6. 8. 2010:
To, co ale považuji za nutné zdůraznit, je, že vláda České republiky bude provádět reformy. Jsme tím povinováni této zemi, jsme tím povinováni veřejným financím, jsme tím povinováni občanům, kteří očekávají od této vlády, že tato vláda zastaví zadlužování. Není možné pokračovat dosavadní cestou a z tohoto pohledu my jsme rozhodnuti vládní programové prohlášení naplnit a splnit.

Moderátor
První souboj mezi odbory a vládou se dá očekávat už při tvorbě státního rozpočtu na příští rok. Státní rozpočet totiž bude snižovat částky pro zaměstnance ve státní správě.

Josef Středula, předseda Odborového svazu KOVO, 6. 8. 2010:
Mí kolegové z rozpočtové sféry to jenom tak lehce nenechají. A mohu říct, že budu mít podporu i nás z té sféry privátní.

Petr Nečas /ODS/, premiér, předseda strany, 6. 8. 2010:
I odbory podobně jako tato země stojí na křižovatce. My jsme jasně řekli, že cílem vládní politiky je nedovolit, aby se Česká republika ocitla v jakémsi řeckém nebo maďarském scénáři.

Moderátor
Nová vládní reprezentace si podle odborů nechce uvědomit, že při zachování současného daňového systému se nelze k rovnováze veřejných financí proškrtat soustavnou redukcí výdajové strany rozpočtů. Vládní program je podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila největším útokem na práva zaměstnanců za posledních 20 let. I proto jsou hlavními hosty Otázek ministr práce a sociálních věcí, místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, vítejte po čase v Otázkách, hezký dobrý den.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Dobrý den.

Moderátor
A také předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. I Vám děkuji, že jste přijal mé pozvání, dobrý den.

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Děkuji za pozvání a dobré odpoledne všem.

Moderátor
Pane ministře, nebylo to netaktické dát do programového prohlášení vlády poměrně zásadní věci v sociální oblasti včetně zásadních změn zákoníku práce, škrtů v sociálních dávkách a alespoň to nepředjednat s odbory, protože teď je stavíte vlastně před hotovou věc?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak ta otázka je naprosto správně mířená, já jsem udiven tou razancí, s kterou odboráři v pátek vystoupili, protože shodou okolností ve čtvrtek odpoledne jsem s nimi měl hodinu a půl dlouhé jednání, kde jsme si vyjasňovali právě ty jednotlivé body, a v podstatě, když jsme probrali upřesnění těch bodů, jakým způsobem předpokládáme začlenění do legislativy, shodli jsme se na tom, že to nejsou žádné razantní kroky ke změně zákoníku práce. Jsou to jednotlivá technická upřesnění, řada z nich v zájmu odborů a zaměstnanců, tak mě velmi...

Moderátor
Počkejte, Vy mě tady..., promiňte, Vy říkáte...

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
...překvapuje, jakým způsobem vystupuje potom předseda a jeho další lidé, že na vládním prohlášení je všechno špatně, že budou demonstrace, že budou stávky, to si myslím, že je skutečně nekorektní.

Moderátor
Počkejte, ale není nekorektní to, Vy mě tady chválíte, že dobře položená věc, ale to už bylo schválené to programové prohlášení. Vy jste stejně odbory postavili před hotovou věc. Ve středu jste si schválili programové prohlášení, ve čtvrtek to Vy s nimi probíráte, něco jim upřesňujete, a v pátek oni přijdou s těmito slovy.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano. Zaprvé, programové prohlášení samozřejmě vychází z koaliční dohody. Koaliční dohoda vychází z programu jednotlivých stran, které ty strany předložily před volbami. Voliči dali nějakým způsobem důvěru jednotlivým stranám na základě jejich volebních, předvolebních materiálů a v tuto chvíli, když je volební, když je programové prohlášení vlády na stole, tak my samozřejmě musíme jednat se sociálními partnery ale i s opozicí o tom, co ty jednotlivé hrubé věty znamenají v tom konkrétním naplnění. A o tom právě proběhlo jednání ve čtvrtek. My jsme podrobně probírali jednotlivé věty, já jsem měl sepsaných 36 bodů z toho, co se týká resortu práce a sociálních věcí, a diskutovali jsme o konkrétním naplnění jednotlivých věcí. A já jsem vyzval odboráře, aby mi dali jejich konkrétní náměty k těm jednotlivým položkám. Já jsem skutečně zděšen ze způsobu komunikace, kdy ani ne 24 hodin nato si vyslechnu, že všechno je špatně a že budou demonstrace a stávky. To nepovažuji za korektní způsob vyjednávání.

