Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010:

Červenec

Obsah položky Červenec:

 • Na náměstí bude výstava proti chudobě (MF Dnes)
  ilustrační fotoOde dneška mohou lidé vidět výstavu, věnovanou boji proti chudobě přímo na Pernštýnském náměstí. Díla jsou rozdělena do několika témat, například zadlužování či nutnost vzdělání. Výstava se koná v rámci Evropského roku boje proti chudobě, který je mj. podporován ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).
  MF Dnes, 31. 7. 2010
 • Třetina žen na rodičovské dovolené chce pracovat po roce (HR management)
  ilustrační fotoTéměř třetina žen, tj. 27 procent, by chtěla po dovršení jednoho roku dítěte pracovat na alternativní pracovní úvazek, například z domova, ve formě klouzavé pracovní doby či na hlavní pracovní úvazek sdílený s jinou osobou. Z toho osm procent si tuto práci dovede představit již poté, co dítě završí půlrok svého života. Vyplývá to z průzkumu Sítě mateřských center, kterého se zúčastnilo celkem 760 respondentek.
  HR management, 30. 7. 2010
 • Jaromír Drábek - Novelizace zákoníku práce bude postupná (HR management)
  ilustrační fotoPracovní trh v ČR v nejbližších letech nečeká komplexní změna zákoníku práce. Jeho novelizace se bude dít cestou postupných kroků, řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Právě změny v zákoníku práce jsou jedněmi z nejvýraznějších, které koalice hodlá prosadit.
  HR management, 30. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: on-line rozhovor (iDnes)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce ušetřit 11 miliard korun. Prvním krokem má být důslednější kontrola vyplácení dávek. Úspory by mohly přinést také jejich centralizace a vznik jednoho superúřadu. To jsou jen některá témata, o kterých hovořil ministr resortu v on-line rozhovoru se čtenáři pro iDnes.
  iDnes, 28. 7. 2010
 • Ministr práce Drábek: vdovské ani sirotčí důchody rušit nebudeme (iDnes)
  ilustrační fotoNový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek stojí v čele resortu, který spravuje 40 % výdajů státu. Stát však nyní musí šetřit, a tak Čechy čekají razantní změny ve výplatě sociálních dávek, podpor v nezaměstnanosti a penzí. Vdovské ani sirotčí důchody se však rušit nebudou, ujistil čtenáře v on-line chatu ministr.
  iDnes, 27. 7. 2010
 • V zaměstnávání postižených budou změny (MF Dnes)
  ilustrační fotoFirmy zřejmě čekají změny v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V systému náhradního plnění firmy, které nechtějí nebo nemohou zaměstnávat čtyři procenta pracovníků z řad zdravotně postižených, odebírají výrobky nebo služby od firem zaměstnávajících více než polovinu handicapovaných. Podle ministra Drábka už však tento systém není účinný. "Budeme hledat cestu, která bude plnit tytéž cíle, ale nebude tak lehce zneužitelná," řekl Drábek.
  MF Dnes, 29. 7. 2010
 • V Česku podniká téměř milion lidí, to je více než loni (MF Dnes)
  ilustrační fotoNa konci června bylo v České republice 977 623 podnikatelů. To je o 20 447 více než ve stejném období loňského roku. Dvě třetiny z nich, zhruba 650 000, vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jako svou hlavní, zbytek jako vedlejší. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  MF Dnes, 29. 7. 2010
 • Vznikne jeden super úřad práce (MF Dnes)
  ilustrační fotoÚřady práce čeká od nového roku změna - už jich nebude 77, ale jen čtrnáct. A nad nimi navíc bude bdít centrální úřad práce. Ministerstvo práce si od změny slibuje úspory, které umožní lépe se soustředit na kontrolu práce načerno.
  MF Dnes, 28. 7. 2010
 • Tátové z Prahy si vedou nejlépe (MF Dnes)
  ilustrační fotoPražský táta je dobrý táta. Alespoň ve srovnání s muži z jiných krajů. Vyplývá to z výsledků sociologického průzkumu nazvaného Podoby otcovství v České republice, který nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci projektu „Táto, jak na to?“, který je z větší části financovaný z dotací Evropského sociálního fondu (ESF).
