Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Nezaměstnaní odpracovali přes 5000 hodin (Právo)

Veřejně prospěšné práce vykonává v Semilech od dubna devět lidí, od ledna do dubna jich bylo jen pět. Právu to sdělila Hana Bártová z Městského úřadu v Semilech s tím, že město zaměstnává také jednoho člověka na obecně prospěšné práce. Tito lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, jsou placeni úřadem práce.

"Vloni byl celkový počet zaměstnanců devět a letos zůstal nezměněn," konstatovala Bártová.

Naproti tomu v rámci veřejné služby zaměstnává město asi tři desítky zaměstnanců.

Jak dodala, zájem o tuto práci mezi nezaměstnanými trvá celý rok, co byla tato možnost zavedena. Ne všichni ale vydrží pracovat celou dobu, ačkoli sami nemají stálé zaměstnání. Naproti tomu osoby zaměstnané na veřejně prospěšných pracích posílá na městský úřad probační a mediační služba a jedná se o odsouzené pro méně závažné delikty.

Nejčastěji uklízejí ulice na sídlištích

Zaměstnanci ve všech třech skupinách vykonávají pro město podobné práce. Nejčastěji uklízejí ulice na sídlištích a v centru anebo pomáhají u krematoria či na stanovištích separovaného odpadu. V zimních měsících pak pomáhají při úklidu sněhu a chodníků. Někteří pomáhají také v neziskových organizacích, knihovně anebo mateřské či základní škole.

Na konci června bylo na Semilsku celkem 3707 nezaměstnaných, tedy 11,6 procenta, což je o 2,2 procenta více, než je průměr v Libereckém kraji. Právu to sdělil analytik trhu práce Úřadu práce v Liberci. V celém kraji je pak podle něho celkem 230 míst na veřejně prospěšných pracích, z nichž 43 je na Semilsku. Na jedno pracovní místo pak na Semilsku připadá více než 25 uchazečů, což je po Jablonecku nejvyšší počet. Volných pracovních míst zde firmy přitom nabízejí poskrovnu. Nejčastěji hledají v letních měsících stavební dělníky.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:25.