Moderátor
Vy to berete tedy jako vykopání válečné sekery ze strany odborů?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Já to beru tak, že pokud jsme my jasně řekli, že chceme komunikovat jiným způsobem, že chceme nastavit jinou komunikační úroveň ze strany vlády, odborářům i zaměstnavatelům jsem jasně řekl, že s nimi chci diskutovat ty věci ještě před tím, než půjdou do legislativy. Oni jsou samozřejmě formálním připomínkovým místem, tedy oprávněný postup je takový, že já tu legislativu nechám připravit na ministerstvu a potom ji pošlu formálně do připomínkového řízení. Ne, já jsem řekl pojďme se o tom bavit, řekněte mi jasně svoje argumenty a pojďme předem dohodnout, co je přijatelné, co není přijatelné, jakým způsobem postupovat. Na tom jsme se shodli a já se 24 hodin potom dozvím, že všechno je špatně.

Moderátor
Pane předsedo Kováčiku, dá se říci, že pro levicovou opozici je to voda na mlýn, pokud odbory, které k levici tíhnou, tak budou organizovat tyto protesty a demonstrace?

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Proboha pane redaktore, my nesháníme žádnou vodu na mlýn a mluvit dnes je o vodě je poněkud podivné, protože lidé mají s vodou jiné starosti, ale tady jde přece o práva lidí, o práva zaměstnanců, o odborová práva, která se nezrodila sama od sebe. Za které generace našich předků, otců a dědů a pradědů bojovaly někdy i velmi krvavě a takový pojem jako osmihodinová pracovní doba se tady jaksi bere dnes úplně samozřejmě, ale ono se tak samozřejmě nezrodilo...

Moderátor
No počkejte,...

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
...a najednou přichází...

Moderátor
...vláda ji neruší osmihodinovou pracovní dobu, Vy si...

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
...najednou..., já jsem to vzal jako příklad, najednou přichází ta tzv. nová komunikace, kdy se v podstatě odboráři a jejich prostřednictvím zaměstnanci a šířeji řečeno občané postaví před hotovou věc, protože to je napsáno v tom programovém prohlášení vlády. Pakliže projde, jako že mám pocit, že při 118 hlasech, které jsou k dispozici, tak projde, tak co na tom věcného se dá ještě měnit? Dají se měnit některé formální záležitosti, ale to věcné, co tam bylo napsáno, možná, já u toho jednání nebyl, možná zděsilo, když se mluví o zděšení, ty odboráře natolik, že prostě jim nezbývá nic jiného než říci, ano, my si svoje také hlasitě řekneme. A jestli Komunistická strana Čech a Moravy podporuje zaměstnance, podporuje odboráře, bude je podporovat i v těch jejich oprávněných protestech, ke kterým přijdou, ale nejen jakoby slovní podpora, my budem přicházet i s alternativami vůči těm návrhům, které budou přicházet na základě toho programového prohlášení s těmi konkrétními legislativními kroky,...

Moderátor
Promiňte, pane předsedo,...

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
...my samozřejmě budeme pracovat na tom...

Moderátor
...ale tady vidíte, to jsou dvě stránky, hustě popsané dvě stránky programového prohlášení vlády, které se týkají sociální oblasti. Z toho, jak jste to četl, Vy tam vidíte opravdu tak konkrétní zásadní věci, jak o tom mluvil Jaromír Drábek, které by stály tady za vyvolávání sociálních nepokojů, když Jaromír Drábek jasně říká - já s nim probíral během hodiny a půl 36 bodů a měl jsem pocit, že jsme se dohodli a ne že tady někdo vykope válečnou sekeru. Vy vidíte ty věci jako největší útok na práva za posledních 20 let?

