Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Jaromír Drábek: on-line rozhovor (iDnes)

Dobrý den, pane ministře. Problém udržitelnosti důchodů je převážně způsoben tím, že vysoké procento lidí dalo přednost vlastní spotřebě před reprodukcí (investicí do dětí). A co svět světem stojí, zajištění ve stáří je dáno více či méně solidarizovanou péčí potomků. Kdo tedy potomky nemá, měl by se o své zabezpečení ve stáří postarat logicky sám. Takže systém, kdy bezdětní a jedno dětní by kromě odvodů na důchody předchozí generace ještě plně či z poloviny individuálně spořili na vlastní důchod, by umožňoval udržitelnost průběžného systému v současné podobě. V současném systému bezdětní budou parazitovat na investici jiných lidí do nové generace. Souhlasíte s tímto názorem? Jak se to promítne do reformy důchodů?
DanSed

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Dobrý den, při přípravě důchodové reformy budem řešit i tuto otázku.

Dobrý den, pane ministře. Princip důchodové reformy podle posledního návrhu Bezděkovy komise spočívá ve snížení sociálních odvodů do průběžného systému o 75 mld. Kč ročně, čímž vytváří umělý deficit důchodového účtu. Ten pouze z 1/3 pokrývá díky transferu ze státního rozpočtu z vyššího výběru DPH. Zároveň umožňuje soukromým fondům inkasovat povinné platby od občanů po dobu minimálně 25 let, aniž by fondy musely jedinou korunu vyplatit. Sám Bezděk přiznává, že kumulované saldo na průběžném systému dosáhne 55% HDP. Jak je možné, že vláda chce vycházet z tohoto naprosto průhledného podvodu, kdy dochází k sanaci soukromých finančních institucí na úkor deficitu na průběžném důchodovém účtu?
DanSed

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Snížení odvodové zátěže je jednou z motivací pro zavedení důchodové reformy. Přesun části zátěže z přímého zdanění do nepřímého považuji za správný krok. Nepovažuji to ani za podvod, ani za přesun prostředků do soukromé sféry, fondy pravděpodobně nebudou soukromé, nebo budou pod striktní kontrolou státu.

Hezké dopoledne, pane ministře. Smím znát Váš názor na již dříve připravovaný přesun dávek vyplácených obcemi do kompetence státu (dřívější projekt Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu)? Dle mého názoru by to byl velmi systémový a nákladově značně úsporný krok. Děkuji. Pavel Benda
PavlikB

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Mým cílem je sjednocení výplat dávek do jednoho místa.

Dobrý den, zaslechl jsem na úřadu práce, že se u dlouhodobých žadatelů o sociální dávky mají nyní na úřadech kontrolovat i jejich stavební spoření (jednoduše a rychle podle rodného čísla žadatelů a jejich dětí pro vyplacení státního příspěvku-asi ve spolupráci s ministerstvem financí?), že sociální dávky nejsou určeny na taková investiční spoření, ale jako dávka nouze pro nejpotřebnější. Jaký je Váš názor? Děkuji.
Tom767

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
U žadatelů o sociální dávky se má přihlížet ke všem možnostem zajistit si prostředky na živobytí jinak než pomocí od státu. Pokud někdo sociální dávku nepotřebuje (je schopen ji investovat), je její vyplácení v rozporu s účelem sociální dávky.

Dobrý den, pane ministře. Z Vašich proklamovaných aktivit ze všeho nejvíce čiší touha něco změnit za každou cenu aniž byste byl seznámen s problematikou. Vzpomínáte si třeba na to, že ČSSZ nebyla schopna řešit vyplácení nemocenských? Myslíte si, že je dobré vyhlašovat například výraznou restrukturalizaci úřadů práce, aniž byste měl prověřené možné dopady? Mám známou na kontaktním místě vyplácení dávek státní sociální podpory a ta už byla několikrát fyzicky napadena za to, že někdo neměl nárok na dávky. Myslíte, že to teď bude lepší? Děkuji a proboha dvakrát měřte, jednou řežte!
HBA

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Děkuji za Váš názor, i když mě mrzí že mé kroky hodnotíte jako touhu něco změnit za každou cenu. Vycházím především z mnoha let vlastní zkušenosti.

Vážený pane ministře, máte v úmyslu měnit nebo rušit i dávku státní sociální podpory příspěvek na bydlení? Obdobná dávka, ale více adresná je vyplácena ze systému hmotné nouze. Děkuji za odpověď. Jana Malá, Olomouc
Jana1234

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Mám v úmyslu postupovat ke sjednocování sociálních dávek a podpor. To, co uvádíte, je jeden z typických příkladů.