  MF Dnes, 28. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Práci načerno nelze tolerovat (Právo)
  ilustrační fotoV rozhovoru pro deník Právo, hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek o plánovaných historických změnách v současné struktuře úřadů práce, která by se od příštího roku měla přizpůsobit krajskému uspořádání našeho státu s cílem zefektivnit jejich řízení a posílení kontrolní činnosti. „Mimo jiného i proto, že vysokou míru práce načerno není možné v Česku nadále tolerovat“, řekl Drábek.
  Právo, 28. 7. 2010
 • Pakt zaměstnanosti zlepší rozvoj v kraji (Deníky)
  ilustrační fotoKlíčovým projektem Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje je pakt zaměstnanosti, který má pomoci s ekonomickým rozvojem kraje. Jeho cílem je zlepšování podmínek pro zaměstnanost obyvatel našeho kraje, a to především na základě spolupráce všech důležitých aktérů, kteří mají na zaměstnanost vliv. Jsou to představitelé významných podnikatelských uskupení, středního i vysokého školství a úřadů práce.
  Deníky, 27. 7. 2010
 • Slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Jozef Mihál: Dávky dáme všem, klesat budou s výší příjmu (MF Dnes)
  ilustrační fotoPodle slovenského ministra práce Jozefa Mihála má už Slovensko jasnou představu, jak změní sociální systém. U důchodů mají Slováci šest let náskok, což dává Čechům možnost poučit se z jejich chyb. Chce prosadit zavedení jedné sociální dávky 185 eur pro všechny či snížit sociální pojištění na polovinu.
  MF Dnes, 27. 7. 2010
 • Slovensko, reformní laboratoř (MF Dnes)
  ilustrační fotoZe slovenské důchodové reformy se chce česká vláda poučit, reformy sociálních dávek poběží zřejmě v obou zemích současně. Při práci na důchodové reformě se české ministerstvo práce inspiruje na Slovensku. Chce se však vyvarovat slovenských chyb. "Slovenské zkušenosti jsou pro nás naprosto zásadní," prohlásil ministr práce Jaromír Drábek na společné tiskové konferenci se svým slovenským protějškem.
  MF Dnes, 27. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Mezi českými podnikateli je stále více cizinců (ČT 24)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro relaci Ekonomika na ČT 24, hovořil mj. o zpřísnění podmínek vydávání živnostenských listů pro cizince ze třetích zemí, kterých jen za poslední rok v ČR přibylo o více jak 10 tisíc.
  ČT 24, 26. 7. 2010
 • Drábek zpřísní podmínky pro práci cizinců ze třetích zemí (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chce změny, které by omezily zaměstnávání cizinců ze třetích zemí. Úřad plánuje pro občany z těchto států zpřísnit podmínky pro udělování živnostenského oprávnění. "Budeme muset ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu podle mého názoru velmi výrazně přehodnotit například způsob udělování živnostenského listu cizincům ze třetích zemí," řekl Jaromír Drábek.
  MF Dnes, 26. 7. 2010
 • Nový plán: cizincům ztížíme podnikání (LN)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chce změny, které by snížily zaměstnávání cizinců třetích zemí. Kromě doporučení úřadům práce, podle kterého mají prodlužovat povolení k zaměstnání pouze těm cizincům, jejichž pracovní místa jsou jen těžko obsaditelná občany Česka, Evropské unie či Švýcarska, by se měly změnit i podmínky pro udělování živnostenského oprávnění cizincům ze třetích zemí, řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  Lidové noviny, 26. 7. 2010
 • Vláda se chce inspirovat slovenskou důchodovou reformou (Právo)
  ilustrační fotoČeská vláda se chce při důchodové reformě inspirovat reformou, kterou před časem udělali na Slovensku.
  Právo, 24. 7. 2010
 • Zaměstnanci ČSD pracovali v ČR, důchod budou brát na Slovensku (Právo)
  ilustrační fotoBývalí zaměstnanci Československých státních drah z Olomouce a Litoměřic pracovali celý život v Čechách a na Moravě, důchod jim však bude chodit ze Slovenska.