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Já to neberu jako kopání válečné sekery. Já to beru prostě tak, že ti lidé se oprávněně obávají o svoje základní zájmy. Oprávněně obávají a říkají, že se proti nim budou bránit, že budou hlasitě protestovat, že prostě přijdou svým způsobem říct lidem ostatním, tedy občanům České republiky, v čem jsou ta práva krácena. A ještě k tomu, já pana ministra znám delší dobu, my se známe z dřívější doby, ještě než byl ve funkci v hospodářské komoře v té vrcholové funkci. A musím říct, že jsem ho uznával jako špičkového obhájce zájmů zaměstnavatelů. I z tohoto důvodu se možná odboráři trošku děsí, že v tom nerovném souboji bude pan ministr v této funkci hájit více zájmy zaměstnavatelů než zaměstnanců. Připadá mi to tak trošku, jako kdybychom Vojtěcha Filipa udělali šéfem NATO.

Moderátor
Vy si myslíte, že toto jsou zájmy zaměstnavatelů než zaměstnanců v programovém prohlášení? Jednoznačná odpověď.

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
V programovém prohlášení zájmy zaměstnanců jsou více opomíjeny než zájmy zaměstnavatelů. Ty úspory celkově, které celkově vyplývají jak z koaliční dohody, tak z programového prohlášení vlády, jdou více na úkor těch zaměstnanců než na úkor zaměstnavatelů. A o tom to celé je.

Moderátor
Pane ministře?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Není to tak. My se musíme podívat na to, aby ekonomika v České republice měla impulsy pro nastartování růstu. A tady je prostě potřeba říci, že pokud budeme v tuto chvíli podvazovat ekonomiku například tím, že zvýšíme daňové zatížení, tak to není záležitost, která je namířena pro zaměstnavatele a proti zaměstnancům. To je záležitost, která je namířena pro podporu zvyšování úrovně české ekonomiky, a to je asi záležitost, která je prvoplánově potřeba, aby si odboráři uvědomili, protože pokud mluví o tom, že ta opatření v programovém prohlášení vlády jsou namířena proti zaměstnancům a pro zaměstnavatele, tak pokud neřeknou konkrétní věci, tak se zdá, že k tomu přistupují skutečně velmi schematicky, a nechtějí slyšet o těch jednotlivých makroekonomických argumentech.

Moderátor
Vy jste, pane ministře, neslyšel například od některých zaměstnavatelů - Škoda Auto Mladá Boleslav - z toho, jak čtou někteří zaměstnavatelé programové prohlášení vlády, tak říkají - ano, to jde až do konce za rámec toho, co bychom i my uvítali, protože horší než tyto věci je sociální neklid a bouře, které se mohou přelít do jednotlivých podniků. Slyšel jste tento argument?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Slyšel jsem ten argument, nicméně bylo by potřeba se zeptat, proti čemu přesně ti zaměstnavatelé vystupují. Pokud vystupují proti tomu, aby byla zavedena výpověď bez udání důvodu, tak tomu samozřejmě rozumím a proti tomu vystupuji úplně stejně.

Moderátor
Takže nebude.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Takže nebude. Pokud vystupují například proti tomu, aby se sjednotily podmínky pro uzavírání pracovního poměru na dobu určitou, což řada zaměstnavatelů zneužívá, tak pak tomu rozumím, protože ty podmínky chci skutečně sjednotit tak, aby všichni zaměstnavatelé na tom byli stejně. To jsou jenom dva příklady a můžeme jít samozřejmě do deseti dalších.

Moderátor
A co možná námitka - zkrácení výpovědní doby, se kterým také počítáte, a tady může být jistá výtka Rady Evropy, že Česká republika porušuje Evropskou sociální chartu.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Se zkrácením výpovědní doby ani koaliční dohoda, ani programové prohlášení, ani já sám osobně nepočítám. Nic takového se nepřipravuje.

