Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Nový zákoník práce: až pět let na dobu určitou (MF Dnes)

Ministr Drábek už ví, jaké změny v zákoníku práce mají platit od ledna 2011. Zároveň by se měly uvolnit ruce velkým firmám, které by mohly lépe reagovat na dlouhodobé výkyvy v poptávce pomocí kont pracovní doby.

"Legislativně připravujeme čtyři základní změny zákoníku práce, vycházející z koaliční smlouvy. Budeme je projednávat ve zrychleném připomínkovém řízení a chceme, aby byly v účinnosti od 1. ledna 2011," uvedl Drábek pro MF DNES.

Odbory budou proti

Ministr tato opatření již předběžně konzultoval se zástupci zaměstnavatelů i odborů a nepředpokládá "žádné další formální kroky", řekl Drábek. "Změny považuji za drobné a je nutné je udělat velmi rychle," dodal Drábek s tím, že budou předcházet dalším úpravám zákoníku práce směřujícím k jeho zjednodušení v příštím roce.

Ne všichni zástupci odborů jsou však s načrtnutou situací smířeni. Pravděpodobně se strhne bitva hlavně o možnost řetězit smlouvy na dobu určitou až na pět let. To znamená, že s pracovníkem může být několikrát po sobě uzavřena smlouva na dobu určitou a firmy se tak kryjí před tím, aby například v případě úbytku zakázek nebo neshod s pracovníkem musely vyplácet odstupné. Dosud je možné řetězit smlouvy jen dva roky.

"Pětileté řetězení je pro nás nepřijatelné. To je věc, která například může bránit zaměstnancům dostat hypotéku a je jednoznačně proti nim," varoval včera místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Podle něj budou o návrzích obsažených v koaliční smlouvě s Drábkem ještě jednat. Hrozí tak vyhrocení situace až do stávek?

"O stávkách či protestech rozhodují členové, nebudeme dopředu vyhrožovat vládě. Pokud se ale lidé budou cítit ohroženi, tak samozřejmě protestovat mohou," dodal Pícl s tím, že je nutné mít každé opatření podložené argumenty tak, aby bylo zřejmé, že je výhodné nejen pro zaměstnavatele.

Firmy zatím s plány spíše souhlasí. "Vítám záměr zjednodušit konta pracovní doby. Od řady zaměstnavatelů vím, že tento nástroj by byl pro ně přínosný, ale dosud byl administrativně natolik složitý, že jej nevyužívali," říká Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která je členem iniciativy Pružné pracovní právo 2010, jež se snaží o zpružnění zákoníku práce.

Výpověď bez udání důvodů ani kratší výpovědní lhůta nebudou

Konta pracovní doby umožňují firmám nechat lidi doma, pokud nemají dost zakázek, a přitom jim platí mzdu. Jakmile je práce více, mohou je povolat do práce za "předplacenou" dobu. Dosud je tento cyklus omezen jen na jeden rok, což chtějí firmy prodloužit.

"Neodpracované hodiny i přesčasy by lidem spadaly do jakéhosi osobního konta, které by mělo víceletou platnost, aby se dokázaly vyrovnat i větší hospodářské výkyvy," nastínil Radek Špicar za Svazu průmyslu a dopravy. Ministerstvo na to slyší a chystá se zavést pružnější konta pracovní doby.

Naopak zatím neuvažuje o opatřeních, proti nimž by odbory pravděpodobně nejvíce protestovaly: výpověď bez udání důvodů a zkrácení výpovědní lhůty.

"S výpovědní lhůtou se nic měnit nebude a neuvažujeme ani o výpovědi bez udání důvodů," dodal Drábek.

Pro některé podnikatele je to zklamání. "Vyměnit člověka, který prostě špatně pracuje, je v dnešní právní úpravě téměř nemožné," upozorňuje spolumajitel softwarové společnosti JetSoft Vojtěch Pihrt. Podle něj nepružný zákoník jen nahrává obcházení.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:20.