Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Tátové z Prahy si vedou nejlépe (MF Dnes)

"Muži v roli otců se v Praze daleko více zapojují do každodenní péče o děti včetně jejich doprovázení do školky a školy. Pomáhají při domácí přípravě do školy, zajištění jídla a hygieny a také jim nedělá problém trávit volný čas s dětmi," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

I v oblasti názorů na to, kdo by měl zůstat s dítětem doma, otcové v Praze ve srovnání s ostatními regiony více prosazují střídání rodičů v průběhu rodičovské dovolené. Na druhou stranu více než ostatní tvrdí, že jejich partnerky chtějí zůstat s dítětem doma samy.

"Přestože v příjmech matek a otců jsou v Praze nejmenší rozdíly, hlavním důvodem dotazovaných otců, proč nezůstali nebo neplánují zůstat s dítětem na rodičovské dovolené, byla finanční nevýhodnost," uvedla dále Plívová.

Při narození dítěte si přesto pražští tátové ve srovnání s ostatními častěji berou neplacenou dovolenou a ze všech dotazovaných mužů v Česku se cítí být nejméně diskriminováni zaměstnavateli například kvůli různým benefitům spojeným s péčí o děti.

S životním stylem pražských otců souvisí i silnější příklon k volnějšímu stylu výchovy. Výzkum ukázal, že se ze svých dětí snaží vychovávat individuality.

"Nemyslí si tedy, že děti potřebují pevnou ruku. Převážně jim nevadí ani vstávání k dětem, a dokonce souhlasí méně často s tím, že se v době nemoci o dítě nejlépe postará jen matka," shrnula mluvčí ministerstva Plívová.

Výsledky průzkumu, který se uskutečnil v rámci projektu s názvem "Táto, jak na to?", se však podle ní nedají plně paušalizovat. I když pražští tátové vedou nad těmi mimo pražskými, i mezi nimi jsou takoví, kteří své otcovství zanedbávají. To by měl projekt také pomoci zlepšit. Projekt je financovaný z 85 procent z dotace Evropského sociálního fondu (ESF).

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 28.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 02:15.