Dobrý den,chtěl bych dát takový návrh dávky a přídavky na děti se dávali jen do počtu dvou dětí.Pro rozumné lidi je nepřijatelné mít více dětí,když vůbec nepracují a nemají je jak uživit. Samozřejmě se může stát,že se dočasně ztratí práce,ale to je jiný případ.
ellinas

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Takto striktní omezení mi nepřipadá rozumné, nicméně budu usilovat o změny, které povedou k tomu, aby byly podpory rodin s dětmi více zaměřeny na motivaci k ekonomické aktivitě.

Dobrý den, pane ministře. Jak si představujete v praxi kontrolu oprávněnosti vyplácení sociálních dávek? Myslíte, že třeba problematičtí rodiče nepošlou dítě jednou za měsíc do školy, aby měli nárok na dejme tomu přídavky na děti? Myslíte, že ředitelé škol budou odvážní a budou všechny absence hlásit? Děkuji.
HBA

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Poslat děti jednou za měsíc do školy opravdu nebude dostatečné. Vyjednávám s ministrem školství společný postup.

Dobrý den pane ministře, předně Vám gratuluji k Vašemu významnému postu a přeji úspěchy ve Vaší nelehké práci! A nyní můj dotaz - je mi 39 let a již 9 let jsem vdova s jedním v současné době 15-ti letým dítětem. Od smrti manžela pobírám vdovský a sirotčí důchod. Četla jsem článek, že se uvažuje o zrušení vdovských důchodů. Je to pravda? Musím říct, že ve své nelehké situaci si nedovedu představit, zůstat jen s mým platem a přijít o tyto dávky. Navíc jde nyní dcera na gymnázium a předpokládá se, že bude navštěvovat vysokou školu... Velice děkuji za odpověď!
uni

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Děkuji za gratulaci. Vdovské důchody se rušit nebudou, nemusíte mít žádnou obavu. Po realizaci důchodové reformy se pravděpodobné nebudou přiznávat nové vdovské důchody, protože se zavede velmi zjednodušeně řečeno společný pojistný základ manželů.

Poslední otázka - myslíte si, že sociální smír, který v této zemi víceméně dlouhá léta funguje, vydrží i Vaše ministrování? Myslím, že lidi opravdu všechno nevydrží a je otázka, jak "měkký" či "tvrdý" budete. Jak například budete řešit případné stávky a jiné protesty v hromadné dopravě či jinde? Opravdu jste tak naivní, že věříte jen v dialog a to, že lidé vše pochopí? Přeji hezký den.
HBA

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Myslím si, že sociální smír vydrží i moje ministrování. Nepovažuji to za naivitu

Dobrý den pane ministře, jaký je Váš názor na rušení vdovských a sirotčích důchodů? Studuji posledním rokem VŠ v Praze, k tomu brigádničím a i přes to upřímně si nedovedu představit, jak bych existoval bez sirotčího důchodu, děkuji za odpověď:)
Jayy

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Jak jsem již odpovídal, s rušením vdovských důchodů se nepočítá, s rušením sirotčích důchodů též ne. Tato mediální fáma vznikla tím, že po provedení důchodové reformy nebudou vdovské ani sirotčí důchody potřeba, protože naspořené prostředky v kapitálovém pilíři budou součástí dědictví. To je ale vize toho, co bude někdy za 30 let.

Dobrý den, pane ministře. Jakým způsobem budete podporovat zaměstnávání lidí nad 40 let, kteří, pokud nemají skutečně speciální znalosti a dovednosti, jsou kvůli věku personalisty šmahem vyřazování z výběrových řízení. A jejich šance získat práci, bez ohledu na jejich skutečné znalosti a dovednosti, je velmi malá. Přitom do důchodu mají 15 - 25 let, mají kvalitní středoškolské a vysokoškolské vzdělání často technického směru, odpovídají praxi, ale dostanou se maximálně k práci nějakého nočního hlídače či vrátného či dispečera někde na skládce odpadků.... děkuji.
radim36

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Žádnou selektivní podporu nepřipravuji. Mým názorem je, že po odeznění současné krize bude pokračovat trend posledních několika let, že jsou stále více žádaní zkušení zaměstnanci.

dobrý den pane ministře, proč pracující důchodce bere důchod a ještě vydělává? plánujete v této věci udělat nějaké změny? odstraněním této "duplicity" by se snížila nezaměstnanost a ušetřily by se prostředky v důchodovém fondu ...děkuji ps: minimálně tito pracovníci by měli odejít
semetin

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Plánujeme snížit slevu na dani u těch, kteří pobírají důchod.

