Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Vláda oznámila pět priorit (MF Dnes)

Čtyřicetistránkový dokument byl včera zveřejněn a dnes by ho kabinet měl schvalovat. Příští týden v úterý vláda se schváleným programem předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá o důvěru. Hlasování by mělo být pouhou formalitou: koaliční strany ODS, TOP 09 a VV mají v dolní komoře parlamentu jasnou většinu 118 hlasů.

Text programového prohlášení znovu shrnuje pět priorit nové vlády, byť jde o již známé sliby:

1. Zastavit zadlužování země, tak aby země měla už v roce 2016 vyrovnaný rozpočet. To bude zahrnovat řadu škrtů, které lidé pocítí už tento rok. Vláda argumentuje, že když se nebude škrtat nyní, budou úspory v budoucnu ještě daleko drastičtější.

2. Provést důchodovou reformu, aby za desítky let senioři nežili na hranici chudoby.

"Jestli po této vládě má zůstat něco pozitivního, tak je to důchodová reforma," řekl premiér Nečas (ODS).

3. Vláda slibuje lépe vypisovat veřejné zakázky, aby už dále nebyly synonymem korupce a plýtvání penězi daňových poplatníků.

4. Reforma zdravotnictví. To, na čem si vylámala zuby Topolánkova vláda a vlastně i všechny předchozí porevoluční kabinety, chce dokázat právě nastupující vláda. Pravicový kabinet chce posílit práva pacientů a také zachovat jejich finanční spoluúčast. I přes neoblíbené poplatky u lékaře je spoluúčast českých pacientů jedna z nejnižších v celém vyspělém světě. Pacienti si sice připlatí desítky korun za nejlevnější léky, ale vláda oplátkou za to slibuje dostatek veřejných peněz na to, aby mohla zaplatit léčbu lidem s nejtěžšími diagnózami.

5. Pátou prioritou je reforma vysokoškolského vzdělávání včetně zavedení školného. Vláda přitom zdůrazňuje, že systém placení bude nastavený tak, aby studenti spláceli školné až zpětně a nebylo tak překážkou vzdělání u sociálně slabých lidí.

Po hlavních prioritách následuje výčet konkrétních zákonů, které vláda navrhne. Hned na prvním místě je zákon o rozpočtové odpovědnosti. Následuje slib, že si ústavní činitelé sníží plat o pět procent.

Premiér Nečas uvedl, že očekává ještě nějaké podněty od kolegů na dnešním zasedání vlády, ale že na jeho konci kabinet program schválí.

"Věci veřejné budou mít na zasedání vlády ještě asi šest připomínek, jak návrh prohlášení upravit. Někde body koaliční smlouvy totiž v konečné verzi vypadly, ale doufáme, že jde jen o opomenutí," řekl včera ministr vnitra Radek John.

Jedna z připomínek se má týkat například snižování rozpočtu ministerstva obrany.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 4.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 01:59.