Moderátor
Tedy je to lichý argument odborů?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Je to naprosto lichý argument. Je to...

Moderátor
Nepočítáte s krácením výpovědní...

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, je to přesně v tom smyslu, vytvořím si větu, kterou někdo řekl, a budu proti ní vehementně protestovat.

Moderátor
Pozvání do Otázek přijal i exministr financí, člen Národní ekonomické rady vlády, prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok a vedoucí pracovněprávního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Oběma Vám děkuji, že jste hosty Otázek, dobrý den.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR, člen NERV:
Dobrý den.

Vít Samek, vedoucí pracovněprávního oddělení ČMKOS:
Také dobrý den.

Moderátor
Když se podíváte na to programové prohlášení vlády, je tam něco, co vidíte, že jde za rámec toho, co by bylo dobré pro ekonomiku této země a co může poškodit sociální smír v této republice? Začněme u Jiřího Rusnoka.

Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR, člen NERV:
Tak, byť to programové prohlášení je poměrně rozsáhlé, protože vychází z té velmi podrobné koaliční smlouvy, tak přece jenom řada věcí je tam trochu jaksi v obecnější poloze, je spíše jenom naznačena, takže z toho bych nedovedl vyvodit takový závěr, že tam vidím nějaké konkrétní riziko nějakých sociálních bouří. Já bych to neviděl tak dramaticky celou tu věc, navíc musíme si uvědomit, v jakém kontextu se ocitá celá Evropa a Česká republika rovněž, to znamená, my skutečně máme jistý problém v tuto dobu v Evropě ale i v Česku, že žijeme na úkor budoucích generací. A pak nevidím jako jaksi špatné, když je tady snaha o to prostě podívat se na efektivnost výdajů, které procházejí veřejnými rozpočty, zamyslet se nad tím, co je racionální, udržitelné do budoucna, a tak já to programové prohlášení čtu.

Moderátor
Teď otázka na právního analytika Českomoravské konfederace odborových svazů Víta Samka. Když se Vy podíváte na to, co vy jste daly jako odbory na stůl v pátek, a to, co tady Jaromír Drábek řekl, že v některých momentech někdo vyřkne větu, vy jí popíráte, byť to v programovém prohlášení ani v koaliční smlouvě není, a navíc ministr Drábek s tím nepočítá, viz zkrácení výpověďní lhůty, jak jsem se díval do té analýzy odborů a do vašich připomínek.

Vít Samek, vedoucí pracovněprávního oddělení ČMKOS:
No tak jestli mohu k tomu dát krátký komentář, já bych chtěl ujistit pana Drábka, že 24 hodin poté se kromě té akce, o které on tady hovoří, uskutečnilo i to, že z mého mailu na mail pana Petra Šimerky, jeho náměstka, odešla naše podrobnější analýza k těm 8 bodům, které projednával s našimi představiteli, čili tam jsme dal návrhy. My třeba jsme dohodli s našimi sociálními partnery návrhy, které se týkají agenturního zaměstnávání, dohodli jsme tam návrhy společně například na znovuzavedení bývalého § 38, odst. 4 Zákoníku práce, který umožňuje zaměstnavatelům při přechodných potížích dočasně přidělovat zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Dohodli jsme řadu věcí, čili my jsme podrobnou analýzu k tomu dali, jsou tam i naše doporučení a věříme, že na pracovní úrovni k tomu bude přihlédnuto. Já bych jenom chtěl říct, že samozřejmě žijeme ze vzduchu, informace jsou velmi různé, zákulisní informace říkají, že již příští týden schválí vláda pracovní verzi toho návrhu tzv. rychlé novely zákoníku práce, že poté bude ultrakrátké připomínkové řízení, koneckonců, když sám pan ministr říká, že těch 38 bodů projednával s našimi kolegy, já jsem si tady honem udělal propočet, mně to vyšlo, že na jeden bod jim zbylo okolo 130, 140 vteřin, takže jistě víte, že to není na dobré projednání věci.

