Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Srpen:

Drábek v srpnu startuje (E15)

"V tuto chvíli připravujeme variantní řešení dalšího postupu opřené o čísla, výpočty, modelování na desítky let dopředu. Na konci srpna chci o tom otevřít diskuzi a udělat první jednání uvnitř koalice, také s politickou opozicí a dalšími zájmovými skupinami, včetně sociálních partnerů," řekl Drábek.

Podkladem pro reformu budou výstupy Bezděkovy komise. "Budeme z nich vycházet, to jsme jasně řekli. Neznamená to ale, že bychom přejímali bez dalších analýz navržené řešení," dodal Drábek. Odborná a politická diskuze nad reformou má podle Drábka letos také skončit.

"Mým cílem je, abychom během podzimu prošli základními politickými jednáními a do konce roku měli jasno v nasměrování, abychom během prvního čtvrtletí příštího roku připravili potřebnou legislativu. Milníkem pro rozjezd prvních skutečných kroků reformy je první leden 2012, tehdy by už měly být v účinnosti," říká Drábek.

Bezděkova komise navrhla dva způsoby reformy. Obě počítaly se snížením pojistného na sociální zabezpečení z 28 na 23 procent superhrubé mzdy a se snížením stropů pro platby na sociální zabezpečení.

Se snížením sociálních odvodů nesouhlasí odbory, které jinak prosazují druhou, menšinovou variantu navrženou Bezděkovou komisí. V ní by člověk odváděl celou platbu na sociální pojištění do státního pilíře, ze svého by si mohl další tři procenta spořit na individuálním penzijním účtu. Většinová varianta Bezděkovy reformy také počítala s tím, že se pojistné sníží na 23 procent, z toho se však tři procenta do soukromých penzijních fondů přesunou povinně.

Výpadek příjmů způsobený snížením pojistného by mělo kompenzovat sjednocení sazeb DPH na 19 procent. S tím ale nesouhlasí ČSSD, protože podle ní by tak reformu zaplatili vyššími náklady chudší lidé a stávající důchodci.

"ČSSD si je vědoma, že se musejí provést parametrické úpravy důchodového systému, odmítáme však vyvedení peněz do negarantovaných privátních fondů," řekl Sobotka.

Zdroj: E15

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.8.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 10:04.