Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Slovensko, reformní laboratoř (MF Dnes)

Slovensko se aktuálně potýká s nedostatkem peněz na financování reformy, kterou odstartovala Dzurindova vláda. Do soukromého pilíře se totiž nečekaně přihlásilo dvakrát tolik lidí, než tvůrci reformy na začátku v roce 2004 předpokládali.

"Letos kvůli tomu chybí na financování současných důchodů kolem 770 milionů eur (19 mld. Kč)," říká Jozef Mihál, čerstvý ministr práce a sociálních věcí Slovenska.

Druhým problémem je podle něj vysoký, devítiprocentní příspěvek do fondového pilíře. Na Slovensku jde ze sociálního pojištění, které činí 18 procent, do fondů celá polovina. V Česku to mají být podle posledních odborných diskusí tzv. Bezděkovy důchodové komise jen tři procentní body z dnešních 28% odvodů.

"Odvod byl na tu dobu nastavený dost odvážně," myslí si Mihál.

Slováci teď hledají peníze, aby měli na současné důchody, a chystají se kvůli tomu prodávat podíly ve státních podnicích. Chtějí také více vybrat na daních a odvodech, a proto k Novému roku chystají v této oblasti zrušení výjimek. Jak budou parametry nastaveny u českých důchodů, zatím není jasné. Drábkovo ministerstvo modeluje a propočítává budoucí finanční vývoj v různých variantách.

"Budu usilovat, aby na nastartování byla shoda nejen koaliční, ale i s dalšími politickými i nepolitickými partnery," říká Drábek. Následné změny zpravidla přinášejí víc škody než užitku.

Když se ukázalo, že se kvůli velkému zájmu účastníků o soukromý pilíř nedostává peněz na státní důchody, nová vláda premiéra Fica lákala účastníky soukromých fondů zpět do státního.

"Tím se celý penzijní systém dostal do nerovnováhy a způsobil obrovskou nedůvěru jak účastníků penzijního systému, tak soukromých subjektů finančního trhu," upozorňuje Marta Gellová, členka Bezděkovy důchodové komise a šéfka Asociace finančních zprostředkovatelů.

O půl kroku rychlejší budou Slováci zřejmě i při reformě sociálních dávek. "Nerozumějí mu ani ti úředníci, kteří dávky vyplácejí, natož obyčejný občan," kritizuje stav Mihál. Zavést chce univerzální dávku 185 eur na osobu, která se s rostoucím příjmem bude snižovat.

Český premiér Petr Nečas prohlásil, že většinu dávek by chtěl v budoucnu nahradit principem negativní daně. Místo příjmu dávek by tak lidé platili nižší daně, což by je motivovalo pracovat.

"Technologicky je to stejné. Daňová úleva může vést až do dávky," hodnotí Rudolf Zajac, bývalý slovenský ministr zdravotnictví a nyní poradce českého ministra financí.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:18.