  Právo, 24. 7. 2010
 • Konec sporu o neschopenky. Zaplatí je stát (LN)
  ilustrační fotoNáklady na hlášení pracovní neschopnosti začne od 1. srpna platit lékařům stát. Pacientům tak už nehrozí, že by museli za neschopenku dát sto korun.
  Lidové noviny, 24. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Změna v koncepci rodičovské dovolené (ČT 2)
  ilustrační fotoO změnách v koncepci rodičovské dovolené či výše peněžité pomoci v mateřství anebo také o osudu tzv. otcovské dovolené společně diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a prezidentka Sítě mateřských center Rút Kolínská na ČT 2.
  ČT 2, 23. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Chci zjednodušit zaměstnávání lidí (MF Plus)
  ilustrační fotoÚprava výpovědní lhůty, pružnější zaměstnávání na dobu určitou či zpřísnění kontrol práce načerno, to jsou jen některé záměry, o kterých krátce hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro MF Plus, v rámci chystaných změn v zákoníku práce.
  MF Plus, 23. 7. 2010
 • Zákoník práce se bude měnit jen pozvolna (LN)
  ilustrační foto„Pracovní trh v České republice nečeká v nejbližších letech komplexní změna zákoníku práce. Jeho novelizace se bude dít cestou postupných kroků“. Řekl to nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  Lidové noviny, 23. 7. 2010
 • Zřízení superúřadu potrvá roky (Právo)
  ilustrační fotoZřízení jediného "superúřadu", který by vyplácel sociální dávky, potrvá roky. Vyžádá si to složité organizační úpravy. Uvedl to nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, který plány na jeho zřízení zařadil mezi úkoly svého ministerstva.
  Právo, 23. 7. 2010
 • Stát posílí kontroly v pracovních agenturách (MF Dnes)
  ilustrační fotoPodle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) některé agentury práce pozdě vyplácejí mzdu a celá pětina z nich nelegálně zaměstnává cizince. V 68 procentech kontrol agentur práce se navíc zjistilo, že porušují pracovněprávní předpisy. Úřady práce v roce 2009 prověřily 674 agentur a uložily jim 153 pokut ve výši 22,3 milionu Kč.
  MF Dnes, 22. 7. 2010
 • Spor o penze má vyřešit snížení stropů pojištění (Právo)
  ilustrační fotoVláda zřejmě vyřeší rozhodnutí Ústavního soudu o změně výpočtu důchodů tím, že sníží stropy pro platby na sociální zabezpečení. K dispozici má ovšem ještě dvě další varianty řešení. Ty jsou však nevhodné buď s ohledem na státní rozpočet, nebo na sociální situaci důchodců s nízkými příjmy. ČTK to řekl nový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
  Právo, 22. 7. 2010
 • Drábek připravuje revoluci v systému sociálních podpor (Právo)
  ilustrační fotoMezi čtyřiceti úkoly, které si chce jeho úřad uložit, je třeba i podmínění výplaty sociálních dávek, zajištěním řádné školní docházky pro děti. Výrazná změna celého systému sociálních dávek, nastartování důchodové reformy či opatření prorodinné politiky patří mezi hlavní priority nového ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.
  Právo, 22. 7. 2010
 • Nezaměstnané absolventy rekvalifikace příliš nelákají (MF Dnes)
  ilustrační fotoNezaměstnané absolventy škol rekvalifikace příliš netáhnou. Z těch, kteří byli letos zapsaní v evidenci tuzemských úřadů práce, jich do pololetí rekvalifikaci absolvovalo 1 563, tedy pouhý zlomek. Úřady práce jich totiž letos každý měsíc průměrně evidovaly přes 26 000. Loni do konce června dostalo rekvalifikaci 760 absolventů škol. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí.
  MF Dnes, 22. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Zaměřit se na rodiče, jejichž děti nechodí do školy, hodlá nový ministr práce a sociálních věcí (Radiožurnál)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, v rozhovoru pro Radiožurnál, hovořil o chystaných změnách v systému sociálních dávek a podmínek nároku na jejich pobírání, které by bylo možné vázat na povinnost rodičů, zajistit řádnou docházku svých dětí do škol a jejich výchovu.
