Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Červenec:

Vláda se chce inspirovat slovenskou důchodovou reformou (Právo)

Slovenský penzijní systém přitom letos vykazuje značný deficit. Inspirace se tak bude týkat spíše zkušeností, které Slováci udělali. Uvedl to v pátek ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek po setkání se svým slovenským protějškem Jozefem Mihálem.

"Deficit, který je způsobený důchodovou reformou, je poměrně vysoký. V současnosti, v roce 2010, by to mělo být okolo 770 miliónů eur (19,4 miliardy korun)," přiznal Mihál. Uhrazení tohoto deficitu bylo podle něj plánované v roce 2004 tak, že bude pokrytý hlavně příjmy z privatizace, což fungovalo až do roku 2009. Tehdy byly podle Mihála prostředky vyčerpány. V současnosti se deficit hradí z prostředků státního rozpočtu.

Důvodem deficitu prý je, že se z prvního pilíře vyvázal dvakrát větší počet lidí, než se očekávalo. Roli hraje také výše finančních prostředků vyváděných do druhého pilíře. Ty tvoří až polovinu odvodů na sociální zabezpečení. Deficit chce Mihál řešit mj. novelami zákonů, kterými mají zalepit díry v důchodovém systému na straně výdajové i příjmové.

"Nebudeme se inspirovat důchodovou reformou jako takovou, ale velmi se budeme inspirovat zkušenostmi při jednotlivých krocích zavádění v prvních letech běhu důchodové reformy," komentoval míru, jakou se chce ČR inspirovat na Slovensku, Drábek. ČR má množství vlastních analýz. Praktické zkušenosti Slovenska jí však chybí.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 26.7.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:03.