Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Jozef Mihál: Dávky dáme všem, klesat budou s výší příjmu (MF Dnes)

Slovenský ministr práce a sociálních věcí Jozef Mihál (člen strany Sloboda a Solidarita) chce prosadit zavedení jedné sociální dávky 185 eur pro všechny či snížit sociální pojištění na polovinu.

"Změnu sociálního systému plánujeme od roku 2013," uvedl člen středopravé koaliční vlády v rozhovoru pro MF DNES.

Česká vládní koalice chce reformovat i oblast sociálních dávek: má být jeden superúřad a vyplácet se mají tři, čtyři superdávky. Chystáte něco podobného?

Dnešních několik desítek různých sociálních dávek chceme zrušit a nahradit jedinou základní státní dávkou pro každého občana staršího 15 let ve výši životního minima, dnes 185 eur měsíčně. Bude to tzv. odvodový bonus. Výše dávky by se upravovala podle výše vlastního příjmu. Kdo má nějaký příjem, dávka by se mu snížila o deset procent jeho příjmu. Takže pokud bere 1 000 eur, odečte se mu od dávky sto eur a dostane jen 85 eur.

Proč by měl člověk s tisícieurovým příjmem, což v Česku přesahuje průměrnou mzdu, dostávat od státu dávku?

Je třeba vidět to komplexně. Zjednoduší se jak systém sociálních dávek, tak odvodový a daňový systém. Máme například nezdanitelnou částku na daňového poplatníka, tu může uplatnit i ten, kdo pobírá oněch tisíc eur. Nově by už tuto daňovou úlevu nikdo nedostával. Výsledný systém bude elegantní, transparentní, jednoduchý a podle nás i spravedlivý.

A žádné další dávky by nebyly? Co rodiče a důchodci?

Bylo by několik mimořádných dávek: dávky na děti místo dnešních přídavků, dávka matce, která se stará o malé dítě, tedy místo rodičovské, a mimořádná dávka pro invalidy v závislosti na jejich zdravotním stavu. To by nahradilo invalidní důchody a příspěvky pro postižené. Důchodci, aby nebyli touto reformou poškozeni, by dostávali vyrovnávací příspěvek nad 185 eur do výše jejich současného důchodu.

Budete v souvislosti se sociální reformou měnit výši odvodů sociálního pojištění?

Ano, půjde o velmi dramatické snížení odvodů, prakticky o polovinu. Na straně zaměstnance i zaměstnavatele. Součástí tohoto projektu je zavedení superhrubé mzdy, tedy že zaměstnavatel nebude platit žádné odvody, ale to, co platí dnes ve výši 35 procent hrubé mzdy, zákon přenese do mzdy zaměstnance. Kdo má dnes tisíc eur hrubého a firma za něj platí odvody 350 eur, bude brát 1 350 eur a pro forma platit odvody sám. Budou však poloviční proti dnešku.

Jak donutíte firmu, aby zvýšila zaměstnancům mzdu o třetinu?

Zákonem. Bude povinné přepočítat všechny pozice ke dni reformy. Pozitivní zkušenost už máme, když jsme převáděli mzdy ze slovenských korun na eura.

Nehrozí, že by se třeba zaměstnavatel se zaměstnancem dohodli těsně před termínem reformy, že mu naoko sníží mzdu, aby mu ji firma nemusela tolik navyšovat? A o to, o co zaměstnanec pak odvede státu méně, se podělí bokem?

To mohou udělat už dnes. Zaměstnavatel navíc nebude moci oklamat zaměstnance při konverzi na superhrubou mzdu, protože reformu budeme dělat ve dvou krocích. Příští rok chceme zavést superhrubou mzdu, tedy odvody se převedou ze zaměstnavatele na zaměstnance, ale ještě se nesníží. Po jejich odečtení, které pro forma bude platit jen zaměstnanec, bude výsledná čistá mzda nachlup stejná jako dnes. Až v dalším roce dojde ke komplexní úpravě sazeb na polovinu a změně systému státních dávek.

Důchodovou reformu Slovensko už odstartovalo. Jak byste zhodnotil český přístup k ní?

Postupujete rozvážně. Dlouhotrvající diskuse je dobrá na to, aby se obrousily problémy. Je pravda, že náš občan má už pěkných pár eur na důchodovém účtě, zatímco toho vašeho to teprve čeká.

Zaujal vás některý z nápadů českých expertů z tzv. Bezděkovy komise?

Na Slovensku vynaložily penzijní společnosti vysoké náklady na náborovou reklamní kampaň, na zprostředkovatelské agenty. Tyto náklady se jim vrátí za 15 let z poplatků od spořitelů. Česká strategie pro rozběh systému se tomu vyhne (pojištěnec bude pro fond anonymní, tudíž nebude možné cílit na něj reklamu, pozn. red.). To se, předpokládám, pozitivně projeví ve výnosech, kterých spořitelé budou dosahovat. Z toho už se poučit nemůžeme, už jsme tuto chybu jednou udělali.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 16:47.