  Radiožurnál, 20. 7. 2010
 • Ministerstvo plánuje větší kontrolu agentur práce (Metro)
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí chce posílit kontroly agentur práce a firem zaměstnávajících cizince. Podle výsledků kontrol bylo loni zjištěno nelegální zaměstnávání cizinců u pětiny kontrolovaných firem. Celkem loni provedly úřady práce 1898 kontrol u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávali zahraniční pracovníky. Nelegálně zaměstnávalo zahraniční pracovníky 401 z nich.
  Metro, 21. 7 . 2010
 • Recept na spravedlivější penze: bohatým přidat, chudým ubrat (MF Dnes)
  ilustrační fotoDůchodový systém je podle Ústavního soudu nespravedlivý a musí se změnit. Pouhé snížení stropů pro platby pojistného však stačit nebude a bude nutné změnit i výši penzí jednotlivých příjmových skupin.
  MF Dnes, 19. 7. 2010
 • Vznikne superúřad pro výplatu veškerých dávek (MF Dnes)
  ilustrační fotoČlověk, který bude potřebovat pomoc od státu, bude muset splnit přísnější podmínky. Ale zároveň se může těšit na to, že mu ubude papírování a všechny dávky a podpory si už vyřídí na jednom úřadě. Dnešní systém, ve kterém se vyplácí osmnáct různých dávek, by se měl podstatně zjednodušit. "Chceme dnešní systém sjednotit do tří nebo čtyř dávek," říká v rozhovoru pro MF Dnes nový ministr práce Jaromír Drábek.
  MF Dnes, 19. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Superdávky bude za pár let vyplácet superúřad (MF Dnes)
  ilustrační fotoMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, v rozhovoru pro MF Dnes, hovořil o budoucích změnách v systému sociálních dávek, které bude nutné provést v rámci úsporných opatření. „V horizontu několika málo let se asi nepodaří dosáhnout jedné superdávky, ale sjednotit je do tří nebo čtyř, považuji za realistické“, říká ministr resortu.
  MF Dnes, 19. 7. 2010
 • Romové získali novou práci. Nabídl jim ji Prostor (MF Dnes)
  ilustrační fotoSkupinku Romů zaměstnává v Kolíně občanské sdružení Prostor, které se zabývá sociální a drogovou problematikou. Osmnáct Romů je rozděleno do tří skupin a na různých místech se starají o úklid a zeleň.
  MF Dnes, 17. 7. 2010
 • Počet cizinců pracujících v Česku se opět zvyšuje (Právo)
  ilustrační fotoCizinců pracujících v Česku již druhý měsíc přibývá. V červnu jich bylo 218 462, o 161 více než v květnu a o 682 více než v dubnu. Zvrátil se tak rok a půl trvající trend, kdy se jejich počet neustále snižoval.
  Právo, 17. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Začneme pečlivě kontrolovat život dávkařů (LN)
  ilustrační fotoO důchodové reformě a úpravě výpočtu důchodu pro lidi s vyššími přijmy mj. v souvislosti s nálezem Ústavního soudu hovořil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro Lidové noviny.
  Lidové noviny, 16. 7. 2010
 • Duel - Bohuslav Sobotka a Jaromír Drábek (ČT 2)
  ilustrační fotoNový ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem pořadu Události a komentáře na ČT 2, kde společně s úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou mj. hovořili o funkci stínové vlády, možnostech spolupráce a důchodové reformě.
  ČT2, 14. 7. 2010
 • Kraj pomohl veřejně prospěšnými pracemi (Právo)
  ilustrační fotoJihočeský kraj pomohl od května loňského roku veřejně prospěšnými pracemi (VPP) dvěma stovkám lidí bez práce. Největší zájem o ně projevila v kraji Správa a údržba silnic.
  Právo, 14. 7. 2010
 • Nový ministr je z Jablonce (MF Dnes)
  ilustrační fotoVčera okolo poledne složil do rukou prezidenta slib bývalý jablonecký zastupitel Jaromír Drábek. K práci poslance mu tak oficiálně přibyl i mandát ministra práce a sociálních věcí (MPSV).