V rámci ČR i EU je agentura práce u nás nejdražším podnikáním vůbec. Zájemce zaplatí podle rozsahu každé 3 roky 5-25 tisíc korun. Musí mít SŠ vzdělání a 5 let praxe v oboru nebo VŠ+2 roky. Projít bezpečnostní prověrkou MV ČR. Už tak šílené požadavky (Polsko SŠ a doživotní povolení za 1.400,- Kč, Slovensko SŠ nebo VŠ a doživotní dle rozsahu 400,- až 2.500,- Kč, Holandsko bez omezení atd.) chce MPSV v návrhu z 1/2010 zpřísnit. Každoročními „odbornými zkouškami“ zástupců agentur práce za kolek 20 tisíc Kč. Kdo neprojde, povolení seberou. Korupční charakter změny je jasný. O zdražení nemluvě. Dnes platíme za 10 let 15-75 tisíc Kč, nově jednorázově za doživotní licenci 15-65 tisíc Kč plus 200 tis. za přezkušování, tedy přes čtvrt milionu. Ministerstvo průmyslu vychází všemožně podnikatelům vstříc, zjednodušily a zlevnily se živnosti, zřídily se Czechpointy, ubývá byrokracie, 14 let fungovaly AP na živnostenský list „Zprostředkování prací a služeb“ za 1 tis. Kč. Co hodláte změnit? Burkovič
erbicek

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
V prvním kroku se zaměřím na snížení byrokracie a odstranění případných korupčních možností. V druhém kroku budu vyhodnocovat případné uvolnění podnikání v tomto oboru, i na základě Vámi popisovaných zkušeností ze zahraničí.

Vážený pane ministře, v ČR žijí desítky tisíc cizinců. Bylo jim to z české strany umožněno a celá řada z nich našla uplatnění v českém průmyslu. Jako jejich zaměstnavatel musím konstatovat, že především pracovníci Vietnamské národnosti vykazují bezprecedentní hodnoty produktivity práce a jsou-li řádně a nediskriminačně odměňováni, je u nich možné docílit téměř nulové fluktuace. Takovéto pracovní týmy jsou pak páteří výrobních celků. Úřady práce selektivně odmítají prodlužovat pracovní povolení a já to osobně považuji za krajně nespravedlivé a diskriminační. Proč není možné zachovat pracovní místo výkonnému dělníkovi, který 3 roky buduje své pracovní know-how? Úřad práce je schopen dodat jakkoli početnou "masu" bez zájmu, bez chuti k pracovnímu nasazení, s nízkou pracovní morálkou a jako vendetu za projevený nezájem zbavit ÚP části "frekventantů" perzekuuje zaměstnavatele odebráním pracovní licence zapracovaným dělníkům, na kterých stojí budoucnost firmy. Jak vnímáte tento problém?
Mirek130273

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Rozumím Vašemu postoji. Prosím pochopte můj přístup, který vychází z toho, že každého tuzemského nezaměstnaného musí stát z Vašich daní platit. Budu se snažit o vyvážený postup.

Pánové Bezděk, Rusnok a další jsou představiteli soukromého finančního sektoru, který má zájem na „státní zakázce“ v podobě vyvedení 3 % z mezd na povinné penzijní spoření a pojištění u několika příslušných finančních skupin (AEGON, ING. a další). Bězděkovci zamlčují, že důchodové reformy tohoto druhu se ve světě už nedělají, poslední dílčí privatizace proběhly již před léty na Slovensku a v Rumunsku. Světová banka – po zkušenostech s těmito reformami – již privatizaci veřejného penzijního systému v jakémkoliv rozsahu nepodporuje. Pro členské země EU Světová banka – již od roku 2003 – doporučuje tzv. Panevropský penzijní systém, který sestává ze základního veřejného pilíře na bázi skutečného pojištění, dále ze sociálního pilíře a z dobrovolného soukromého penzijního pilíře. Základní penzijní pilíř tohoto typu (NDC) v posledních letech zavedla a zavádí i řada zemí mimo EU. Hodláte podpořit zmíněný základní návrh Bezděkovy komise na důchodovou reformu?
Jaroslav František

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Budu vycházet ze závěrů Bezděkovy komise. Konkrétní návrh, ve variantách, pro odbornou i politickou diskusi, vypracuje ministerstvo.

Dobrý den,pane ministře,vůbec se mi nelíbí chystaný nový zákoník práce.Pokud by nemělo být omezení práce na dobu určitou,tak, jak chcete zabránit tomu,aby nás starý kolem 50 let prostě nevyměnili za děti svých kamarádů nebo za svoje známé i v našem věku kteří přijdou třeba o práci.Já už vidím,jak to bude známý přijde a řekne jsem bez práce a ozve se,počkej, teď tady jednomu končí smlouva,tak já ho vyhodím a přijmu tebe.Jak tohle bude sledováno?Děkuji za odpověď
Yvushe

Jaromír Drábek (ministr práce a sociálních věcí):
Žádný nový zákoník práce nechystám. Uvolnění podmínek pro uzavírání smluv na dobu určitou by mělo vytvořit více pracovních míst. Řetězení pracovních poměrů bude omezeno, takže nemusíte mít žádné obavy.

Zdroj: iDnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 30.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:15.