Chtěl bych říct, že to, co odborům vadí, je, že tam nebylo zatím přihlédnuto ke konkrétním opatřením na podporu růstu, podporu ekonomiky. Náš dlouhodobý názor je, že ultralevná práce, na kterou se zatím liberální vlády zde snaží Českou republiku nasměrovat, není cestou ke znalostní ekonomice. Ta je založena na drahé práci, na velkém know-how. My sledujeme celou řadu věcí, které proti tomu jdou. Třeba uvedu drobný příklad, jenom v oblasti autorského práva se například chystá zrušení možnosti, aby existovaly tzv. open source IT programy, to znamená to, co podporuje tvořivost lidí, aby sami se podělovali o své poznatky, okamžitě je zde snaha těch největších nadnárodních společností, které zde pracují, aby se všechno podřídilo tvrdému režimu "za všechno budeš platit". Čili chci říct, abych nebyl příliš epický, my jsme podrobné analýzy dali, jsme připraveni jednat, chci říci, že se s našimi sociálními partnery máme shodu o celé řadě řešení, v některých si samozřejmě nerozumíme, to je přirozené, ale neviděl bych věci tragicky, pokud by byl dán prostor k tomu, aby se skutečně věcně jednalo, a pokud by z druhé strany pak byla opravdu upřímná snaha, že se jenom formálně neodehraje kolo - vy si řekněte své a my si uděláme taky své. Pokud to bude věcná debata, vůbec se jí nebráníme a rozhodně pak nemusí dojít na to, o čem hovořil náš předseda Středula nebo pan Zavadil, že by mělo dojít k tomu, že by byly dramatické akce. On to také podmiňoval tím, bude-li vůle k dialogu, dohodneme se.

Moderátor
Říká pro tuto chvíli vedoucí pracovněprávního oddělení ČMKOS Vít Samek. Záhy se za oběma pány, ať už Vítem Samkem i Jiřím Rusnokem vrátíme, až budeme ve druhé hodině na čtyřiadvacítce probírat i penzijní reformu a právě i podrobněji zákoník práce. Pane ministře, Vy počítáte opravdu s tím, že bude nějaká rychlá novela zákoníku práce, kterou by vláda mohla probrat ještě do konce srpna?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ne, počítáme s tím, že proběhne byť zkrácené připomínkové řízení, že ten postup proběhne standartním způsobem, to znamená, že bude projednáván se sociálními partnery, v tom nevidím problém. Co se týká jeden a půl hodiny a 36 bodů, přece já s těmi lidmi nekomunikuji poprvé. Jsme řadu bodů si řekli, ano, tam není problém, ne, o tom budeme muset velmi pečlivě dál jednat. To se dá stihnout i za 10 vteřin. A co se týká toho argumentu, že poslali odborové organizace, respektive ČMKOS konkrétní připomínky, ano. Tentýž den, kdy na tiskové konferenci vyhlašují, že neexistuje, že všechno je špatně, že budou demonstrace a stávky, tak tentýž den posílají ministerstvu svoje konkrétní argumenty a náměty? Nepřipadá Vám to trošku divné?

Moderátor
Pane ministře, diferenciace odstupného, zkrácení nebo respektive uvolnění smluv na dobu určitou. To, co má obsahovat ta novela zákoníku práce. Kdy Vy půjdete s novelou zákoníku práce do vlády a předložíte ji tady Poslanecké sněmovně? Jaká je Vaše představa?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Diferenciace odstupného je jenom v tom, že ti, kdo budou v zaměstnání méně než rok, tak dostanou jednoměsíční odstupné, a ti, kdo budou zaměstnáni méně než 2 roky, tak dostanou dvouměsíční odstupné. Je to podpora toho, aby zaměstnavatelé vytvářeli nová pracovní místa a nebáli se zaměstnat zaměstnance na pracovní poměr na dobu neurčitou.

