Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Jaromír Drábek: Předpověď nezaměstnanosti, Ekonomika ČT 24 (ČT24)

Moderátor
A ministra Jaromíra Drábka teď zdravím po telefonu, dobrý večer.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Dobrý večer.

Moderátor
Pane ministře, nezaměstnaných tedy ještě letos přibude, o koho půjde především, o nové absolventy, o důsledek úsporných opatření vlády nebo ještě firmy budou hledat úspory?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tak v první řad to vidíme, že v současné době narůstá počet absolventů, kteří nesehnali zaměstnání, to znamená, že se zařadili do té statistiky nezaměstnaných. Počítáme, že v následujících měsících, zejména kolem října, budou přicházet lidé, kteří na léto sehnali sezónní práci, ale ta sezónní práce se špatným podzimním počasím bude končit a samozřejmě to, co bylo zmíněno, to je také důležitý fenomén. Nicméně, na rozdíl od těch příspěvků, které já jsem měl možnost slyšet, tak si myslím, že pokud bude přijímat vláda nějaká úsporná opatření, která se dotknou počtu pracovníků a já si myslím, že to nebude nějaký výrazný počet, alespoň zatím podle mého odhadu, tak si myslím, že se to projeví spíše až na konci roku.

Moderátor
Úřadující šéf ČSSD Bohumil Sobotka dnes prohlásil, že jen kvůli opatřením v dopravních stavbách přibude 20˙000 nezaměstnaných. Ztotožňujete se s tímto odhadem?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Já v tuto chvíli neumím přesně říci, kolik lidí to bude. Já nevím, kde Bohuslav Sobotka bere ta přesná čísla, když ta přesná čísla dnes nezná ještě ani ministerstvo dopravy. Myslím, že to jsou údaje, které bude možné odhadnout seriózně až za pár týdnů. Nicméně, je prostě fakt, že pokud vláda musí přistoupit k úsporným opatřením, tak to bude samozřejmě znamenat i pokles státních zakázek. Já si myslím, že určitým impulsem by mohlo být výrazné zvýšení průmyslové výroby meziročně, že by se to mohlo odrazit i na poptávce ve stavebnictví, a to by také mohlo mít za následek, že ten pokles vládních výdajů do stavebnictví by mohl být alespoň částečně vyrovnán komerční poptávkou z jiného sektoru.

Moderátor
Ale už teď poslední data ukazují, že průmysl posiluje, například jen mladoboleslavská Škodovka nabere tisícovku nových zaměstnanců. O kolik by podle vás ekonomika musela poskočit, aby nezaměstnanost místo růstu klesala?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Podle těch našich předběžných odhadů je to tak, že abychom nezaměstnanost udrželi na stávající úrovni, to znamená vykryli proti sobě to případné snižování vládních zakázek s růstem komerční ekonomiky, tak potřebujeme, aby ekonomika rostla někde mezi 2 - 3 %.

Moderátor
Ve hře je teď novela zákoníku práce, máte spočítáno, na kolik pomůže podle vás snížit nezaměstnanost?

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Tam ta čísla určitě není možné přesně odhadnout, navíc pokud se podaří projít legislativním procesem, ty jednotlivé změny zákoníku práce, tak jsou to záležitosti, které se projeví až od 1. ledna příštího roku. Nedá se očekávat efekt v měsících. Dobře všichni vědí, že ty změny zákoníku práce jsou spíše technického charakteru, mají zlepšit průhlednost pracovně-právních vztahů. Nepředpokládám, že by měly nějaký přímý dopad na výši nezaměstnanosti.

Moderátor
Pane ministře, proti navrhované novele už jsou nejen odboráři, ale i zaměstnavatelé, jako Škoda Auto nebo Arselor Mital, považují za tvrdou a jsou proti vyplácení podpor, pokud zaměstnanec skončí v práci sám, proti se postavil i premiér Nečas. Budete novelu upravovat.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Avšak přeci tady se používá slovíčkaření a staví se jedno vyjádření vytržené z kontextu proti druhému vyjádření vytrženému z kontextu a teď myslím konkrétně vyjádření mluvčího Škoda Auto. Přeci je naprosto jasné, že to, co říkají odboráři například na dnešní tiskové konferenci, že je výrazně mimo realitu, nikdo nechystá propouštění bez udání důvodu, nikdo nechystá zkrácení výpovědní doby, to jsou skutečně věci, které jsou mimo realitu, ale pokud se týká to, na co vy jste se konkrétně ptal, to znamená míry podpory v nezaměstnanosti u toho případu, kdy někdo sám dobrovolně odejde z práce. Ano, tady je jasná formulace z koaliční dohody, že bude nižší podpora v nezaměstnanosti u těch lidí, kteří sami dobrovolně opustí zaměstnání. A to jen potvrdil premiér Nečas.

Moderátor
Pane ministře, já vám děkuji za vaše názoru, přeji hezký večer. Na shledanou.

Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí:
Pěkný večer a na shledanou.

Zdroj: ČT 24

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:18.