  MF Dnes, 14. 7. 2010
 • Nezaměstnanost klesá už čtvrtý měsíc po sobě (Právo)
  ilustrační fotoNezaměstnanost v Česku nepřetržitě klesá už čtyři měsíce. V červnu se míra nezaměstnanosti proti květnu snížila o 0,2 procentního bodu na 8,5 procenta. Úřady práce podle včera zveřejněných údajů evidovaly ke 30. červnu 500 500 nezaměstnaných, což bylo o 14 279 méně než ke konci května.
  Právo, 13. 7. 2010
 • Jaromír Drábek - nastupující ministr práce a sociálních věcí (Radiožurnál)
  ilustrační fotoNastupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v rozhovoru pro Radiožurnál hovořil o závěrečném podpisu koaliční dohody a nadcházejícím jmenování nové vlády prezidentem Václavem Klausem.
  Radiožurnál, 12. 7. 2010
 • Změny v dávkách pocítí každý (MF Dnes)
  ilustrační fotoBudoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek slibuje první změny v sociálním systému už v září. Dávky se ale začnou snižovat až od ledna. Na sociálních výdajích chce budoucí vláda ušetřit až 11 miliard korun. Zachová některá úsporná opatření z letošního roku, seškrtá například porodné nebo zdravotní příspěvky a zpřísní výplaty dávek.
  MF Dnes, 12. 7. 2010
 • Ministr z hospodářské komory (LN)
  ilustrační fotoNa první pohled tichý a nevýrazný muž, který ale hned začne působit suverénně, když se řeč dostane na "jeho" téma. Takový je Jaromír Drábek, místopředseda TOP 09 a poslanec, navržený na ministra práce a sociálních věcí.
  LN, 12. 7. 2010
 • Jaromír Drábek: Potírání práce načerno je to nejzásadnější (LN)
  ilustrační fotoBudoucí ministr sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce bojovat proti zneužívání sociálních dávek. Zhruba čtvrtina "nezaměstnaných" podle něj pracuje načerno, řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.
  Lidové noviny, 12. 7. 2010
 • Přeškolovat se teď mohou i lidé ve výpovědi (MF Dnes)
  ilustrační fotoPracovníci z firem postižených krizí na Vysočině se mohou školit pro jinou práci. Zatím co dosud se rekvalifikační kurzy úřadů práce v kraji týkaly pouze nezaměstnaných, nedávno zahájený projekt Restart z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, nabízí pomoc už lidem ve výpovědní době.
  MF Dnes, 12. 7. 2010
 • Výstava poukáže na boj s chudobou (Deníky)
  ilustrační fotoDalší umělecká díla si budou moci zájemci prohlédnout na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. V pondělí sem dorazí putovní výstava k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Ukáže, jak se s finanční tísní poprali lidé nejen z Budějovicka.
  Deníky, 10. 7. 2010
 • Sociálních nepokojů se nebojím. Česko není Řecko. (HN)
  ilustrační fotoBudoucí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) dostal jasný úkol: provést největší reformy sociálního systému, důchodů a zákoníku práce za posledních 20 let. A i když reformy určitě budou bolet, Drábek je přesvědčený, že svou roli zvládne, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
  HN, 9. 7. 2010
 • Agentury nezákonně vybírají za brigády peníze (LN)
  ilustrační fotoPokud se lidé odhodlají najít si prázdninovou brigádu v zahraničí a budou pracovat přes personální a pracovní agentury, měli by si dávat pozor. Mnohé z nich totiž vybírají za zprostředkování práce poplatky, i když by to mělo být ze zákona zdarma. Varovalo před tím ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
  LN, 9. 7. 2010
 • Starších sta let je v Česku 686 (Právo)
  ilustrační fotoLidí starších sta let je podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 686. Celkem 334 z nich oslavilo stovku letos, dalších 325 se narodilo mezi lety 1903 až 1909.
  Právo, 9. 7. 2010
 • Lidé méně čerpají nemocenskou (Právo)
  ilustrační fotoVe srovnání s loňskem se opět zkrátila doba, kterou lidé tráví na nemocenské. Zatímco v loňském roce marodili lidé v prvním čtvrtletí v průměru 4,3 hodiny za měsíc, letos to bylo 3,7 hodiny. Ještě v roce 2007 činil však průměr za stejné období 8,3 hodiny.
  Právo, 9. 7. 2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.12. 2018 000 23:26.