Moderátor
Novela zákoníku práce přijde kdy do vlády?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Novela zákoníku práce přijde do vlády, předpokládám, po standartním připomínkovém řízení, to znamená po standartním vypořádání připomínek. Budeme muset zkracovat lhůty, to je naprosto jasné, ale vzhledem k tomu, že to jsou všechno záležitosti drobných úprav, na které jistě všichni mají svůj jasný názor a svoje jasné argumenty, tak si myslím, že tam to zkrácení připomínkového řízení jenom co lhůty, nikoliv co do rozsahu, tak že nebude na závadu.

Moderátor
To znamená, kdyby mohla vláda se novelou zákoníku práce zabývat?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak to v tuto chvíli neumím říct, protože já jsem jasně slíbil jak zaměstnavatelům, tak odborům, že s nimi o tom budu diskutovat, ještě než ten návrh půjde do vlády, takže je to do velké míry odvislé i od toho, jak rychle budou schopni o tom jednat.

Pavel Kováčik /KSČM/, předseda poslaneckého klubu:
Spíše se ptejme na konečnou lhůtu a když čteme programové prohlášení i co se týká komentářů, které přišly kolem koaliční smlouvy, to okolo, to, co třeba říká i pan premiér o Řecku například, přestaňme se konečně strašit Řeckem, protože pokud vím, tak to se dostalo do té situace po 8 letech pravicových vlád, nikoliv levicových, aby bylo jasno. Tak čteme to tak, že co nejrychleji je třeba udělat příslušné změny zákoníku práce, ti odboráři jsou právem vyděšeni nebo alespoň ve střehu. Já Vás ujišťuji, že žádný z těch protestů nebude zbytečný, protože dostat lidi do ulic jen tak není zase žádná legrace.

Moderátor
Říká pro tuto chvíli Pavel Kováčik. Hosty Otázek zůstává stejně jako ministr práce a sociálních věcí, místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Dozvíte se i nové informace, které se týkají sociální pomoci ministerstva práce a sociálních věcí lidem v povodněmi postižených oblastech. Pane ministře, počítáte s tím, že lidé dostanou mimořádnou sociální dávku, tedy ti, kterým povodeň vzala velké množství majetku?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, v každém případě já jsem v kontaktu s řadou starostů postižených obcí, budu v kontaktu i s hejtmany, je potřeba říci, že v tuto chvíli máme připravený mechanismus, a já bych chtěl ukázat letáky, které budou mít občané k dispozici v následujících dnech na obecních úřadech, na správách sociálního zabezpečení, na úřadech práce. Ten mechanismus je připravený, ty prostředky na okamžitou pomoc v hmotné nouzi jsou také připravené, tam je jediný problém, že ty prostředky musí putovat z ministerstva práce a sociálních věcí prostřednictvím kraje na ty obce, ale já budu právě jednat s hejtmany o tom, aby tento převod peněz byl maximálně rychlý, tak, aby v několika dnech bylo možné, aby obce, pokud nemají dostatečné zálohy na pomoc v hmotné nouzi, tak aby byly schopny okamžitě svým občanům uvolňovat ty peníze na překlenutí té krátkodobé situace, než budou mít k dispozici další prostředky.

Moderátor
Platí tedy to, že 50 tisíc jako pomoc v hmotné nouzi budou dostávat i lidé v povodněmi postižených oblastech na Liberecku?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Ano, necelých 50 tisíc je ta horní hranice, každý, kdo chce, tak si může na webovském portálu mpsv.cz najít, jaké jsou podmínky pro čerpání, kam se má obrátit a také, jak říkám, buď si to najde na internetu anebo na tom letáku, který bude distribuován v následujících dnech.

Moderátor
Přepněte si na zpravodajskou čtyřiadvacítku, na jedničce i na čtyřiadvacítce zprávy, ale pokračujeme na čtyřiadvacítce, kde se od Jaromíra Drábka dočkáte dalších podrobností. Otázky pokračují na čtyřiadvacítce.

Zdroj: ČT 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:32.